Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet egy kondenzátort...

Hogyan lehet egy kondenzátort ellenőrizni multiméterrel, hogy jól működik?

Figyelt kérdés

márc. 20. 15:08
 1/5 krwkco ***** válasza:
100%

Jó kondenzátornál a műszer ellenállásmérő állásában folyamatosan nő az ellenállás kijelzés.

Ezzel az átütési feszültséget persze nem lehet megállapítani. A kapacitást csak akkor, ha lehet tudni, hogy milyen áramot használ a műszer. És akkor is csak számítással.

márc. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ez erősen függ a kondenzátor típusától és méretétől, ezért többféle módszer létezik. Az igényektől függően egy kondenzátornak is van 2-3-4 paramétere, tehát nem mindegy mit akarsz mérni és milyen pontossággal!


A multiméter általában csak az egyik része a mérőkapcsolásnak, ha nem valamilyen speciális alkatrészvizsgálós típusról van szó.

márc. 21. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Néhány multiméterben már van kapacítás mérő funkció, azzal kb. lehet valamit mondani a kondi kapacításáról, de a szigetlés állapotáról semmit. És ezek még csak az alap paraméterek.
márc. 21. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 zoltandudas ***** válasza:
19%
Kapcsolódva az 1. hozzászólásához, annyit tennék hozzá hogy egy kondenzátor sokféle lehet. A kondenzátor egyik jellemzője a kapacitás, mely lehet kis érték és nagyon nagy is. A kapacitás alapmértékegysége az 1F (1 Farad). 1 F nagyon nagy kapacitás, a gyakorlatban ennek sokkal kisebb értékeit alkalmazzák. Pl. 1 µF (mikroFarad)kapacitás még mindig nagyobbak közé tartozik, pedig ez csak egy milliomod része az 1 Faradnak. még kisebb mértékek nF (nanoFarad), és még kisebb: pF (pikoFarad). 1F=1000 000µF=1000 000 000nF=1000 000 000 000pF. Egy kondenzátor tárolja az elektromos töltést, de ha a feszültséget lekapcsoljuk a kondenzátor a töltést fokozatosan elveszíti (kisülés). Annál jobb a kondenzátor, minél lassabban veszíti el a ráadott töltést. Jó kondenzátoroknál is nagy a különbség a kisülési idő tekintetében. Mégpedig a nagy kapacitású kondik lassabban sülnek ki, mint a kis kapacitásúak. Pedig itt jó kondikról van szó. Ha kisülési idő sokkal rövidebb lesz (pl. ha már öreg a kondi), akkor a kondi már nem mondható igazán jónak, de még valamennyire használható. Persze nem minden alkalmazásban, mert ilyenkor általában a kapacitása is megváltozik, kisebb lesz. Kényes áramkörök esetében ez már hibás működést okozhat. Ha zárlatos a kondi, akkor csak macskajátéknak alkalmas. Ha a nagyobb kapacitású kondit rákapcsoljuk a multiméterre, ellenállás mérésre állítva, akkor pl. 1kOhm mérés határ esetén a műszer az ellenállás lassú emelkedését mutatja. Ekkor jó a kondi. Kisebb kapacitású kondi esetén, már sokkal magasabb ellenállás méréshatárt kell beállítani a műszeren. A kis kapacitás esetén ez a fajta mérés már bizonytalan, azaz a műszer azonnal a nagy ellenállást mutatja. Ez jót is jelenthet, de hibát is, mert ha szakadt, vagy bizonytalan a kondiban a kapcsolat, akkor a műszer nagyon nagy ellenállást mutat. Ha kondi zárlatos, akkor a műszer 0 ellenállást mutat. A leírtakon kívül még vannak más körülmények is, melyek befolyásolják a kondenzátor működését.
márc. 27. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
0%
Ha 4,85-nél többet mutat, akkor jó.
ápr. 1. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!