Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Két ellentétes alapvető...

Két ellentétes alapvető emberi természet hogyan létezhet egyszerre?

Figyelt kérdés

Az emberek alapvetően félnek az ismeretlentől, ezért vannak például akik félnek a sötétben, sokan ezért félnek a haláltól is, illetve egyesek szerint az istenségekben való hit is ezért létezik még, mert nyilván régen ez volt a legjobb magyarázat a világ dolgaira és létezésére, viszont a tudomány manapság már sokkal jobb magyarázatot ad mindenre, mégis sokan elhatárolódnak tőle, mert a tudomány magyarázatai rengeteg ismeretlen és általunk jobbára felfoghatatlan magyarázattal szolgálnak, szóval sokkal nehezebben elfogadható sokak számára.


Ellenben a kíváncsiság is alapvető természet, mindig mindent tudni akarunk, legyen az akár valaki másnak a titka, vagy valaminek a működése, vagy bármi. Hiszen pont ez az, hogy nem szeretjük az ismeretlent, ahogy azt fentebb már leírtam. És itt is előkerül a halál is, egyesek például (én magam is), nem azért tartanak a haláltól, mert hogy ők maguk már nem lesznek itt, hanem csak azért, mert annyi minden van, amire választ szeretnének kapni, de nem fognak és ez frusztrálja őket.


De ez a kettő hogyan létezhet egyszerre? Nem ellentmondásos ez a kettő? Félünk az ismeretlentől, olyannyira, hogy mindenfélét kitalálunk csak azért, hogy ne kelljen szembesülnünk ezekkel a félelmekkel, ellenben képtelenek vagyunk elfogadni a válaszok hiányát és megállás nélkül kisebb-nagyobb, akár hatalmas erőfeszítéseket is teszünk, hogy megismerjük az ismeretlent.


2023. okt. 19. 06:09
1 2
 1/19 Kólauborkával ***** válasza:
65%
Van aki tesz eröfeszítéseket, van aki pedig jobban szereti az egyszerü válaszokat. A lustaság nagy úr. Szerintem ennyi.
2023. okt. 19. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem jó, ha vannak félősebb és bátrabbak is, hiszen a félősebbek lehet megússzák a másfajta veszélyeket, míg a bátrabbak beleszaladnak és elpusztulhatnak , ugyanakkor van, mikor a harc és a bátorság a megoldás és maradni, elbújni a rossz.

Közösségi szinten a bátrabbak, kíváncsibbak bővíthetik az egész közösség lehetőségeit és jobban védhetik, míg az utódnevelés és más szempontokból lehet a másik viselkedésmód a kedvezőbb.

2023. okt. 19. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
92%

A lényeg:

Ha egy bizonyos dimenziót nézel, mondjuk kíváncsiság/kalandvágy - óvatosság/biztonságra való törekvés

akkor igazából a helyzettől és körülményektől függ, hogy mi az előnyös, általában nem a túlzott bátorság (merészség) és a nem a túlzott óvatosság (paranoia).

Ezért a legtöbb ember nagyjából valahol középen helyezkedik el, azaz sok helyzetben képesek többé-kevésbé előnyös (vagy legalábbis nem túl hátrányos) módon cselekedni

Másrészt egy emberi közösség szempontjából előnyös, ha nem mindenki ugyanott van, hanem kicsit nagyobb a szórás, így sokféle körülmény között lesznek olyan az emberek, akik természetükből fakadóan jól működnek. Illetve előnyös a csoport számára, ha van egy-két extrémebb ember, akik pl. kifejezetten felfedező hajlamúak.

Valamelyest persze a környezet is hatással van, de minden közösségben vannak a saját átlagukhoz képest kíváncsibb illetve óvatosabb természetű emberek.

2023. okt. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 dq ***** válasza:
50%

Ha ellentmondásos a kettő, bizonyítsd be.

Ha tudsz ellenpéldát (valakit, akire mind a kettő teljesül), akkor nézd meg hogy a logikád pontosan melyik lépésében rossz.

2023. okt. 19. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
#5 Mindkettő érvényes mindenkire. Ezek alapvető emberi természet, mindenkiben megvan mindkettő, nyilván az arányok mások, de az más kérdés.
2023. okt. 19. 14:04
 6/19 anonim ***** válasza:
92%
#3-as válaszomhoz annyi, hogy persze az egyén bátorsága/félénksége az alapbeállítottságán kívül sok dologtól is változhat leginkább a hormonoknak köszönhetően és/vagy pl: aki éhes hajalmos nagyobb kockázatot vállalni, agresszívebbé válhat érthető okokból.
2023. okt. 19. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
Szituációnként, élethelyzetenként és életkortól függően is más tulajdonságaink kerülnek előtérbe. Ilyen az emberi természet, ezzel lehet a változó körülményekhez alkalmazkodni.
2023. okt. 19. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
56%

"egyesek szerint az istenségekben való hit is ezért létezik még, mert nyilván régen ez volt a legjobb magyarázat a világ dolgaira és létezésére, viszont a tudomány manapság már sokkal jobb magyarázatot ad mindenre"


a vallások nem a tudományos kérdésekre keresik a választ, hanem az emberi kérdésekre


különben meg sem az történt, hogy az emberek többé nem hisznek istenben, hanem az, hogy elkezdtek hülyeségekben hinni

pénzenergiában, TV-n kereszülti gyógyításban, EZO-s dolgokban, csillagjóslásban

2023. okt. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Nézőpont kérdése, mit tekintünk ellentétesnek.

Mindkettő evolúciós tulajdonság, és mindkettő a fajfennmaradást szolgálja. Az ember egy adott környezetben él, ahol hatások érik. Ezekre megfelelő választ kell adni az életben maradás érdekében. Ha van kellő ismeretünk, jó válaszokat adunk, ha nincs, akkor nem ismerjük fel esetleg a hatás természetét se, de nem tudunk megfelelő választ, és ez hátrány. E hátrány kiküszöbölésére lesz az ember kíváncsi (mellesleg az állat is).

Azonban az evolúciós tulajdonság egy hajlam, amelyet a nevelés teljesít ki. Ha valaki rossz nevelést kapott, kisgyerekkori tapasztalata kialakít egy belső félelmet a "rossz világ" iránt, és ez nagyon nehezen küzdhető le. Ugyanakkor lehetséges, hogy valahonnan kapott kíváncsisági attitűdöt, megtetszett neki, a maga módján kíváncsi, de esetleg nem kellő hatékonysággal (azaz nem lesz kellő ismerete).


Ebben tehát semmi ellentmondás nincs, az örökletes tulajdonságok zöme a nevelés hatására elég drasztikus különbségeket tud mutatni. Például egy félénk ember egyfajta kompenzálásként (vagy e tulajdonsága elrejtése érdekében) agresszív kötekedő természet.

2023. okt. 19. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

"különben meg sem az történt, hogy az emberek többé nem hisznek istenben, hanem az, hogy elkezdtek hülyeségekben hinni

pénzenergiában, TV-n keresztüli gyógyításban, EZO-s dolgokban, csillagjóslásban"

egy részük. pár évszázaddal ezelőtt szinte kivétel nélkül mindenki hitt istenben, most meg azért elég sokan vannak, akik sem istenben, sem az ezós dolgokban nem hisznek.

amúgy ateistaként az én szememben semmivel sem kisebb hülyeség beszélni a levegőbe az elképzelt főnökhöz könyörületért meg minden egyébért, mint TV-n keresztül érkező gyógyításban hinni, vagy a bolygók állásából kiolvasni a jövőt.

2023. okt. 20. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!