Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi alapján lehet megállapítani...

Mi alapján lehet megállapítani, hogy egy ember vagy adott emberek csoportja milyen nemzetiségektől, etnikumoktól származik/származnak genetikailag?

Figyelt kérdés

Manapság elterjedtek a különféle otthon is elvégezhető DNS-tesztek (pl.: MyHeritage, 23andMe stb.). A 23andMe még azt is megmondja, hogy az illető ősei konkrétan melyik térségből származtak. Például láttam olyat is, hogy megye szerint megmondta Magyarország területéről.


De olyat is hallottam, hogy régészeti leleteknél is megnézték ugyanezt, és elég messzemenő következtetéseket vontak le.


Mégis mi alapján lehet megállapítani, hogy valaki melyik térségből/régióból, valószínűleg mely nemzetiségektől, etnikumoktól származik?



2023. jún. 25. 00:25
 1/3 anonim válasza:
100%

A DNS tesztek alapja az, hogy a DNS-ben vannak olyan szakaszok, amelyek az ősötől öröklődnek, és ezek változatossága mutatja meg, hogy milyen etnikai csoportokhoz vagy földrajzi régiókhoz tartozik az adott illető.


Az, hogy valaki honnan származik úgy mondható meg, hogy DNS-mintázatot összehasonlítják egy adatbázissal, amely több ezer ember DNS-mintázatát tartalmazza, akik különböző etnikai csoportokhoz vagy földrajzi régiókhoz tartoznak. Ez alapján kiszámítják az etnikai becslést, amely azt mutatja meg, hogy a vizsgált személy DNS-ének egyes szegmensei melyik csoporttól vagy régiótól származnak.


Szóval a DNS tesztek igazából csak becsléseket közölnek, nem biztos tényeket. A becslések pontossága függ több tényezőtől, például a DNS-mintázat minőségétől vagy a használt adatbázis nagyságától és sokszínűségétől.

2023. jún. 25. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"Például láttam olyat is, hogy megye szerint megmondta Magyarország területéről." - Ez is ugyanúgy messzemenő következtetés, aminek semmi alapja nincsen. Nagyon nem gondolom, hogy markáns különbség lenne 2 ember között, akik akár 1, akár 50 km-re élnek egymástól. Nagyjából 0,0001% esélyt adok arra, hogy 2 embert megyeileg meg lehetne különböztetni. Ha pedig a szerkezet eltalálta, az a matematika esélynek volt köszönhető.

Mert ugye mi alapján mutatkozna meg a szervezetben, hogy egyik másik ember hol él? Napsütéses órák száma? Egyik kerti munkát végez, másik irodait és egymás mellett laknak. Étel? Le lehet vonni értelmes következtetést? Egyik vegetáriánus, másik nem. Stb. stb.

Ha elmegyünk néhány 100 km-re, akkor ott más állatok (is) élnek, mások a környezeti viszonyok stb. De, hogy néhány tíz km-en belül markáns különbség lenne bármiben is, az teljességgel esélytelen.



Én eltérnék a DNS-teszt kérdéstől és máshogy és más kérdésre válaszolnék.

Megfigyeltem, hogy vannak népcsoportok, akiket jól fel lehet ismerni.

Tipikusan német (arc + mozgás sport közben + akcentus),

tipikusan orosz/ukrán (arc + mozgás sport közben + akcentus),

tipikusan kínai vagy hasonló országbeli (egyértelmű: arc + sziszegő nyelv)

tipikusan magyar (egyesek amikor idegen nyelven megszólalnak, érezni, hogy magyarosan beszél),

tipikusan francia (az undorító akcentus),

tipikusan eszkimó (arc),

Aztán az erdélyi magyarokat is beszédük alapján meg lehet ismerni, meg 1-1 embert, hogy például ő falusi.

Finnek közül sokan például (és a környező országokból) hófehér a bőrrel rendelkeznek, ami az éghajlatnak köszönhető.

Viszont nem minden esetben lehet megmondani megfigyelés alapján, hogy ez a személy honnan származik / hol nőtt fel.

Értem, hogy nem a kérdésre válaszoltam, de ezeket is lehet figyelgetni és némi következtetést levonni.

2023. jún. 25. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A huszadik századig csekély volt a népkeveredés, a nagy többség ott élte le az életét. ahol született.

A kunságban a kunok éltek évszázadok óta, de meg lehetett különböztetni a Jászokat és még ma is vannak jellegzetes sváb, vagy tót falvak, manapság ezekben a hagyományok felelevenítése zajlik, például a népművészeti motívumok megjelenítése, felkarolása.

Magyarország a középkor óta számos népcsoportnak volt az otthona és a röghöz kötöttség sokáig érvényesült, sokan legfeljebb a szomszéd faluig mentek csak a hetivásárra és egész életüket ott élték le, ahol születtek.

Azonban már jó ideje elég nagy és egyre nő a keveredés, az emberek jönnek, mennek, a család is szétspriccel, az egyik fiú ide, a másik oda nősül, vagy csak elköltözik, mert a munkája másfelé viszi, vagy megtetszik a táj, a környék jártában-keltében és talál az igényeinek, meg a pénztárcájának megfelelő épületet, lakóházat is.

Mindez az egyszerű adatbázisokat nagyon bizonytalanná teszi és már több generáció óta tömegesen házasodik mondjuk a szász a szlovákkal, de régen az antropológiai jegyekből ránézésre meg lehetett állapítani ki - milyen nemzetiséghez tartozik, mert szinte alig keveredtek az emberek.

2023. jún. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!