Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lehet az iskolai bullying...

Mi lehet az iskolai bullying evolúciós szerepe?

Figyelt kérdés
Az igaz, hogy az őskorban akik gyengébbek voltak vagy annak véltek azt egész egyszerűen legyilkolták vagy kidobták a csoportból?
2023. jún. 5. 08:54
1 2
 1/15 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
Nem vagyok biztos benne hogybazbősközösséget rá lehet húzni egy iskolára
2023. jún. 5. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Psycho ***** válasza:
96%

Itt egy cikk erről. Nem tudományos, de így legalább emészthető (és tudományos publikációk anyagát foglalja össze):


[link]


Röviden:

- Az agresszor előkelőbb helyre kerül a csoporthierarchiában, ami az utódnemzés miatt előnyös

- Erősíti a köteléket a dominánsabb tagok közt, azzal, hogy "közös ellenséget ad"

- Stresszlevezető hatású (nem véletlen, hogy a legstresszesebb közegben jön elő: munkahely és iskola)


Utóbbi hipotézist erősíti az a megfigyelés is, hogy a kevésbé stresszesen élő majomfajoknál (pl. bonobó) ritkábban látható ez a magatartás, vagyis úgy tűnik, a versengésre késztető, stresszes közeg hozza elő ezt a viselkedést.

2023. jún. 5. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

2


Köszi, ez logikus magyarázat.


Arról esetleg lehet tudni valamit, hogy az őskorban az ilyen egyedeket legyilkolták vagy kidobták a csoportból?


Sokat gondolkodom, hogy az introvertált emberek például hogyan maradtak fenn, abban a brutális közegben hogyan boldogultak.


Lehet, hogy akkor sem élt mindenki csoportokban és voltak egymaguk is túlélő és boldoguló egyedek?

2023. jún. 5. 10:39
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűen a hierarchia kialakítása, semmi több.


Nem, jellemzően nem dobtak ki senkit a csoportból, meg nem is gyilkoltak meg senkit.

Ilyesmi csak kivételes esetekben fordult elő, ahogy a csimpánzoknál vagy a farkasoknál is elég ritka, hogy kitaszítsanak vagy megöljenek egy-egy példányt.


A hierarchia alján lévőknek ugyanúgy megvolt a maguk szerepe az egész közösség működésében.


Egymagukban boldoguló és túlélő egyedek pedig nem igazán voltak, mármint nem maradtak sokáig életben.

A közösség védelmet és biztonságot is adott egyben, nem csak hierarchiát.


Persze voltak és ma is vannak a közösségben élő állatoknál is magányos egyedek, de ahogy írtam, nem jellemző, hogy sokáig kihúznák egyedül.


Ebből a szempontból a modern emberi civilizáció sokkal jobb, a magányos típusú egyedek is aránylag jól el tudnak boldogolni.


Én pl. egy magányos fajta vagyok, nincs kiterjedt baráti, ismeretségi köröm, se családom, és még azzal a kevés emberrel is nagyon ritkán találkozok, van, hogy évek telnek el, és jellemzően ezek a találkozások is mások unszolására történnek, én ellennék enélkül.


De nem vagyok veszélyben, meg is tudok élni kényelmesen, tudok foglalkozni a kis magányos hobbijaimmal, nem igazán cseszeget senki emiatt, stb.

2023. jún. 5. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Talán már akkor is voltak “remeték”, de az biztos ,hogy az olyanoknak –akkoriban– sokkal kisebbek voltak a túlélési esélyeik.

Na meg attól ,hogy valaki nem társasági alkat még mindig lehet hasznos tagja a társadalomnak, segítheti a “törzset”. Csak nem a legszociálisabb tevékenységekben, hanem más dolgokban.


Amúgy az introvertált nem feltétlenül nem szeret társaságban lenni. Az sokkal inkább arról szól ,hogy az ember egyedül/ kevesebb ingertől tud feltöltődni, míg az extrovertált társaságban/ társaság miatt van elemében.

A szociális interakciókat kerülő az aszociális. De ez a szó nincs annyira benne a köznyelvben s inkább az introvertált terjedt el (ezzel részben helytelenül).

2023. jún. 5. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Evolúciós szerepe?

Inkább egy evolúciós maradványnak nevezném. Azon jelenség, amikor a társadalom egyének szintjén még nem érte be a civilizáció szintjét.

2023. jún. 5. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Itt egy nagyon rövid, szórakoztató tudomány cikk a csimpikről. Hozzáréve, hogy mi nem csimpik vagyunk. Az ősemberről csak olyanokat lehet megállapítani, hogy nemi aránytalanságok vannak-e az elhunytak között, és hogy ez milyen együttélésre utalhat.


Az iskolai bullying evolúciós hatása megkérdőjelezhető. 1. nagyon rövidtávú hatás 2. nem genetikai alapon bullyingolnak 3. nem ettől függ a gyereknemzés.

2023. jún. 5. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

"Az igaz, hogy az őskorban akik gyengébbek voltak vagy annak véltek azt egész egyszerűen legyilkolták vagy kidobták a csoportból?"

. Nem igaz.

2023. jún. 5. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 GLadislaus ***** válasza:
100%

"Az igaz, hogy az őskorban akik gyengébbek voltak vagy annak véltek azt egész egyszerűen legyilkolták vagy kidobták a csoportból?"


Ezt érdemes megnézni:

[link]

2023. jún. 5. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
90%
Végre értelmes válaszok értelmes értékeléssel. Amikor én nemrég leírtam a #2-eshez hasonlókat, mindenki nullára pontozott, hogy a bullyingnak márpedig semmiféle előnye nem lehet, és különben is engem is mindig mindenki bántott iskolás koromban.
2023. jún. 5. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!