Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz az, hogy a foton "nézőpon...

Igaz az, hogy a foton "nézőpontjából" az idő nem létezik (bármilyen utat 0 idő alatt megesz) és a Világegyetem egy kétdimenziós sík, amelnyek nincs térbeli kiterjedése?

Figyelt kérdés
A speciális relativitáselméletből következő relativisztikus jelenségeket fénysebességgel mozgó objektumra extrapolálva valóban ez adódik?

#foton #specrel
2023. jún. 5. 15:35
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
jav.: "amelynek" bocs
2023. jún. 5. 15:36
 2/17 anonim ***** válasza:
54%
A fotonnak nincs nézőpontja, nincs látópontja, nincs számára világegyetem, se semmi más. Ezek mind az embernek vannak, aki többe között a foton viselkedését is próbálja magyarázni. A speciális relativitáselmélet pedig másról szól, nem jön ide.
2023. jún. 5. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
#2: OK, igaz, akkor ne nézőpontról essék szó, hanem legyen mondjuk vonatkoztatási rendszer. Nem akartam túbonyolítani a kérdést, de tkp. valóban erről van szó, plusz a relativisztikus hosszkontrakcióról, ill. idődilatációról.
2023. jún. 5. 16:03
 4/17 anonim ***** válasza:
73%

Nem tudjuk a foton nézőpontját, de az kb. igaz lehet, amit mondasz.

Gyakorlatilag a foton kilép abból a részecskéből, ahol keletkezik, majd még abban a pillanatban becsapódik abba a részecskébe, ahova megérkezik.

A kettő között lehet akármekkora véges távolság, akár több milliárd fényév is.

A foton ezt úgy látja, hogy egymás mellett vannak.

2023. jún. 5. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
#4: Igen, én is kb. így sejtem, ezért is kérdeztem, mert ez nagyon furcsának tűnik, ui. ebben az is benne foglaltatik, hogy ebben a vonatkoztatási rendszerben a hosszúság is 0, vagyis nem térbeli.
2023. jún. 5. 16:25
 6/17 anonim ***** válasza:
22%

Nem!

Miért csökkenne az ő rendszerében a hosszúság?

Csak a világ hosszúsága csökken, a sajátja nem.


Nem tudjuk, hogy ha végtelen ideig menne, mi történne.

De azért nem mehet örökké, mert a tér tágul, neki meg csökken az energiája.

2023. jún. 5. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

#6: Igen, tkp. Te fogalmaztad meg jól, vagyis a világ hosszúsága lesz nulla. Próbáltam behelyettesíteni a hosszkontrakció egyenletébe.

L= L0*négyzetgyök(1-v^2/c^2).

(Szabályos képlet formájában pl. itt található: [link]

Szégyellem, de elbizonytalanodtam, mert rájöttem, hogy már a középiskolai matekra is alig emlékszem. Ha négyzetgyök(0) értelmezve van, akkor L=0.

(Úgy rémlik, hogy a valós számok esetében a negatív számokra nincs értelmezve a gyökvonás, de a 0-ra igen.)


Nem tudom, hogy helyes-e a szemléletes kép, de ezt úgy tudom elképzelni, hogy a foton az emisszió után 0 idővel elnyelődik egy 0 hosszúságú (vastagságú) felületen, akkor kérdéses, hogy ebben a rendszerben értelmezhető-e egyáltalán a foton úthossza, vagy az emisszió és az elnyelődés egy 0 hosszúságú (vastagságú) felületen történik.

2023. jún. 5. 18:06
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
De a fénynek nem végtelen a sebessége
2023. jún. 5. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Pl emiatt is van hogy a foton nem biztos nem tud elbomlani. De emiatt is látszik, hogy nem létezik c-vel menő referencia frame.
2023. jún. 5. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
#8: Nem is kell végtelen sebességgel mozognia, ha a foton vonatkoztatási rendszerében olyan relativisztikus hosszkontrakció lép fel, ami tkp. megszünteti a távolságot a foton kibocsátása és elnyelése között. Ebben az esetben a foton a saját vonatoztatási rendszerében ezt a 0 távolságot 0 idő alatt fogja megtenni. Vagyis a tér a foton számára - ha jól gondolom - kilaposodik egy kétdimenziós felületté.
2023. jún. 5. 22:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!