Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy mérték meg a nap méretét...

Hogy mérték meg a nap méretét a középkorban? Milyen mérésekre alapozva vetették fel a helocentrikus világképet?

Figyelt kérdés

#helocentrikus
2023. szept. 29. 20:40
 1/7 anonim ***** válasza:
94%

1: Nem mérték meg sehogy, csak egy arányt lehet felállítani a Holddal. Nagyjából ki tudták számolni, hogy 400-szor akkora, mint a Hold, és ennyivel messzebb is van.

2: egyszerűbbek voltak a képletek, szemben a geocentrikus mozgás igen bonyolult képleteivel.

2023. szept. 29. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%

Régen találtam egy egyszerűnek mondható számítást a távolság kiszámítására, de azt most nem találom sajnos.


Ha a távolságot ismerjük, akkor a Nap átmérőjét akár te is meg tudod határozni; fogj egy kör alakú dolgot (minél nagyobb, annál jobb), és tedd a szemed elé úgy, hogy a Napot pontosan kitakarja. Ekkor mérd meg a szemed és a kör középpontja közti távolságot, valamint a kör sugarát. Legyen a Nap ismert távolsága N, a kör sugara legyen r, a szemed és a kör középpontja közti távolság s, R pedig a Nap valódi sugara, ekkor egy egyszerű aránypárt fel tudunk írni:


s/N = R/r


Ez alapján te is bármikor meg tudod mondani a Nap sugarának hosszát (bizonyos nagyságrendre biztosan).

2023. szept. 29. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
80%

A középkorban az emberek még nem rendelkeztek a modern tudományos eszközökkel és technológiával a nap méretének közvetlen mérésére, mint ahogy azt ma tesszük. Az ilyen mérésekkel csak a későbbi tudományos forradalom során, a 16. és 17. században foglalkoztak. A középkorban az égitestek méreteinek és mozgásának megértése még korlátozott volt.


A heliocentrikus világkép (Naprendszer középpontja a Nap) először Kopernikusz által került felvetésre a 16. században. Ezt a modellt nem a nap méretének közvetlen mérése alapján vezették be, hanem az égitestek mozgásának megfigyelése és matematikai modellezése révén. Kopernikusz és később Kepler és Galilei megfigyeléseik és számításaik alapján következtettek arra, hogy a Nap a Naprendszer központja, és az égitestek keringése a Nap körül követi elrendeződést.


A Nap méretének pontos mérése a modern tudományos eszközök és technikák fejlődésének eredménye, és azt a 17. században és később végezték el. Az első megbízható méréseket például a tranzitjezési módszer segítségével végezték, amikor a Vénusz áthaladt a Nap előtt, és megfigyelhették annak pontos időtartamát és elhelyezkedését az égen.


Összességében a heliocentrikus világkép és az égitestek mozgásának megértése a középkorban kezdetét vette, de a nap pontos méretezése és más ilyen mérések csak a tudományos fejlődés során váltak lehetségessé.

2023. szept. 29. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
A heliocentrikus világkép akkor rendült meg, amikor Galilei felfedezte, hogy a Jupiternek holdjai vannak, vagyis nem minden égitest kering a Nap körül. Korábban úgy gondolták, a Hold is a Nap körül kering.
2023. szept. 30. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Majdnem... csak a Napot cseréld le mindenütt Földre.

Vagyis:

"A geocentrikus világkép akkor rendült meg, amikor Galilei felfedezte, hogy a Jupiternek holdjai vannak, vagyis nem minden égitest kering a Föld körül. Korábban úgy gondolták, hogy minden égitest a Föld körül kering, ún. szférákban, vagyis szilárd gömbfelületeken."

2023. szept. 30. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dq ***** válasza:
60%
Kopernikusz vetette fel a heliocentrikus világképet. Nem volt mögötte semmi hirtelen mérés, látta az égen a csillagokat hogy az állócsillagok állnak, a Vénusz meg a Mars a Nap körül keringenek, és rájött hogy a Föld kering és forog.
2023. szept. 30. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 dq ***** válasza:

Pocsékul mérték meg a Nap méretét a középkorban. Egy lehetséges mérés volt, hogy a Föld-Hold távolságot ismerték, és akkor csak a Föld-Hold és a Nap-Föld aránya kellett. A Föld-Hold-Nap szög mérhető (rá kell nézni a Holdra), és akkor a Nap-Hold szöget megmérve tudod a Föld-Hold-Nap háromszög szögeit. Sajnos a Nap túl messze van ahhoz, hogy ez jól működjön. A középkor előtt Számoszi Arisztarkhosz próbálta így megmérni, de nem túl sok sikerrel:


> "Ebben a helyzetben a Föld-Hold-Nap egy derékszögű háromszög csúcspontjain helyezkednek el úgy, hogy a derékszög a Holdnál van. Mérése szerint a Hold ilyenkor a Naptól 87 foknyira látszik az égen, és ebből kiszámolta, hogy a Nap mintegy hússzor van messzebb tőlünk, mint a Hold. A két égitest ilyenkor valójában 89,95 foknyira látszik egymástól, és így a Nap több mint négyszázszor messzebb van a Holdnál."

[link]


A következő pontosabb mérés már bőven az újkorból jön, távcsövekkel meg órákkal felvértezve.

2023. szept. 30. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!