Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhet olyan fekete lyuk,...

Létezhet olyan fekete lyuk, amit nem vesz körül akkréciós korong, és ha létezhet, azt mi alapján azonosíthatjuk?

Figyelt kérdés
2023. júl. 3. 16:54
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha a fekete lyuk környezetében nincs olyan olyan anyag, amelyet befoghatna, akkor nem lesz akkréciós korongja. Ez elméletileg nem kizárt.

Az ilyen fekete lyukak azonosítási lehetőségei:

- a környező csillagokra (neutroncsillagokra, fekete lyukakra) gyakorolt gravitációs (pályamódosító) hatásának megfigyelése,

- a gravitációs lencsehatásának megfigyelése.

2023. júl. 3. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Az előző jót mond, és eddig is innen tudtuk hogy léteznek fekete lyukak, mielőtt konkrétan megfigyeltük volna a korongjukat. Láttuk hogy van egy pont az égen, ami nem világít, mégis torzítja körülötte a fényt, azaz hatalmas tömegének kell lennie. Az egy modern dolog, hogy most már sikerült le is fotózni egyet.
2023. júl. 3. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
2023. júl. 3. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A (kísérletileg még nem igazolt) Hawking-sugárzás által is elárulja a létezését egy fekete lyuk. Ez egy feketest sugárzás, ami nem a fekete lyukból, hanem az eseményhorizontjának környezetéből jön.
2023. júl. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
#2: A csillagok mozgását könnyű érzékelni? Gondolok itt arra, hogy a Földről nézve látszólag egyik csillag sem mozog -- ettől függetlenül persze, hogy mozog, csak el kell telnie egy jó kis időnek, hogy ezt a mozgást detektálhassuk, vagy nem?
2023. júl. 4. 12:58
 6/8 anonim ***** válasza:

Ez egy bonyolult téma és valószínűleg itt a GYK-n is van, aki nálam jobban ért hozzá, de ami hirtelen eszembe jut:

- Az elsőként felfedezett fekete lyuk, a Cygnus X-1 egy kettős rendszer egyik tagja. Úgy sikerült bebizonyítani a létezését, hogy a kettős másik tagjának, egy szuperóriás csillag spektrumának megmérték a Doppler eltolódását, amiből ki lehetett számítani a másik objektum tömegét, ami a számítás eredménye szerint fekete lyukak tömegtartományába esik.

- Gillessen és munkatársai 16 éven keresztül tanulmányozták a Sagittarius A környezetében lévő csillagok mozgását, és ebből tudták kiszámítani a fekete lyuk tömegét.

2023. júl. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#5


Nem feltétlen a csillagok mozgását kell nézni, hanem a gravitációs lencse hatást. Keress rá erre neten, és meg fogod érteni. Nézd meg google kepkeresobe “gravitational lensing” és van sok jó szemléltető ábra meg fotó is.

2023. júl. 4. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
A gravitációs lencséről meg is feledkeztem, de az nem fordulhat elő akkor is, ha nem egy ak. nélküli fekete lyuk van ott, hanem csak sok sötét anyag?
2023. júl. 4. 15:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!