Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik "kukac" világít a...

Melyik "kukac" világít a sötétben Magyarországon?

Figyelt kérdés
Hát vagy nem kukac, de valami cérnavékony valami, ami érdekel.

2022. nov. 4. 07:35
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
65%

Fluor Tomi :D

Én a szentjánosbogár nöi egyedeiröl tudok ami világít.

2022. nov. 4. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A sztjánosbogár más tészta, ne írj butaságot! Neki még a lárvája is tömzsi, nemhogy.... Na szóval...



Akit én keresek, az nagyon vékony, hosszú, és sötétben a talajon világít.

Talaj és diófa levelek között vettem észre, mikor gereblyéztem és rámesteledett...


Próbáltam guglizni, de nem leltem még rá..

2022. nov. 4. 10:23
 3/14 anonim ***** válasza:
87%

A szentjánosbogarat nem válaszként írtam, csupán azért, hogy az az egyetlen amiröl tudok.

Ami te láttál az lehetett gombafonal is. Most hogy leírtad a helyzetet.

[link]

"Teljes sötétségben a világító tölcsérgomba friss termőteste, sőt még a faanyagot átszövő gombafonalak összessége, a micélium is világíthat."

A micélium az a vékony fonal a korhadékban.

[link]


"Sötétben világító gombák


A világon több mint 70, sötétben világító gombafaj él; néhány fajjal hazai erdőkben is találkozhatunk. Ezek a gombák úgynevezett lumineszkálásra képesek: a gombák a légzésből szerzett energiát egy luciferin nevű agyaggá alakítják át. A luciferin reakcióba lép az oxigénnel és fényt kibocsátó folyadékot alkot. S vajon miért jó ezeknek a gombáknak, hogy éjjel világítanak? A gomba az általa kibocsátott fény segítségével magához csalogatja a rovarokat, amelyek szétszórják a spórákat, ezzel pedig a gomba szaporodása válik lehetővé.


Itthon a legelterjedtebb ilyen gombafaj a világító tölcsérgomba, ami tölgyerdőkben szokott felbukkanni. Vigyázni kell vele, mert mérgező, és nagyon hasonlít egy ehető gombafajra, a sárga rókagombára. A cifra kígyógomba is lumineszkál, főként gyertyános-tölgyes erdők tuskóin található. Bár nem minősül mérgezőnek, de azért jó vigyázni vele, meglehetősen rossz íze van. A kígyógombák több alfaja is képes lumineszkálásra: a fehér tejű kígyógomba, az enyves kígyógomba, a retekszagú kígyógomba és a barázdált tönkű kígyógomba.

Vigyázz! A legtöbb világító gombafaj mérgező!"

[link]


Az nem biztos, hogy nálad pont a tölcsérgomba volt, a következö linkben ír mér néhány fajt, rájuk tudsz kattintani infóért, de fajmeghatározáshoz kellene termötest is.

2022. nov. 4. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
49%

...ja, a link:

[link]

2022. nov. 4. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg egy apró lumineszkáló gomba vékony és hosszú tönkje?


L.: [link]

2022. nov. 4. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Van egy nálunk is élő világító gilisztafaj, az "eisenia lucens":

[link]

2022. nov. 4. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
16%
Már értem miért nem kaptam meg az emailt, amit tegnapra vártam, jövet kiesett az email címemből a kukac és azt találtad meg, valószínűleg világítós billentyűzettel írták, ha világított :D Habár freemailes címem van, így fogsz még elhagyott kukacokat látni diófa tövében :D Sőt hamarosan diófára fogja vetíteni a reklámot, mert gmail-re fogom cserélni :D
2022. nov. 4. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Elgondolkodtató ez e gomba dolog...


Sok gomba megjelent az elmúlt pár hétben, az tény.



Mondjuk ahol ez a vilàgító izé volt, ott még nem nagyon korhadt semmi, a földön nem sok törmelék, a levelek frissen hullottak...

És ahogy elhúztam a levelet, pár párcentis vékony vergődő izé világított.

Egyet levélre húztam, a kamra halovány lámpafényénél megnéztem. Nekem egy hosszú vékony százlábúnak tűnt. De nem tudom mi az. Gomba fonalat még nem láttam, tűnhet az féregnek?


Ja és mire visszamentem, a többi világító felszívódott

2022. nov. 5. 10:53
 9/14 anonim ***** válasza:

Basszus - összevissza beszélsz! Egyszer "kukac", most meg "százlábú" - holnap meg partra vetett ebihal?


Feltételezem digitális fényképező és/vagy okos-mobil mindenhol van, így illik fotót készíteni és pontos leírást adni arról az objektumról, amivel kapcsolatban tanácsot kívánunk kapni.

2022. nov. 5. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
79%

Ha mozgott akkor nem gombafonal volt.

Biztos hogy világítottak? Nem csak jóval világosabb voltak mint a környezetük, és ahogy még gyenge fényt kaptak úgy tűnt, hogy világítanak, mint a képen?

[link]

2022. nov. 5. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!