Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika kérdés, ez a két...

Fizika kérdés, ez a két válasz igaz? (remélem érthetően írtam le)

Figyelt kérdés

a tanárom azt kérdezte, hogy pillanatnyi sebesség lehet-e átlagsebesség is vagy nem. én erre azt mondtam, hogy persze.

ő azt mondta, hogy igazam van, azért, mert ha mondjuk 0,0001 másodperctől 0,00005 -ig nézünk egy átlagsebességet, az tulajdonképpen pillanatnyi sebesség is.

én nem erre a megoldásra gondoltam, hanem arra, hogy ha a pillanatnyi sebesség mondjuk 20m/s akkor egyenes vonalú mozgásnál 20m/s -al haladunk akkor mindegyik pillanatban az átlagsebességet kapjuk


2010. okt. 23. 22:01
 1/4 anonim ***** válasza:
ELMÉLETILEG neked is igazad lenne, de valójában ez nincs így... te a gyakorlatban nem bírsz sose haladni egyenes vonalú egyenletes mozgással. Ép ezért vezették be a pillanatnyi sebességet. A pillanatnyi sebesség VÉGTELENÜL KICSI időintervallumra mérve érvényes. Ha már a gyakorlatot vesszük, akkor arra a reális intervallumra ami még elég kicsi, de már le tudjuk mérni, lehet átlagsebességnek nevezni...
2010. okt. 24. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a választ! :)

A forma 1-es kocsiknál, amikor bemennek a boxba, meg van szabva, hogy mennyivel mehetnek. Én úgy tudtam, hogy ilyenkor megnyomnak egy gombot, ami korlátozza a maximális sebességet (mondok egy számot) 40 km/h-ra, így ha padlógázzal nyomják, akkor se mennek gyorsabban 40km/h-nál. Ha így belegondolunk, akkor pontosan 40km/h-val fog menni addig, amíg ezt a korlátot fel nem engedi, nem? Így sem elképzelhető a gyakorlatban?

2010. okt. 24. 20:27
 3/4 anonim ***** válasza:

ami miatt nincs így:

- az aszfalt nem pont egyenletes. Tele van mindenféle rendellenességgel. Bár kis mértékben, de kihatnak a sebességre

- légáramlás, szél... szintén kihat

- kormánymozdulatok

- elektronika tűréshatára ami meg van engedélyezve (nem lehet 100%-ig pontosra beállítani, még ha csak tized- század- ezred km/h-ra állítják be, már az is valami ingadozás...)

A lényeg, hogy a gyakorlatban NINCS egyenes vonalú, egyenletes mozgás!

- stb.


Habár az is igaz, hogy egy légbuborék emelkedését a zárt tartályban levő (tehát nyugalomban levő) folyadékban (pl. csőben) annak szokták venni, de ez az egyedüli tudomásom szerint...

2010. okt. 25. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi
2010. okt. 25. 20:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!