Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Írók,természettudományban...

Írók,természettudományban jártasok! Hogyan kell jó természettudományi novellát írni?

Figyelt kérdés

A természettanárom pályázatra akar küldeni. Novellát vagy mesét kell írni természettudományi témában. Ezt hogyan tehetném meg? Nem akarok egy biosz tankönyvet,se egy gyerekes mesét írni. Mind a két tantárgy megy nekem, de ezt össze kell keverni és ez már komplikált.


Két ötletem van az egyik a lebomlás bemutatása,a tetem szemszögéből, a másik meg egy vírus vagy betegség leírása történet formában.



Milyen egy jó novella?

Hogyan működik a lebomlás?

Hogyan működnek a betegségek?



2023. szept. 21. 15:09
 1/9 Mojjo ***** válasza:
84%

Minden rossz szándék nélkül, te küldenél főzőversenyre valakit, aki megkérdezi, hogyan kell egy tojást megfőzni?


Az ötleteid amúgy tök jók. De az írás és a természettudomány két különböző dolog. Lehet mindkettőben jó lenni, persze, de ha nem tudod, hogyan fogj bele az egyikbe, egy GYK-n kapott recepttel nem mész sokra egy pályázaton.

Ha mégis belevágnál, hagyd ezt a kategóriát, nem a természettudomány részével van a gondod, hanem az írás részével. Oda pedig a kultúra és közösség főkategória művészetek alkategóriája a releváns.

2023. szept. 21. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Azért a természettudományok kategóriába írtam, mert a témához értők véleményére vagyok kíváncsi.


Novellát írni pedig könnyű, csak nem mindegy milyen témában. Egyszerű történetet írni de tudományos témában nehéz úgy megfogalmazni hogy ne hasonlítson egy tankönyvre. De jó igazad van abban hogy a kérdésnek a művészetek kategóriában van a helye. Mindenesetre köszönöm. A választ.

2023. szept. 21. 16:11
 3/9 anonim ***** válasza:
78%

Egy jó természettudományi novella írása során fontos, hogy tudományos tényeket és ismereteket ötvözzünk izgalmas és szórakoztató történettel. Íme néhány lépés, amelyek segíthetnek neked egy sikeres természettudományi novella írásában:


Válassz egy téma: Kezdd azzal, hogy kiválasztasz egy érdekes és izgalmas természettudományi témát. Lehet ez bármilyen dolog, például az űrkutatás, a genetika, az ökológia vagy bármi más, ami érdekel és inspirál.


Kutass: Tanulmányozd alaposan a választott témát. Olvass szakirodalmat, kutatási eredményeket és gyűjts információkat. A hitelesség és a pontos tudományos tények kulcsfontosságúak a novella hitelességéhez.


Készítsd elő a cselekményt: Hozz létre egy érdekes és izgalmas cselekményt, amelyben a természettudományi téma központi szerepet játszik. Hozz létre karaktereket, akik kapcsolatba kerülnek ezzel a témával, és adj nekik céljat vagy problémát, amit meg kell oldaniuk.


Vegyél be konfliktust: Egy jó novellában általában van valamilyen konfliktus vagy probléma, amit a karaktereknek meg kell oldaniuk. A természettudományi téma lehet a konfliktus központi eleme, vagy hozzájárulhat a megoldáshoz.


Kommunikáld a tudományt: Az írás során ne felejtsd el, hogy a cél az, hogy megossz tudományos ismereteket és érdekes tényeket a közönségeddel. Használd érthető nyelvezetet, és igyekezz egyszerűen és közérthetően magyarázni a tudományos elveket és folyamatokat.


Alkoss feszültséget és drámát: Egy jó novella izgalmas és drámai eseményeket tartalmaz, amelyek felkeltik az olvasó érdeklődését és izgalmát. Használj feszültséget építő eseményeket és fordulatokat a cselekményben.


Karakterfejlődés: Rajzold meg karaktereid fejlődését és változását a novella során. Az élmények és a tudományos felfedezések hatására a karaktereknek is fejlődniük kell.


Zárj le minden szálat: A novella végén zárd le minden fontos szálat, és adj választ a kérdésekre vagy problémákra, amiket felvetettél a történet során.


Szerkeszd és javítsd: Ne felejtsd el alaposan szerkeszteni és javítani a novelládat. Ellenőrizd a helyesírást, a grammatikát és a stilisztikai hibákat.


Bontsd le tudományos részekre: Ha a novelládban van bonyolult tudományos anyag, fontos, hogy ezt logikus és könnyen érthető részekre bontsd le. Például használj illusztrációkat, diagramokat vagy párbeszédeket, hogy segítsd az olvasót a megértésben.


Ezek az alapvető lépések segíthetnek neked abban, hogy egy izgalmas és informatív természettudományi novellát írj, amelyet az olvasók élveznek és tanulnak belőle. Legyen kreatív és inspirálódj a természettudomány világából!

2023. szept. 21. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
72%
És ezt ChatGPT által sikerült "megírnod" 3-as? Magyartalan, nem is egy helyen. És erőteljesen robotos a megfogalmazása. Érezhetően nem ember írta ezt...
2023. szept. 21. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem novella, de talán segít valahogy. Munroe három könyve magyarul: Mi lenne ha...? 1-2, illetve a Hogyan...?

ő egy vicces fizikus, aki őrült kérdésekre ad tudományos választ. Igen szórakoztató, több válaszából lehetne akár novellát is írni szerintem.

2023. szept. 23. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Rengeteget segítettetek!

Végül a lebomlós témát választottam, hiszen az volt a legelső ötletem, és nagyon megmaradt bennem. A novellát megírtam, és be is küldtem már várok az eredményhirdetésre. A természettanárom tetszését elnyerte, mondta is hogy ha nem tudná hogy én írtam, akkor biztos azt gondolná hogy vmi tehetséges író művét olvasta el.

nov. 29. 17:11
 7/9 anonim ***** válasza:
gratuálok! 6# :-)
nov. 30. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Mojjo ***** válasza:
@6: Mi az a lebomlós téma? Miről szól? Ugye témákról semmit nem írtál.
nov. 30. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Mojjo ***** válasza:
Bocsánat, rosszul emlékeztem, mégis írtál. Akkor tárgytalan, és gratu! :)
nov. 30. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!