Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy derékszögű háromszögbe...

Egy derékszögű háromszögbe írt körök középpontjai milyen görbét alkotnak amikor a kör végiggördül az átfogón?

Figyelt kérdés

Szerintem középiskolai matektudással is megválaszolható lehet ez a kérdés, de én nem vagyok elég okos hozzá.

Remélem jól gondolom, hogy a “háromszöbe írhatő kör” önmagában is azt jelenti, hogy mind a három oldalt érinti. De ha nem, akkor így értsétek.



jan. 21. 19:40
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Először is - csak egy ilyen kör létezik, ha mindhárom oldalt kell érintenie. Nyilván egy egyenest ír le a középpontja az egyenesen való gördüléskor.
jan. 21. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 krwkco ***** válasza:
100%

Ennek a kérdésnek csak akkor van értelme, ha nem 3 oldalt érintő körről, hanem olyan körökről van szó, amik az átfogót és az egyik befogót érintik.

És akkor a középpont 2 szögfelelzőn halad végig.

jan. 21. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nem fogalmaztam pontosan.

Valójában nem egy derékszögű háromszögről van szó, hanem végtelen sokról, csak az átfogó fiksz. Legyen az átfogó egy kör átmérője! A harmadik szög pedig nyilván a félköríven fut végig. Eközben a beírható körök végtelen számú sora áll elő. Ezen körök középpontjai által kirajzolt görbére vonatkozott a kérdésem.

jan. 21. 23:44
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, így már sokkal érthetőbb a kérdés:)

A válasz az, hogy a körök középpontjai egy körívet fognak kirajzolni.

Válassz ki egy derékszögű háromszöget, legyenek A és B az átfogó végpontjai, C a derékszögű csúcs, O pedig a beírt körének a középpontja. Ekkor ki lehet viszonylag könnyen hozni, hogy AOB szög 135 fok, bármely ilyen derékszögű háromszögre. (Ki kell ehhez használni, hogy AO és BO szakaszok szögefelezők).

Így tehát végigfuttatva a C csúcsot a félköríven, azt kapjuk, hogy az O pontok azok a pontok, ahonnan az AB szakasz 135 fokos szögben látszik, tehát az AB szakasz 135 fokhoz tartozó látóköríve.

jan. 22. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! Abban reménykedtem egy picit, hogy hiperbola lesz. Most megpróbálom kitalálni ennek a nagy körnek a sugarát is!
jan. 23. 08:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!