Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy (lenti paraméterekkel...

Egy (lenti paraméterekkel rendelkező) darázsfészket arrébbtenni?

Figyelt kérdés

Egy nagy telken egy kupacban állnak felhasználandó tárgyak, a napokban pakoltam ott, és egy kb. 1m x 30cm -es lapot felfordítottam, egy kb. fél baracknyi nagyságú darázsfészek van a lap felületén, ami darázsfészeknek nem nagy, rajta őrködnek darazsak. Ahogy a lapot felfordítottam, nem sejtvén semmit, rögtön a kezembe csípett egy, utána láttam, mi is van ott.

Abba is hagytam a bolygatást akkor, viszont folytatnom kellene a munkát.

Hogyan lehet arrébbrakni megfelelő távolságra ezt a lapot a rajta levő kis darázsfészekkel együtt, hogy azt a darazsak elfogadják?

Mivel előtte is ott tevékenykedtem a közvetlen közelében, és nem láttam, hogy darazsak jönnének-mennének, ezért gondolom, nincs a fészeknek több része a kupacban.

Olyanok véleménye érdekel, aki ért ehhez, vagy hasonló szituációban volt.



2023. júl. 3. 10:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez ugye nem tudományos kérdés.

Szerintem darázsfészket nem rakunk odébb, ilyen esetben kiirtjuk. Bár úgy tudom, hasznosak lehetnek, de nem méhek.

2023. júl. 3. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Csak természetbarát módszerekkel szeretném megoldani.
2023. júl. 3. 11:47
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Természetbarát módon egy lapáttal felfordítod, azán ugyanazon mozdulattal rácsapsz a fészekre. Ha allergiás vagy a csípésre, inkább hívj ki valalkit.

Egy hosszúujjú kapucnis felső, védőszemüveg sokat véd, de egy barcknyi darázsfészektől annyira azért nem kell féli.

2023. júl. 3. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:
47%

A darazsak nem tudnak áttelelni, nem hibernálnak télre, csak a királynő. A királynő tavasszal keres új fészeknek helyet és elkezdni építeni. A legjobb megoldás, ha tényleg nem akarod bántani a darazsakat, ami valóban jó, akkor várd meg a telet és akkor szedd le és vidd ki az erdőbe jó messzire. Esetleg csak a királynő még benne lehet, ezért boríts rá egy üveget és rögzítsed rajta valahogy és alul vágd le. Csúsztasd az üvegbe és zárd is le. Így van is benne királynő, azt kiviheted az erdőbe.


Addig is állítsd félre a falapot valahova, ahol nincs útban.

2023. júl. 3. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

És néhány link az életmódjukról az idevágó idézetekkel.


"Az új fészek

A kifejlett lódarazsak telente elpusztulnak, csak a megtermékenyített jövendő királynők telelnek át. Az őszi születésű nőstények májusban aktivizálódnak addigi rejtekhelyükön, és első dolguk, hogy megfelelő helyet találjanak fészküknek."

[link]


"A telet csak a megtermékenyített királynő képes átvészelni. Megtermékenyítés nélkül azonban a királynő is elpusztulna. Miközben a darázskolónia kezd kipusztulni, a királynő otthagyja a fészket, és megfelelő helyet keres magának a téli hibernációra."


A tavasz megérkeztével a hibernált királynő magához tér, és elkezdi keresni a fészek kiépítésére szolgáló ideális környezetet. Ami egyáltalán nem biztos, hogy a korábbi fészek közelében lesz. [link]


"Megkezdődik a darázsfészek építése

A tavasz beálltával, általában májusban a királynő felébred, és elkezdi felkutatni a megfelelő helyszínt a következő darázsfészeknek."


[link]


"A darazsak újra felhasználják a régi fészket?

A régi fészkeket soha nem használják fel újra , de évről évre ki lehet választani egy kedvező fészkelőhelyet."


"Visszajönnek a darazsak egy régi fészekbe?

Szóval a jó hír… ha még kora tavasz van, akkor valószínűleg az a darázsfészek egy régi, alvó fészek az előző szezonból. Ennek az az oka, hogy a darazsak soha többé nem használják fel ugyanazt a fészket, és nem is telelnek át a fészekben. ... Főleg alkonyatkor, amikor valószínűleg visszatérnek a fészekbe estére."


[link]


"A királynők a kolónia egyetlen tagjai, akik képesek túlélni a telet. Áprilisban vagy májusban a királynő kiválaszt egy megfelelő helyet, teniszlabda méretű kicsi, kerek fészket épít, és megkezdi a tojásrakást, az élelemgyűjtést és az utódok felnevelését."

"A királynők a kolónia egyetlen tagjai, akik képesek túlélni a telet. Áprilisban vagy májusban a királynő kiválaszt egy megfelelő helyet, teniszlabda méretű kicsi, kerek fészket épít, és megkezdi a tojásrakást, az élelemgyűjtést és az utódok felnevelését."

"A fészekgyűjtés legegyszerűbb módja, ha megvárjuk, amíg a darázsok ősszel elhagyják a fészket (az első kemény fagy után vagy október végén)."

[link]

2023. júl. 3. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
84%
Nem hiszem, hogy júli elején számítanának az áttelelési szokások, ha egy aktív darázsfészek eltávolításáról akarunk beszélni.
2023. júl. 3. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Mi voltunk hasonló szituációban és meg sem fordult a fejünkban, hogy "átköltöztessük" a darazsakat. Bár volt belőlük legalább 300. A Biotoll darázsirtó por két nap alatt megoldotta a problémát. Hajnalban nem annyira mozgékonyak, akkor kell leszórni a fészket, bejárat környékét. Sok sikert a humánus módszerhez.
2023. júl. 3. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
54%
Le kell pörkölni a szárnyukat valami propán hajtógázas akármivel a hajnali órákban (olyankor lassúak), aztán szét kell nyomkodni őket egyesével, az teljesen természetbarát megoldás. Ilyen kissé ívelt, tenyérnyi vagy féltenyérnyi nagyságú, többnyire függő (vagy ritkábban vertikális) fészket a kecskedarazsak építenek, az meg nem jó semmire se, csak jó nagyot tud szúrni és még gyakran agresszív is mellé. Szétnyomkodva a legbarátságosabb, de még olyankor is percekig mozog a potroha, tekergőzik, és alkalomszerűen szurkál is. Még akár fél óra múltán is képes megdöfni, ha megbirizgálod a potrohát. Elég utálatos lény, és fene fájdalmas a szúrása, többször is képes szúrni (egyre gyengülő adaggal), és riasztja a haverokat is, és együtt visszajönnek, ha nem vagy messze a fészektől, és nem bír elzavarni téged. És ahol megtelepszenek és jól érzik magukat, ott nagyon el tudnak szaporodni.
2023. júl. 4. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:
49%

Persze júliusban nincs tél. Ezt én is tudom. :) És mondjuk okés, hogy a kérdező folytatná a munkát a pakolással, de ha megoldható mégis, hogy elnapolja, akkor télen már gond nélkül levehető, mert nincs már benne darázs. Egy lehetőségnek érdemes megfontolni.


Kérdező, az is lehet, hogy éjszaka vagy kora hajnalban amikor még nem aktívak akkor borítasz rá egy üveget ami alatt valamivel levágod és lezárod. Aztán elviszed valahova jó messzire. De némi csípésveszélye azért van azért. Talán ha rákötsz az üvegre és a fedélre is egy 10 méteres zsineget és messziről rántod le, talán nem találnak meg. :) Gyorsan visszahúzod a "szemetet" (üveg és fedél) és usgyi... Uccu neki... :) Nem próbáltam, de beválhat - elvileg. :)


Vagy kiakasztasz egy darázs műfészket és elvileg elriasztja. Azt hiszik róla a darazsak, hogy mésik kolónia területe. Csak neked már oda vannak fészkelve és lehet, hogy nem jönne be és védenék a területüket.

2023. júl. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Vagy talán borsmenta olaj még elvileg riasztja a darazsakat, de itt már kiépített fészkük van és nem csak arrafelé szállingóznak - szóval nem tudom mennyire segítene. Nem biztos, hogy elköltöznének miatta, de talán...
2023. júl. 4. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!