Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha elméletben a Föld forgása...

Ha elméletben a Föld forgása megállna hirtelen (nem folyamatosan lassulva) akkor mekkora katasztrófával járna? Értem ezalatt pl a tehetetlenség miatt medréből kilépő óceánokat, nagy épületeket, fákat.

Figyelt kérdés
2010. okt. 15. 07:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, mit értesz hirtelen megállás alatt. Mármint mi állna meg hirtelen? Csak a kőzetek? Miért pont csak a kőzetek? De ha igen, akkor igen nagy. Értsd: emberi élet kétlem, hogy maradna.
2010. okt. 15. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Naggyal!
2010. okt. 15. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Hát ez nem ilyen egyszerű, itt az épületek, fák annyira nem játszanak szerepet. Sokkal nagyobb baj volna, hogy az óceánok vize a sarkvidékek felé áramlana, hogy elvesztenénk a holdat, nyilván befolyással volna a mágneses mezőnkre, ami viszont megvéd a napszéltől, napból áradó részecskéktől. Ennek hiányában egész hamar végezne minden élőlénnyel.
2010. okt. 15. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
68%

Ez a Maja jóslatos hülyeség óta terjed, hogy "megáll" a Föld forgása?


A Föld forgása FIZIKAILAG KÉPTELEN megállni. Ehhez egy ekkora katasztrófa kéne (pl. egy Hold méretű égitest becsapódása a földbe forgásiránnyal szembe), amit amúgy sem élne túl senki és semmi a bolygón.


Másképp meg nem áll le a forgás, úgyhogy kár is ezen agyalni...

2010. okt. 15. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

"Értem ezalatt pl a tehetetlenség miatt medréből kilépő óceánokat, nagy épületeket, fákat."


No és az emberek.

Az egyenlítő környékén ez olyasmi lenne, mintha egy több mint 1600 km/h-val száguldó autóból ugranál ki. Szóval ott már ettől meghalnának az emberek. (Túl azon, hogy - ahogy írtad, a házak, fák, óceánok kidőlnének, kiöntenének)


A sarkokon ezt még talán túlélnék, de ezzel egyidőben - feltételezve, hogy csak a Föld szilárd részére gondoltál (tehát légkör nélkül) a légkörre ugyanúgy hatna a tehetetlenség, tehát az is "igyekezne" továbbforogni, ami igencsak nagy galibát okozna az egész bolygón, kétlem, hogy sokan túlélnék.



A hirtelen megállást szerintem felesleges ennél jobban tárgyalni, úgyis meghallna mindenki :)...

A lassú megállás, illetve a megállás utáni dolgok már izgalmasabb téma, azzal kapcsolatban lehetne ilyeneket tárgyalni, hogy az óceánok elöntenék a sarkokat, szép "lassan" a kőzetlemezek is alkalmazkodnának az centrifugális erő hiányához (megváltozna a Föld alakja), és ez feltehetően rengeteg földrengéssel járna.


Mindenhol fél évig lenne nappal, fél évig éjszaka. Emiatt a teljes légkörzés, stb megszűnne.


Illetve úgy gondolom a Hold széépen lassan beindítaná kicsit a forgást az árapálysúrlódással. (Nem értem miért írta valaki, hogy elvesztenénk a Holdat)


Dehát nem ezt kérdezted, úgyhogy nem részletem tovább.

2010. okt. 15. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
bocsi, elírtem: *meghallna=meghalna... meghallani már nem hallanának meg semmit, mert halottak lennének (nem, nem hallottak) :)
2010. okt. 15. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
28%
a Föld forgása nem tud megállni.
2010. okt. 15. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
93% -> azért írtam, hogy elvesztenénk, mer a föld forgása tartja mellettünk. Egyébként így is lassan távolodik (4,5cm/év), ami annak a jelenségnek tudható be, miszerint a föld forgása lassul, amely lassulás a hold forgási sebességére tevődik át, az pedig gyorsul. Minél gyorsabb, annál inkább távolodik.
2010. okt. 15. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

74% -> sejtettem, hogy erre gondolsz, de nem értek veled egyet.


A jelenség amiről beszélsz az az árapály súrlódás. A Hold hatása miatt fellépő árapály erők folyamatosan lassítják a Föld forgását addig amíg az be nem áll a kötött keringésnek megfelelően úgy, hogy az egyik oldala mindig a Hold felé néz (ahogy a Hold áll most hozzánk képest).


Ebből a szempontból Hold-Föld rendszer egy zárt rendszernek tekinthető, ahol az impulzusmomentumnak meg kell maradnia... ezért távolodik tőlünk folyamatosan... mert amit úgymond "elvett" a Földtől, azt ő "megkapja" (hülyén fogalmazva :) )... hogy megmaradjon az egyensúly.



DE itt szó se volt arról, hogy a Hold állítja meg a Földet, ha pedig más - Holdtól független - erő álítja meg, annak a Holdhoz semmi köze. Az árapály erőket leszámítva a Holdnak tökéletesen mindegy, hogy egy álló vagy forgó tömeg körül kering, nem a Föld forgása tartja itt, hanem a gravitáció.

2010. okt. 15. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
A kérdésem csak feltételezés, nem érdekel semmilyen maja legenda...
2010. okt. 15. 17:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!