Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kínaiaknak miért ferde a...

A kínaiaknak miért ferde a szemük. Mi az evolúciós magyarázat? Én talán úgy emlékszem, hogy a suliban úgy tanultam, hogy a homokviharok miatt evokálodott, de nem vagyok benne biztos.

Figyelt kérdés
dec. 3. 15:29
 1/3 anonim ***** válasza:
88%

"úgy tanultam, hogy a homokviharok miatt evolválódott"

Igen, ez is egy feltevés, lehetőség, de valószínűbb az, hogy több körülmény együttállása során alakult olyanra, amik közül csak egyik volt a porvihar, már ha volt. Másfelé is éltek sivatagközeli népek, mégsem alakult keskenyre a szemük.

dec. 3. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
57%
A hóvakság miatt.
dec. 3. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Pombe ***** válasza:
100%

Asszem, te leginkább a mongolredőre (epikantikus ránc/redő) gondolhatsz. Nos, ez valójában szinte minden rassznál, minden kontinensen jelentkező tulajdonság, csak éppen ez leginkább Ázsiába tűnik a legnyilvánvalóbbnak, de ott sem mindenkinek ilyen a szeme.


[link]


Idézve: "... az epikantikus redő kifejlődésének oka valójában a trópusi régiókhoz való alkalmazkodás lehet, amely védi a szemet a túlzott ultraibolya sugárzástól, és már a korai Homo sapiens természetes változatosságának része volt az Afrikából való kivándorlás előtt is."


Amint látod, ennek a fiatal khoi/szan (busman) csinos leányzónak is "kínai" szeme van, pedig dél-afrikai.

[link]


A kelet-ázsiaiak fényes környezetben élnek (a hóról visszaverődő éles fény, egyéb élénk és bántón erős színek). Azt gondolhatnánk, hogy ez ellen alakult ki az epikantikus redőforma (csökkenti a szembe jutó fény mennyiségét), azonban valószínűbb, hogy ez a korai, Afrikából anno kivándorló Homo sapiens öröksége inkább. Vagyis ebben a populációban már voltak szórványosan ilyen szeműek, és itt inkább ezek terjedtek el.


A délkelet-ázsiaiaknak kerekebb, nagyobb szeme van, mivel ott a sűrű dzsungelben a lombkoronák több árnyékot biztosítanak.

dec. 6. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!