Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valaki mondjuk egy kilométe...

Ha valaki mondjuk egy kilométerről ordít és te megérted mit mond, akkor a mássalhangzókat hogy hallhatod ilyen messziről?

Figyelt kérdés
2023. márc. 21. 17:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Még soha nem próbáltam ki a gyakorlatban, úgyhogy nem tudom, egyáltalán meghallanám-e valaki hangját olyan messziről, de a mássalhangzók többségét valószínűleg nem nagyon tudnám kivenni (a zöngétlen zárhangokat meg egyáltalán nem). Valószínűleg leginkább a magánhagzók alapján sikerülne rekonstruálnia az agyamnak az eredeti üzenetet.
2023. márc. 21. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Akkor legyen 100 méter mondjuk, de úgy is egy B vagy egy C hangot hogy hallhatsz?
2023. márc. 21. 17:37
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

még esetleg az adhat valamennyi támpontot, hogy bizonyos mássalhangzók kicsit módosítják a magánhangzók ejtését is.

például a "Jani" végén az "i" hajlamosabb kicsit kerekebb lenni, mint a "Sanyi" végén

2023. márc. 21. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Azokat szerintem leginkább sehogy, csak azt érzékelem, hogy vannak valamik a magánhangzók között. Azt, hogy ezek mik lehetnek, egy csomó más információból következteti ki az agyam.

Ennek adott esetben nincs túl nagy jelentősége, mert az ember beszédmegértési képessége fel van készülve a valamilyen okból nem tökéletesen formált hangsorokból álló közlések dekódolására is (nagy háttérzaj, beszédhiba stb.).

2023. márc. 21. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem lenne ezt érdemes kutatni?☺
2023. márc. 21. 19:31
 6/12 anonim ***** válasza:
76%
Kinek és mi haszna lenne ebből a digitális hangátviteli berendezések korában?
2023. márc. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
84%
amilyen apróságokat képesek kutatni a nyelvészek, tuti, hogy foglalkoztak már vele
2023. márc. 21. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tudom, hogy ezeket nagyon régen vizsgálták. A telefon korai fejlesztésénél nagyon fontos ismeret volt (meg később amikor a hallókészülékeket megalkották). Ha más nem akkor Békésy György biztos végzett ilyen kísérleteket.
2023. máj. 9. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
84%

A hang egy kilométerre már erősen eltorzul az egyes frekvencia-összetevők különböző terjedési sebessége és a magas hangok erős csillapodása miatt.


De ha valaki messziről kiabál, annak részben látjuk a testbeszédét is, meg egyebeket - ezért mindebből ki lehet következtetni, hogy mit akar.

2023. máj. 9. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
48%

Attól függ, hogy sík, hegyes-dombos, fás területen keresztül kiabálaz, vagy mint a Feneketlen tó egyik oldaláról a másikra kiabált a tesitanár, hogy ne lazsáljanak a srácok. Ugyanis a víz viszi a hangot.

Aztán mennyire zajszennyezett a környezet, elnyrli-e a hangot, stb.

A légkör is számít, a levegő páratartalma is.

2023. máj. 10. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!