Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz az, hogy a foton "nézőpon...

Igaz az, hogy a foton "nézőpontjából" az idő nem létezik (bármilyen utat 0 idő alatt megesz) és a Világegyetem egy kétdimenziós sík, amelnyek nincs térbeli kiterjedése?

Figyelt kérdés
A speciális relativitáselméletből következő relativisztikus jelenségeket fénysebességgel mozgó objektumra extrapolálva valóban ez adódik?

#foton #specrel
2023. jún. 5. 15:35
1 2
 11/17 dq ***** válasza:

> A speciális relativitáselméletből következő relativisztikus jelenségeket fénysebességgel mozgó objektumra extrapolálva valóban ez adódik?


Egy lehetséges extrapoláció ez, igen. De ugye az extrapolációnak a tulajdonsága, hogy minden lehetséges extrapoláció egy lehetséges extrapoláció, tetszőleges értékeket vagy jelenségeket felvehetsz, és akkor az egy extrapoláció.

2023. jún. 6. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
#11.: Közben rájöttem, hogy több ez mint extrapoláció, hiszen a hosszkontrakció képletébe v=c behelyettesítéssel éppen ez adódik. De ismerni kellene a specrel teljes matematikai rendszerét, hogy erről biztos állítást merjek tenni. Mivel soha nem tanultam relativisztikus fizikát, ill. magasabb matematikát, ezért csak sejtésként merem ezt megfogalmazni és örülnék, ha valaki, aki jól ért a specrelhez, megerősítné, hogy jól gondolom-e, vagy rámutatna arra, hogy mit hagytam figyelmen kívül, vagy hol hibás a gondolatmenetem.
2023. jún. 6. 10:11
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

"Közben rájöttem, hogy több ez mint extrapoláció, hiszen a hosszkontrakció képletébe v=c behelyettesítéssel éppen ez adódik."


Ott kapsz egy "1/0" alakú kifejezést, a Lorentz-transzformációnál pedig "0/0" alakú kifejezést kapsz.

[link]

[link]


A relativitáselméletben az idő és a tér nem egymástól függetlenül is létezők, hanem valamilyen értelemben ugyanazon absztrakt dolog tulajdonságai, ezért hívják téridőnek. Azaz a rel.elm.-ben nincs tér idő nélkül és fordítva sincs, a kettő együtt van (vagy nincs).


A sajátidő független a koordinátarendszer megválasztásától. A tömegpont sajátideje a tömegponthoz rögzített(nek képzelt) ideális órán eltelt idő. Következmény: A fényjelhez nem rendelhető sajátidő, csak koordinátaidő.

[link] (13.-ik oldal)

2023. jún. 6. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Bár "szemléletesen" továbbra sem tudom elképzelni, hogy miért ne lehetne egy fotonhoz sajátidőt rendelni, de az említett képletek alapján már kapizsgálom, hogy a fénysebességre már nem értelmezhetők a sajátidő és a hosszkontrakció számítási képletek. Tehát a fénysebességhez közelítve egyre csökken az adott "megfigyelő" által mért idő és távolság, vagyis hétköznapi józan ésszel arra lehetne következtetni, hogy a fénysebességgel haladó hipotetikus megfigyelő, vagyis a foton vonatkoztatási rendszerében 0-ra kell rövidülnie a megtett útnak és az út sajátidőnek, vagyis a térnek mintegy két dimenziós felületté kellene laposodnia, de ez már nem tudomány, hanem hit kérdése, mivel ez kívül esik a speciális relativitás értelmezési tartományán.
2023. jún. 6. 15:39
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok (12:02-es) .


"Tehát a fénysebességhez közelítve egyre csökken az adott "megfigyelő" által mért idő és távolság"


Még csak ez sem igaz. A megértést az axiómák megértésének elhalasztásával nem lehet elsajátítani.

A spec. rel.-nek 2 axiómája van :

1. Minden fizikai jelenségnek, és így a jelenség leírását megadó elmélet matematikájának azonosan kell kinéznie minden inerciarendszerben.

2. A vákuumbeli fénysebesség, melyet általában c-vel jelölnek, állandó, bármely inerciarendszerből is mérjük meg és bármelyik irányban, függetlenül a fény frekvenciájától, a detektor, illetve a fényforrás mozgási sebességétől.


Általánosabban is lehetne mondani, de történelmi okokból így mondják, mivel nem az a lényeg, hogy fény (a spec.rel. szempontjából csak egy esetlegesség, hogy a fény ezt a sebességet megvalósítja), lehetne bármi ami az egyenleteknek megfelelően képes a c sebességet megvalósítani.


Az első axióma miatt nem igaz amit mondasz. A dolog teljesen szimmetrikus bármilyen megfigyelő esetében (értelem szerűen c sebesség alatti megfigyelőről beszélünk). A mi interciarendszerünkből nézve ő meg pl 0.99 c sebességgel és van az a bizonyos hosszkontrakció és idődiletáció. Onnan nézve pedig mi megyünk 0.99 c sebességgel és mi vagyunk hosszkontrakcióba és idődiletációba. Mivel teljesen szimmetrikus, minden inerciarendszer egyenértékű. A c sebesség invariáns, mert minden inerciarendszerből c, minden más sebesség viszonylagos, valamihez képest valamekkora. Vagyis valamihez képest lehet fénysebességhez közeli.

Még mielőtt felhoznád az ikerparadoxont, megemlítem hogy ott a dolog nem egyenértékű az űrhajó és a Föld között, mert az űrhajó nagyon nem maradt egy inerciarendszerben, még csak nem is a lassítás, gyorsítás következménye. Ha a végtelenből jönne és a vételenbe tartana bármely (c alatti) sebességgel és elmenne a Föld mellett akkor a dolog szimmetrikus lenne, ekkor nincs értelme arról beszélni hogy ott vagy itt telik lassabban az idő, esetleg hogy honnan viszonyítva. Innen nézve ott, onnan nézve itt.

Az ikerparadoxont ha módosítjuk 2 űrjajóra melyek egymással szembe jönnek és inerciarendszerben vannak, nem állnak meg, a végtelenből jönnek a végtelenbe tartanak. Az "A" űrhajó elmegy a Föld mellett, a Földi központ és "A" szinkronizálják atomóráikat, hogy mennyi az idő. Majd az "A" űrhajó találkozik "B" űrhajóval, "A" átadja mennyi a pontos idő. Majd "B" űrhajó találkozik a Földdel közlik egymással hogy mennyi a pontos idő. A "B" űrhajón kevesebb lesz az idő mint a Földön. A hatás oka a téridő geometriájában érvényes anti-háromszög-egyenlőtlenség.

2023. jún. 6. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
OK, további okoskodás helyett neki fogok feküdni a specrelnek, mert egy szemernyi kétségem sincs, hogy ha itt valaki nem ért valamit, vagy rosszul tud, az én vagyok. :) Kösz az eddigi magyarázatokat!
2023. jún. 6. 17:50
 17/17 anonim ***** válasza:
100%
Szívesen. Nincs is addig baj míg ésszerű kereteken belül kérdez a kérdező. Egyébként teljesen logikusan teljesen rossz következtetéseket lehet levonni a megfelelő ismeret hiányában. Ajánlom Dávid Gyula előadássorozatait, fent van a neten.
2023. jún. 6. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!