Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Régebben a transzformátorok...

Régebben a transzformátorok teljesítményét miért VA-ben adtak meg és miért nem Wattban?

Figyelt kérdés

dec. 23. 17:13
1 2 3 4
 21/39 anonim ***** válasza:

#20 (12:49)írja:

"úgy látom nem tűnt még fel neked az az egyszerű dolog, hogy mondjuk a meddő teljesítmény a disszipációk összege(például hő,vagy mágnesesség formájában)."


Válasz:

A nagy faxt! A meddőteljesítmény nem disszipaív, hanem KONZERVATÍV! - tehát nem közvetlenül okoz veszteséget, hanem csak közvetve azzal, hogy az általa kiváltott feleslegesen nagy áramok és feszültségek járulékos veszteségeket váltanak ki a berendezésekben.

márc. 10. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:
24%
Te valamit nagyon félreértesz. Disszipációnak azt az energiaveszteséget nevezzük, amit a cél tekintetében nem tudunk haznosítani, de a folyamattal jár, így ez nem közvetve, hanem közvetlenül okoz veszteséget.
márc. 10. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
0%
A meddő teljesítményben pedig ez ugyanúgy jelentkezik. Bár valóban vannak más tényezők is, de abban biztos vagyok, hogy ezeket senki nem fogja konkrétan kiszámolni és levezetni. Arra ott az egyetemi előadás.
márc. 10. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:

A félreértések tisztázása érdekében vegyünk egy szemléletes példát a hétköznapi műszaki gyakorlatból:


Van egy indukciós hevítőberendezésünk. Ennek a meghajtója 900 W hasznos teljesítményt visz be a kondenzátorbankból és hevítőtekercsből álló rezonanciaballasztba, melynek a meddő teljesítménye 3000 VAr. Erre a méretezésre azért van szükség, hogy elég erős mezőt hozzunk létre a munkadarabba való hasznos teljesítményátvitelhez, mely tisztán 300 W.


Ennek az energiaközlő rezonátornak az óriási meddőteljesítménye viszont 550 W disszipációt vált ki a hevítőtekercsben és 50 Wattot a kondenzátorokban. A beadott hasznos meghajtó-teljesítmény tehát 33%-os hatásfokkal érvényesül a munkadarabban, melybe csak 300 W jut a működtetéshez elfogyasztott 900 W tisztán hatásos hálózati teljesítményből.


A rezonanciaballasztban cirkuláló 3000 VAr meddő-teljesítmény csak 600 Wattnyi hatásos disszipációt okoz, mely nem járul hozzá a munkadarab hevítéséhez, de a hasznos folyamat érdekében meg kell fizetnünk ezt az árat!

márc. 10. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:

Kiegészítés:

Az indukciós hevítőnk teljesítményközlő rezonátora tehát 3900 VA paraméterrel bír.


Ugye, így már minden világos?

😊

márc. 10. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:
22%
Valóban, gratulálok hozzá, hogy megismerted az előzőleg emlegetett meddő teljesítmény fogalmát. Illetve "hatásos disszipációt okoz" ezt a dolgot gondold még át, mert akkora hülyeség, hogy leestem az ágyról a röhögéstől.
márc. 10. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:

#26 - csak a saját tudatlanságodon röhöghetsz, mivel még mindig nem érted a konzervatív és disszipatív energiaáramlás közti különbséget!


Hányasod volt termodinamikából a középiskolában? A termodinamikai potenciál és a Carnot hatásfok mond neked valamit?

márc. 10. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:
0%
Nem, dehogy, én csak egy idióta vagyok a sok közül. Mellékesen megjegyezném, hogy a Carnot-körfolyamat és az egyéb termodinamikai jelenségek tanulmányozása nem feltétlenül középiskolai tananyag. Csak a kérdés nem erre irányult, messzire mentünk. Én is kérdezhetnélek arról, hogy vajon a gyorsulás hányadik deriváltja a sebességnek? De nem fogom, mivel ez teljes mértékben irreleváns.
márc. 10. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:
22%

Az indukciós hevítőnk teljesítményközlő rezonátora tehát 3900 VA paraméterrel bír.

Ugye, így már minden világos?

Az világos, hogy nem érted ezeket. 3000 meddő meg 900 wattos az összesen 3132 látszólagos.

márc. 10. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 anonim ***** válasza:
52%
Azt valóban nem értem, szóval kérlek fejtsd ki, hogy a 9300 VA látszólagos teljesítményből hogyan számoltad ki, hogy az valójában 3132.
márc. 10. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!