Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elméletileg megjósolható az...

Elméletileg megjósolható az emberi viselkedés részletekbe menően?

Figyelt kérdés

Sziasztok, én vagyok az a felhasználó, aki a szabad akarat kérdését feszegette Brian Greene - Utazás az idők végezetéig című könyve alapján.

Van még valami a könyvben, amire szeretnék választ kapni, mert nem tiszta. A 181-182. oldalon ezt olvasom:


"Igaz, soha senki nem végezte el a matematikai elemzést, amely ahhoz szükséges, hogy előrejelzéseket készítsünk a személyt alkotó részecskék fejlődésének a törvényeknek megfelelő előrehaladására vonatkozóan. A bonyolult matematika messze meghaladná legkifinomultabb számítási képességeinket is. Még egy sokkal egyszerűbb objektum, mint például egy biliárdgolyó, mozgásának előrejelzése is kifog rajtunk, mert a golyó kezdeti sebességének és irányának meghatározásakor fellépő pontatlanságok exponenciálisan fokokózdhatnak, amikor a golyó visszapattan az asztal pereméről."


Ez azt jelenti, hogy ha a tudósok el tudnák végezni a bonyolult számításokat, akkor meg lehetne jósolni, hogy pl. Joe Biden mit fog tenni jövőhéten?


ápr. 22. 11:51
 1/9 anonim ***** válasza:
87%

Egyrészt: akkor, ha a külső körülményeket is ismered.

Másrészt: attól függ, hogy az agy mennyire használja a kvantumjelenségeket. Azt tudjuk, hogy egy csomó folyamat van benne, ami igyekszik kivédeni ezeknek a hatását - de ettől még lehet, hogy van benne véletlen generátor is, ami pont ezt használja.

ápr. 22. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Az agy és a kvantumjelenségek kapcsolatáról még nem hallottam, ez új.
ápr. 22. 12:47
 3/9 Psycho ***** válasza:
82%

Sir Roger Penrose, igen nagynevű elméleti fizikus is pont ezt feszegeti, hogy az agyi szinapszisok mikrotubulusaiban (remélem jól írom) milyen kvantumfizikai jelenségek játszódnak le, és ez vajon milyen összefüggésben áll a tudattal.

Szóval vannak ilyen jelenégek, igen.


Egyébként nem biztos, hogy minden egyes részecske jellemzőit ismerni kell. Attól függ, milyen mértékű pontosságot szeretnél elérni. Ha belegondolunk, a pszichológia (részben) pont ezzel foglalkozik: az emberi viselkedés előrejelzésével.


Nyilván tökéletes válaszokat nem tudunk, de azt előre tudjuk jelezni a megfelelő mérések és megismerés után, hogy egy egyén, egy bizonyos személyiségprofillal, bizonyos körülmények közt, nagyjából miként fog viselkedni. Támadó lesz, védekező lesz, önérvényesítő lesz, behódol, stb...

ápr. 22. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Egy jelenség (folyamat) jövőbeli előrejelzése azon múlik, le tudjuk-e írni azokat a törvényeket, vagyis függvényeket, amelyek az adott folyamatot vezérlik. Ezen túl szükséges még a kezdeti feltételek megadása (akár a jelenből vagy múltból). Ha ez lehetséges, akkor még az a kérdés, van-e eszköz a gorsabb számításra, mint a folyamat sebessége. Ha ugyanis nincs, akkor a folyamat előbb utóbb utoléri a számítást.

A billiárdgolyó gurulása egy viszonylag könnyű eset, és kiszámítható. Itt a probléma inkább az, képes-e az ember úgy lökni, hogy az megfeleljen a a megadott kezdeti feltételnek.


Az ember esetén viszont ez egyes esetekben nagyjából kiszámítható, később, több ismerettel több esetben, de elvileg kellő pontossággal soha. Ennek az az egyszerű oka, hogy az ember által ismert természetben kizárólag az embernek van akarata. És ez mehet időlegesen szembe természettörvényekkel. Például tudomásomra jut, hogy adott távolságból egy követ beledobok egy lyukba. Elég ügyes vagyok, tehát ez nagyjából lehetséges, vagyis a jóslás mindig megvalósulna. Csakhogy én, például mert nem akarom, hogy a jóslás sikerüljön, szándékosan mellé dobok. Ezt az egyszerű példát bármeddig lehet cifrázni. Az akarat az egyén szuverén döntése, amit soha senki nem számíthat ki, mert ezt nem szabály irányítja, tehát nincs függvény, amit jól rosszul meghatározhatnánk, és láthatnánk egy későbbi időpontbeli állapotát.

ápr. 22. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A nagy Levin ***** válasza:
Nekem erről Hari Seldon neve jutott eszembe (Isaac Asimov, Alapítvány "univerzum"). Ott gyakorlatilag arra épül az egész történet, hogy az emberi (és egyéb) reakciók, cselekedetek, viselkedés előre kiszámíthatóak matematikai műveletekkel, akár évszázadokra előre. Persze ez csak fantázia, de azért jóval kisebb léptékben működhet a dolog.
ápr. 22. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom mit gondolsz a viselkedés részletekbe menő megjóslásán, de csoportok viselkedése nagyon jól megjósolható. Egy erre vonatkozó kutatás volt az ELTE-n. Ennek alapján működik a felszolgálás a hosszútávú repülőjáratokon, hogy az utasokban "ne pattanjon el a cérna".

A hadseregek már régen használja a technikát, hogy embereket csoportba szervez, és olyan emberekkel gyilkoltatja le egymást, akiknek eszük ágában sincs egymást bántani.

Erre rengeteg példa van. Sőt ezt egy író tovább is gondolta és elnevezte pszichohistóriának (Asimov Alapítvány sorozat)

ápr. 22. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Én azt gondolom, hogy ez teljes mértékben lehetetlen. Mármint, az emberi viselkedés egy elképesztően bonyolult dolog, amiben annyi változó van, hogy konkrétan lehetetlenség előrejelezni épp melyik érvényesül.


Nem tudom, mennyit hallottál már az attitűd fogalmáról. A pszichológiában ez az érzelmi beállítottságot jelenti, aminek ismeretében valamelyest előre vetíthető egy egyén viselkedése.


Mondok egy példát: Adott egy ember, aki utálja a focit. Ezen információ ismeretében jogos az a következtetés, miszerint ő nem fog focimeccsekre járni. Magyarán szólva, egy adott attitűd alapján, kikövetkeztethető "elvileg" a viselkedés.


Viszont az a nagy helyzet, hogy egy emberben nem csak egyetlenegy attitűd van, hanem rengeteg. És az egyik ütheti a másikat. Például ha a focit ki nem állható ember egy futballjátékosba lesz szerelmes, máris borul minden. A párja iránti szeretet valószínűleg erősebb lesz benne, mint a foci iránti utálat. Szóval mégis el fog menni arra a focimeccsre. De ez csak egy opció a sok közül, tényleg millió dolog lehet...

ápr. 22. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
7: Azt is belelehetne venni a számításokba, hogy genetikád és a személyiséged alapján mennyi az esélye annak, hogy te ellenkezni fogsz, és szándékosan probálod szaboltálni a kiszámíthatoságot.
ápr. 23. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Azt, hogy Józsi bácsi amikor infarktust kap hogyan fog eldőlni, azt a fizikai paramétereinek, nagyságának, a csontozata és az izmai állapotának, a ruházatának, a széljárásnak az ismeretében szerintem elég jól meg lehetne jósolni. De hogy mi lesz az utolsó szava, azt szerintem nem fogjuk tudni előre megmondani.
ápr. 23. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!