Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudósok meddig tudnának...

A tudósok meddig tudnának lefúrni a Földben úgy, hogy az még biztonságos legyen?

Figyelt kérdés

A geotermikus gradiens a Föld magja felé haladva egyre jobban nő, ahol a magnál már eléri a Nap felszínének a hőmérsékletét. Ez már nagyon forró.

De, kérdem én, lenne-e mód arra, hogy legalább a felső köpenyig lefúrjanak, és megnézzék mi van ott?

Természetesen a földrengéshullámokból tudjuk, de jobb lenne a saját szemünnel látni.


jan. 24. 19:50
 1/7 A kérdező kommentje:
*saját szemünkkel látni
jan. 24. 19:50
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A rekord meg sem kozeliti a 15 kilometert. Nezz utana, Kola felszigeti furas cimen.
jan. 24. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Na, erről így konkrétan nem hallottam, de most utána néztem:


"Úgy számoltak, hogy még 1990-ben elérik a 13 000 métert és 1993-ban a tervezett 15 000 métert. Ezzel szemben, mivel a hőmérséklet a várt 100 °C helyett 180 °C értékre emelkedett, a további mélyítést megvalósíthatatlannak ítélték és a munkát 1992-ben leállították. Számítások szerint a tervezett 15 000 méteren a hőmérséklet 300 °C-ra nőtt volna, ezen a hőmérsékleten pedig a fúrófej már nem működött volna."


[link]


Azt is írja a Wiki, hogy "a jelenleg a leghosszabb fúrólyuk, melyet valaha is készítettek, a 12 290 méter hosszú Maersk BD-04A olajkút Al-Shaheennál Katarban.[1]"


Hát, pedig szép lett volna, ha a szovjetek lefúrnak a földköpenyig.

De, ha jól értem, a technológia ma sem elég fejlett hozzá, hogy áttörje a 15 kilométert.

jan. 24. 20:00
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ráadásul a földköpeny változó vastagságú.


Nagyon régen dolgoztam a Kőolajnál. Éppen ilyen méréseket végeztem. Nálunk -ha jól emlékszem- 2-3000 méter körül volt a legmélyebb kút, ott is már elég magas volt a hőmérséklet.

Akkor a csúcs 7000 méter volt a ruszkiknál.

jan. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


A mai, vagy a későbbi technológiával sikerülhet lefúrni egyszer 15 000 méterre?

jan. 25. 04:54
 6/7 anonim ***** válasza:
Nincs kizárva, de senki sem tudja előre, hogy milyen technológiai újdonságokkal lehet számolni a jövőben.
jan. 25. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szerintem tudósok nem foglalkoznak ezzel. Bányászattal foglalkozó cégektől kéne kérdezni.
jan. 26. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!