Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Globális felmelegedés vagy...

Globális felmelegedés vagy lehűlés?

Figyelt kérdés

Múlkor néztem erről egy műsort és ezzel kapcsolatban pár dolgot nem értek. Azt tudom, hogy a globális felmelegedés megolvasztja a sarkvidék jegeit és az az óceánba kerülve lassítja a Golf-áramlást (az édesvíz által). A Golf lassulása, megszűnése viszont csökkenti a hőmérsékletet Európában. Én úgy tudom a Golf csak pár fokot segít rá. A filmben viszont emiatt jégkorszakot vizionáltak az egész bolygóra. Ha a Golf csak Európát fűti, akkor hogy lehet belőle globális jégkorszak? És ha csak pár fokot fűt, akkor hogy jegesedhet el Európa? A másik pedig az, hogy régebben Grönland zöld volt, amikor a viking telepesek odamentek, innen a neve elméletileg (Greenland). Ha viszont zöld volt Grönland, akkor azt feltételezem, hogy magasabb volt a hőmérséklet, mint ma. De ha magasabb volt, akkor a Golfnak akkor is "közbe" kellett volna lépnie, nem? Nekem egy kicsit ellentmondásosnak tűnik. És honnan veszik, hogy megáll az áramlás? Azt tudom, hogy lassul, de mi van, ha helyette kialakul valami más és egyensúlyt visz a rendszerbe, mint a kereslet-kínálatnál. Vagy mi van, ha az áramlat sebessége ciklikus és azért lassul? Meg ugyebár, amikor a dinoszauruszok éltek a Földön, akkor is sokkal magasabb volt az átlaghőmérséklet, mint ma. Bocs, ha hülyeségeket kérdezek, de ez nagyon érdekel.

Kösz.


2010. okt. 7. 11:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Na, ezek csupán külön viszgált tényezők. A föld egy zárt rendszer, külső, folyamatos energiabevitellel. Többek között annak köszönhetjük ezt a hőmérsékletet, hogy például a sarkvidéki jég rengeteg hőt visszaver. Ha fehér, fényes jég helyett sötét szikla lenne, az elég durván megdobja a hőmérsékletet. (Ugyan az északin nincsen szárazföld, de a déli sark egy Ausztrália méretű kontinens.)


Egyensúly természetesen ki fog alakulni. Mint ahogy a Vénuszon is egyensúly van. És az is igaz, hogy a dinoszauruszok idejében magasabb volt a hömérséklet, de ha körbenézel, láthatod, hogy meglehetősen kevés dinoszaurusz van. Ha sikerül felborítani a jelenlegi körülményeket, az élet akkor sem fog kihalni, és meg fognak jelenni olyan növények és állatok, amik azokhoz alkalmazkodnak. A probléma az, hogy ebbe mi emberek viszont bele fogunk halni. (vagyis hát a mi szemszögünkből probléma, a földéből meg nem hiszem)


Illetve, a dinoszauruszok idejében még a kontinensek elrendeződése is kicsit más volt, így teljesen más áramlatok voltak. A Golf-áramlat helyét is át fogja venni más, de szerinted hogy fogja viselni az emberi szervezet, ha alig egy generáció alatt a nyári átlag hőmérséklet majd hatvan fok, míg télen kellemes 30-ra fog lehűlni? Ha több száz generáció alatt változna, akkor nem lenne gond, de egyszerűen túl gyors.


Az is igaz, hogy a klímaváltozás egy teljesen természetes folyamat. Mint ahogy voltak jégkorszakok, úgy voltak hőcsúcsok is. Csak amíg ezek ezer és tízezer év alatt változtak, most az áldásos emberi tevékenységnek hála száz évekről beszélünk. És pont akkor sikerült egy rakat szennyezést a levegőbe engedni, amikor amúgy is melegszik a bolygónk. Ez a gond. De az életért nem kell aggódni, az élet eddig is megoldotta, ezután is megfogja :)

2010. okt. 7. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"És ha csak pár fokot fűt, akkor hogy jegesedhet el Európa?"


Átlaghőmérsékletben fűt, néhol 10 fokot is. Nos, ha pl. Hollandiában teszem azt az éves átlaghőmérséklet 10 fok(kb ilyesmi lehet talán), ha ebből 6 lesz, akkor ott kegyetlen idő fog jönni, hidegebbek lesznek a telek/nyarak jelentősen. Ebben még talán éppen megterem a búza/kukorica, de nem biztos.


"A filmben viszont emiatt jégkorszakot vizionáltak az egész bolygóra."


A Golf-áramlás az egész Földet körülfutó óriási vízszállítórendszer egyik központi eleme, és egyik melegvízű ága. Ha ez a motor leáll, akkor valószínűleg a többi része is le fog lassulni, vagy roszabb esetben állni. vagy teljesen átalakul minden. Hatalmas változások lehetnek, egyes területek lehűlhetnek pl. európa, de lehet, hogy egy új melegáramlat létrejötte mentén sokkal melegebb klíma alakulna ki egy adott területen.

2010. okt. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Jó oké, de akkor miért volt az hogy amikor még a viking telepesek mentek Grönlandra, akkor ott zöld volt minden, tehát, melegebb volt. Akkor nem kellett volna borulnia a Golf-áramlatnak? És az nem is olyan rég volt, nem a dinók idején. Én nem az éghajlatváltozást és annak szörnyű következményeit vitatom, csak nekem ezek a dolgok ellentmondásosnak tűnik.

Ja és volt benne egy "jégkutató" (bocs, nem tudom a pontos megnevezést) ipse, aki itt globális lehűlésről, viszont egy másik ismeretterjesztőben meg globális felmelegedésről és 6 métert meghaladó vízszintekről beszélt. Most akkor melyik igaz?

2010. okt. 7. 21:46
 4/4 anonim ***** válasza:

Eggyet jegyezz meg: Globális éghajlatváltozás.

Ezt kell használni, és nem fogsz mellé. Lehet meleg is hideg is :)

Grönland pereme ma is zöld nyáron, a vikingek meg túlozhattak is az elnevezéssel. Nyugi, ott akkor is gleccserek, meg hó és jég volt. Csak a pereme zöld mohás.

2. voltam

2010. okt. 7. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!