Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Léteznek-e, létezhetnek-e...

Léteznek-e, létezhetnek-e sötét anyagból álló bolygók?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom, a csillagászati és kozmológiai kutatások a nagy tömegek (pl. szupermasszív fekete lyukak) és nagy tértartományok (az Univerzum nagyléptékű szerkezete, a korai galaxisok létrejötte) összefüggésében vizsgálják a sötét anyag szerepét. Ez vajon azért van igy, mert a sötét anyag nem képes arra, hogy kisebb léptékű struktúrákat alkosson? Konkrétabban:

1. Képes-e gravitáció arra, hogy hogy bolygóméretű (mondjuk a Jupiterhez hasonló nagyságú) csomóvá húzza össze a sötét anyagot, vagy ilyen mérettartományban legfeljebb egy Zeldovics palacsintává tud összesűrűsödni?

2. Lehetséges-e, hogy olyan bolygó jöjjön létre, amely esetében a barionikus anyaga jelentős mennyiségű sötét anyagot vonz be, és így egy barionikus+sötét anyagból álló hibrid égitest alakul ki?



2023. máj. 1. 12:18
 1/7 anonim ***** válasza:
93%
A sötét anyag nem csomósodik ilyen kis léptékben. A galaxisok körül van egy nagy méretű halo, illetve a galaxisokból álló filamentumok a sötét anyag diffúz szálai mentén rendeződnek, de ennél kisebb léptékű struktúráról nem tudunk.
2023. máj. 1. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Psycho ***** válasza:
100%

#1 jól írja. Ez legalább is az elfogadott konszenzus, de tény, hogy spekulációk azért vannak arra vonatkozóan, létezhet-e sötét anyagból bolygó, vagy "csillag", vagy... nevezzük inkább valami anyagsűrűsödésnek.


Valószínűleg nem. De ez attól is függ, kölcsönhat-e saját magával, amit meg nem igazán tudunk még. Kizárni azért nem tudjuk 100%-os bizonyossággal.


A hibrid valószínűleg nem igazán lehetséges, mivel a hétköznapi anyaggal nem lép kölcsönhatásba a sötét anyag. Egyszerűen keresztülrepül rajta. Hogy honnan tudjuk? Onnan, ha nem menne rajta keresztül (vagyis kölcsönhatnának egymással), akkor már megtaláltuk volna, miből áll a sötét anyag. Hisz maga a megfigyelés az nem más, minthogy kölcsönhatásba lép a kettő egymással. Úgy tűnik, csak a gravitáció a közös tényező. A többi erő "hidegen hagyja" a sötét anyagot.


Vannak arra vonatkozó, igen új kutatások és megfigyelések, hogy a sötét anyag (valahol végülis nem túl meglepő módon) pl. szupermasszív fekete lyukak körül fel tud halmozódni, de attól még nem lesz belőle palacsinta.


Ha mégis, akkor azért megkóstolnám :) Bár lehet, ízetlen lenne :(

2023. máj. 1. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Valószínűleg nem súrlódik, átmegy saját magán is, tehát nem sűrűsödik, nincsenek belőle égitestek.
2023. máj. 1. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A sötét anyagot azért nevezik sötét anyagnak, mert nem világít, mint a csillagok anyaga? Vagy más oka van ennek az elnevezésnek?
2023. máj. 1. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem, az egy (vagy több) különleges anyagfajta.

Gyakorlatilag semmilyen másféle hatása sincs, csak tömege, így gravitációja.

2023. máj. 1. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
79%

Tudomásunk szerint a bolygók kialakulásának kezdeti fázisában az elektromágneses kölcsönhatás jelentős szerepet játszik, a gravitáció csak akkor kezd szerepet játszani, ha már összeálltak nagyobb anyagdarabok.

Mivel a sötét anyag nem lép elektromágneses kölcsönhatásba (ezért nem látjuk), azért az általunk ismert bolygókhoz hasonló folyamattal nem jöhetnek belőle létre struktúrák, pl. bolygók.

De ez nem jelenti azt, hogy lehetetlen az összecsomósodása, és tudomásom szerint egyes kutatók foglalkoznak a sötét anyagból keletkező égitestek modellezésével.

Az elméleti lehetőség igazolásánál fontosabb lenne a kísérleti bizonyítás. Ez nem könnyű, de nem is lehetetlen, a más felfedezett exobolygók kimutatásához hasonló módszerrel elvileg a sötét anyagból álló bolygók hatását is meg lehetne figyelni a csillagok fényén. Ilyen méréseket még nem végeztek.

2023. máj. 2. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Lehetséges, hogy bizonyítékot találtak a "sötét csillagok" létezésére:


[link]

2023. júl. 19. 22:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!