Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Populáció genetikában jártas...

Populáció genetikában jártas személy tudna segíteni?

Figyelt kérdés

Sziasztok


A 2024 minta emelt biológia VI. feladatát csatolom képpel. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem, mégpedig az egyik hogy a 5. Feladatban miért 50% ot ír a megoldókulcs? Ellenérvem: 0,5% az esély arra ugye, hogy a 10. személy heterozigóta az adott jellegre nézve és ha ez teljesül akkor az utódok 50%-a fogja örökölni a két recesszív allélt, fotón látszanak a Punett táblák is. Így ez 0,5*0,5 vagyis 0,25-> 25%


A másik kérdésem pedig a 7 es feladattal lenne. A megoldókulcs majdnem stimm azon kívül, hogy ott csak egyszer szorozza be 0,5 el az egészet. Ellenérvem: 0,5 az esély arra hogy fiú születik, ha ez teljesült újra 0,5 arra az esély hogy a fiú beteg lesz.



ápr. 17. 18:23
1 2
 11/13 sadam87 ***** válasza:

VI./6

Az anyag genotípusa X(A)X(a) (tehát 50% eséllyel heterozigóta, ahogy te is írtad. Az apa genotípusa a feladat szövege alapján megegyezik a 7. személyével, azaz X(a)Y. Ebből a házasságból a következő genotípusú utódok születhetnek 25-25% eséllyel:

X(A)X(a) - egészséges lány

X(a)X(a) - színtévesztő lány

X(A)Y - egészséges fiú

X(a)Y - színtévesztő fiú

Szóval igazad van, hogy ha fiú születik, akkor 50% eséllyel lesz beteg, de ez ugyanúgy igaz akkor is, ha lány születik (hiszen az apa színtévesztő).


VI./7.

"A másik kérdésem pedig a 7 es feladattal lenne. A megoldókulcs majdnem stimm azon kívül, hogy ott csak egyszer szorozza be 0,5 el az egészet. Ellenérvem: 0,5 az esély arra hogy fiú születik, ha ez teljesült újra 0,5 arra az esély hogy a fiú beteg lesz."

Fogalmam sincs, honnan jött az újabb 0,5.


A nem színtévesztő apa biztosan X(A)Y, azaz 0,5 eséllyel örökíti az X(A)-t és 0,5 eséllyel az Y-t, de ha fiú utódról van szó (márpedig a feladat szövege erre vonatkozik), akkor csak az Y kromoszómát kaphatja.

Tehát az számít, mit örököl az anyától (ahogy a 4. válaszoló is írta), csak akkor lesz színtévesztő, ha az anyától recesszív allélt örököl. Az anya homozigóta domináns vagy heterozigóta lehet. Csak akkor örökíthet recesszív allélt, ha heterozigóta, ennek az esélye: 2pq/(p^2+2pq). Tehát pq/(P^2+2pq) eséllyel örökít recesszív allélt.

pq/(P^2+2pq) = (1-q)q/(1-q^2) = (1-q)q/(1-q)(1+q) = q/(1+q) = 0,09/1,09 = 0,08256

Tehát 8,26% eséllyel lesz beteg fia.

ápr. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 sadam87 ***** válasza:
Na, bocsánat, amilyen nagy lendülettel vezettem le az első kérdést, olyan hülyeség. Valóban a 10. személy 50% eséllyel heterozigóta. (Mondjuk ezt én is leírtam, aztán mégis sima heterozigótával számoltam... Most azzal próbálok mentegetőzni, hogy fáradt vagyok.) Tényleges úgy számolva, hogy 50% eséllyel heterozigóta nekem is 25% jön ki.
ápr. 17. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Így már teljesen értem Akkor a feladat szövegét nem fogtam fel jól. Viszont ahol 25% nekem a válasz ott akkor nem jól lett általuk kidolgozva. Bár az egész feladatlap úgynéz ki, mintha valaki félálomban csinálta volna...
ápr. 17. 22:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!