Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászat. Azt olvastam, a...

Csillagászat. Azt olvastam, a Jupiternek Ganimedes holdja az egyetlen hold -a Föld Holdján kívül-, amely szemmel látható. Elvileg mostantól három hétig is. Ez igaz?

Figyelt kérdés

A weboldal szerint persze nem mindig látható a Ganimedes, de ez az egyetlen hold (a Holdon kívül), amit távcső nélkül is megpillanthatunk, nagyjából Földközelben. Márpedig jelenleg kb Földközelben a Jupiter.


Szemüveggel meg fogom nézni majd tiszta égbolt alatt. Mekkora esély megpillantani szabad szemmel a Ganimedest? Túlzás, hogy lehet, vagy sas szeműeknek menni fog? Vagy szemüvegeseknek?



2023. okt. 12. 20:58
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Még annyi, hogy MIKOR (dátumok)? Ugyanis jelenleg kb Földközelben bár a Jupiter, azonbnan nem tudom, a Genimedes mikor van fedésben más Jupiter holldal, vagy a Jupiter mikor fedi - mert ugye olyankor nem alkalmas. Na meg felhős időben sem, persze.
2023. okt. 12. 21:00
 2/14 anonim ***** válasza:
83%
Tiszta időben a Jupiter négy holdja szabad szemmel is megfigyelhető.Apró pontként lehet őket látni.Azt viszont én sem tudom,hogy a Ganymedes jelen időszakban fedésben lesz -e.
2023. okt. 12. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
90%

#2 - jó szemed van, ha ez tényleg igaz!

:-/

2023. okt. 12. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
96%
2023. okt. 13. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
31%

Ganimedes a Jupiter legnagyobb holdja, és valóban egyike azon kevés holdaknak, amelyeket szabad szemmel is meg lehet pillantani. Azonban a megfigyeléséhez jó időjárás és megfelelő éjszakai fényviszonyok is szükségesek.


A Ganimedes megfigyelése a Földről a Jupiterhez közelállása során könnyebb, mivel ilyenkor a hold a legfényesebben ragyog. Azonban ez az esemény nem minden évben és hónapban ismétlődik meg, és a pontos dátumok évente változhatnak. Emellett az is fontos, hogy a Jupiter és a Ganimedes éppen nem legyenek fedésben egymással, mert ilyenkor a hold nem látható.


A legjobb módja annak, hogy megtudja, mikor és hol lehet megfigyelni a Ganimedest, az az, ha rendszeresen követi a csillagászati híreket és figyeli az éjszakai égboltot. A felhős időjárás valóban akadályozhatja a megfigyelést, de ha van alkalom, érdemes kivenni a szemüveget, és megpróbálni megpillantani a holdat a Jupiter mellett.


Sas szeműeknek és szemüvegeseknek is esélyük lehet megpillantani a Ganimedest, mivel a fénye erősebb, mint sok más égitestnek, és a megfelelő körülmények között szabad szemmel is jól látható. Azonban mindig fontos figyelembe venni az éjszakai égbolt aktuális viszonyait és az időjárást a megfigyeléshez.

2023. okt. 13. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
97%

A Ganymedes mellett a Callisto szabadszemes megfigyelésére is lehetne esély (még több is, mint a Ganymedes esetén).

Elméletben.

A Ganymedes az égen legfeljebb 5-6 ívpercre, a Callisto legfeljebb 10 ívpercre távolodik el a Jupitertől. Ez önmagában nem lenne olyan nagy akadály (összehasonlításképp, az átlag látással könnyen felbontható híres Mizar-Alcor párost 12 ívperc választja el, míg a szabad szemmel igencsak kemény diónak számító Epsilon Lyrae tagjait csupán 3,5 ívperc). Amiért a gyakorlatban mégis szinte esélytelen szabad szemmel, az a Jupiter fénye. A holdak ugyanis halványak: a Ganymedes legjobb esetben sem fényesebb 4,5 magnitudónál, a Callisto pedig 5,5 magnitúdónál. Vagyis a szabad szemes megfigyeléshez csakis sötét égbolt jöhet szóba. Ekkor viszont a Jupiter szinte vakítóan fényesnek látszik, szorosan mellette megpillantani egy halvány fénypontocskát szinte lehetetlen.

Szerintem mindent elmond a témáról, hogy a régi korok csillagászai rengeteget figyelték a bolygók mozgását, ennek ellenére a legkönnyebben megfigyelhető Jupiter-holdakat is csak a távcső feltalálása után fedezték fel.

2023. okt. 13. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
96%

Galilei, aki először használt csillagászati célból távcsövet, különlegesen jó látással bírt, emiatt kapta a Hiúz becenevet.

Ő azon kevesek közé tartozott, akik a Vénusz holdsarló-alakját látják szabad szemmel.

Mégis újdonság volt számára a négy nagy hold felfedezése.

A kérdésed alapján néztem utána, elvileg valóban látható volna a Földről a Ganymedes, talán a Jupiter ragyogása miatt nem tűnt fel még Hiúznak sem.

2023. okt. 13. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Különösen a linket!
2023. okt. 13. 18:24
 9/14 A kérdező kommentje:

Sajnos szemüvegem sok éve készült, azóta kicsit romlott a látásom. Van, aki látja a Callistót, vagy a Ganimedest okt 16-17-én? A táblázat szerint kb max a kitérésük a Jupitertől.


VONATKOZÓ ÚJ KÉRDÉS:

Ha a sas-szeműek látják ilyenkor legalább az egyik Jupiterholdat, akkor ezen sas-szeműek képesek látni szabad szemmel a Szaturnusz gyűrűjét is, amikor az Földközelben van, és egyúttal ha nem síkban van a gyűrűje? Tehát az új kérdésem már a Szaturnuszról szól! És jelenleg nagyjából a Szaturnusz is Földközelben van, egyébként. A szabad szemes látás miatt írom ide mint kapcsolódó kérdésem.

2023. okt. 16. 23:58
 10/14 anonim ***** válasza:
85%
Távcsőben 10x nagyítással is annyi látszik a Szaturnuszból, hogy kétoldalt kicsit kidudorodik, szóval erősen kétlem, hogy azt ember észlelni tudja szabad szemmel.
2023. okt. 17. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!