Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a magyarázata annak, hogy...

Mi a magyarázata annak, hogy a 2,3-dimetilbut-2-énnek nincs cisz-transz izomere de a 2,3-diklórbut-2-énnek van?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy kettős kötések mentén gátolt a rotáció és hogy az említett két molekula egy síkban van, kivéve a hidrogéneket.

ápr. 5. 14:09
 1/4 anonim válasza:
100%

2,3-dimetilbut-2-én esetében a plusz metil csoportok lényegében megegyeznek a "bután két végével" ha lerajzolod azt fogod látni hogy két kettős kötéses C "körül" van lényegében 4 db metil csoport ez esetben pedig nincs minek cisz-transz állapotba kerülnie

ezzel szemben a 2,3-diklórbut-2-én esetében a a két középső kettős kötéses szénre kapcsolódik 2 metil és 2 Cl 1-1 mindegyikből a kettős kötés két oldalán, ebben az esetben pedig már állhatnak a metil és a Cl csoportok egymás "mellett" vagy egymással "szemben" (átlósan) így itt van cisz-transz izoméria

ápr. 5. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Ha kérdezhetek még, amikor létrejön a 2,3-diklórbut-2-én molekula akkor hogy dől el, hogy transz vagy cisz izomer lesz belőle?

Ha egyszer kialakult akkor már csak erélyes külső hatás következtében tud változni, jól értelmezem?

ápr. 5. 15:22
 3/4 anonim válasza:
100%

Ebben már nem vagyok olyan jártas szóval én is tévedhetek az első kérdeésedre azt tudom mondani hogy nagyrészt a véletlen alakítja viszont a transz (átlós) izomerek stabilabbak mivel "szimetrikusabbak" a cisz-eknél viszont azt nem tudom hogy ez befolyásolja e a keletkezésük eloszlását

A második kérdésedre igen, legjobb tudomásom szerint ez úgy működik ahogy írtad

ápr. 5. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
ápr. 5. 15:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!