Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne a bolygóval, ha...

Mi történne a bolygóval, ha hatalmas léket ütnénk a magjáig?

Figyelt kérdés
Nyilván úgy kezdődne, hogy az olvadt mag kitódulna a felszínre. Ha elég széles léket feltételezünk, akkor gondolom, hogy nem tudna megszilárdulni, hogy a léket betömje és bent maradjon az olvadt mag maradéka. Szóval a folyékony bolygómag folyamatosan ömlene ki a felszínre, és aztán mi történne a bolygóval? Beomlik a felszín? Kibillen az egyensúlyából és kirepül a Naprendszerből? Az biztos, hogy a mágneses mező felborulna, de a többit nem igazán tudom elképzelni.

dec. 16. 22:28
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
Hogy érted pontosabban, hogy "hatalmas léket ütünk a magjáig"? Ennek kivitelezését tudnád kicsit részletezni?
dec. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ez egy elméleti kérdés, nem gondolom, hogy a megvalósítás lényeges.
dec. 16. 23:03
 3/10 anonim ***** válasza:
86%
A bolygót olyannak képzeld el, mint egy mézzel töltött lufit, ami az anyagában befelé haladva rétegenként eltérő kerületi sebességgel forog, talán ezzel lehetne szemléltetni. Ebbe hogyan gondoltál "léket ütni", milyen módszerrel? Másodpercek alatt ismét "összeforrna" a lék.
dec. 16. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
80%
Elméletileg se nagyon megvalósítható - gyakorlatilag meg aztán végképp nem!
dec. 16. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Mint mondtam továbbra is elméleti a kérdés, de ha bele akarunk menni a gyakorlati megvalósításba, akkor kicsit utánakeresve nekem nem úgy hangzik, hogy a rétegek eltérő forgási sebessége megakadályozná a lék képzését.


1. Itt arról írnak, hogy a belső mag 1000 évenként egy extra fordulatot tesz meg a többi réteghez képest:

[link]


2. Itt egy kicsit lejjebb arról beszélnek, hogy a külső és belső rétegek gyakorlatilag együtt mozognak, annyira elhanyagolhatóan kicsi a sebességkülönbség:

[link]


És még lehetne sorolni egy csomó forrást.


De továbbra is az a kérdés, hogy ha valami módon egy nagyon fejlett faj egy hatalmas átmérőjű léket ütne a bolygó magjáig, akkor mi történne magával a bolygóval?

dec. 17. 01:12
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván az ilyen durva beavatkozás teljesen megsemmisítené a földfelszíni életfeltételeket.


Egy olyan óriási apparátus, mely képes szétnyomni a Földet a magjáig, már a puszta lyukfal-képzéssel is annyi hőt szabadítana a felszínre, ami minden életet megsemmisítene!

dec. 17. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"Szóval a folyékony bolygómag folyamatosan ömlene ki a felszínre, és aztán mi történne a bolygóval?"


Ez baromság! A bolygómag azért van középen, mert a legnehezebb anyagok alkotják. Eszébe se jutna felömleni a felszínre!


A felszín természetesen teljesen összerepedezne, de a bolygó pályája nem változna meg, hisz a tömege és a perdülete teljesen megmaradna.

dec. 17. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A gravitáció a helyén tartaná a magot, a felsőbb részek meg össze folynának egymással lévén hogy folyékonyak


Mintha a mézbe dugnád az ujjad, majd ahogy kiveszed a lyuk lassan vagy gyorsan eltűnik.

dec. 17. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
80%

Elméleti kérdésedre a válasz, nézd meg a "Az élet keletkezése bolygónk on" című ismeretterjesztő filmet, ott kiváló animációkat láthatsz e jelenségről, hiszen néhány ilyen eset (kicsit nagyobb méretekben) már lejátszódott a föld történetében.

A lényeg: a magma elkezdene kiömleni, a rést tágítva, hiszen a lyuk fala is olvadna. Előbb az élet szűnne meg, majd a légkör változna meg drasztikusan, a végén azért a felszíni magma is hűlni kezd, és pár millió év múlva egy teljesen más felszínnel rendelkező sivár bolygót látnál, ahol esetleg soha többé nem lesz élet.

dec. 17. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
0%

Elméleti szemszögből: Vulkánkitörés alkalmazával magma jön a felszínre. Lentebb magasabb a nyomás. Ugyanez történne, "csak" nagyobban, sokkalta erőteljesebben. Megvan az a jelenet, amikor egy lufit felfújsz, de ne zárod le a száját és elengeded? Ismereteim alapján ugyanez történne. Szerintem a Föld légkörén kívülre is jutna magma bőséggel. Ez a RENDKÍVÜL GYORSAN végbemenő folyamat pedig hatással lenne a bolygó mozgázása. Eldőlne, imbolyogna, a szédülésbe valószínűleg mindenki belehalna, meg a talaj is szaladna el a lábunk alól, a repülő tárgyak is megölnének. Hogy melyik történne hamarabb, a szédülésbe való belehalás vagy a magma általi szétégetés, ez egy jó kérdés...tekintve, hogy IRDATLAN SEBESSÉGGEL lövellne ki (ha nem is a teljes magma, de a felszín közeli magma egy réze (nem tudom, hogy ott lent milyen nyomás uralkodik, de a több ezer km kőzet hattttalmas nyomással nyomja az alatta lévő dolgokat)), így úgy gondolom, hogy először nem nekünk jutna belőle, hanem a műholdaknak. Az, hogy meddig tartana ez a folyamat, hát fogalmam sincs...Ja, meg a szédülés előtt a repülő tárgyak ölnének meg.

Az a lék nagyon hamar rendkívül kiszélesedne, mert ugye a nyomás, súrolás, hő azzzzonnal lemorzsolnák a vele közvetlenül érintkező szilárd részeket.


Gyakorlati szemszögből pedig:

Egyrészt nem kívánom az álláspontomat közölni az evolúcióval kapcsolatban, de logikailag mégis hogyan gondolod a "fejlett faj"t? Ha emberből kellene átalakulnia, akkor hogyan alakulna át mikor háborúk háborúk hátán vannak és rendszerint konfliktusok sokasága van jelen? Ellene mond a logikámnak, meg más meggyőződésemnek is.


[link]


Mennyire vagy erőteljesen meggyőződve az evolúcióban?

dec. 17. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!