Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy test egy táv megtétele...

Ha egy test egy táv megtétele közben a maradék táv felénél mindig megduplázza a sebességét, akkor most mi van? :D

Figyelt kérdés
Tekintsünk el a fénysebesség határától. Pusztán elméleti síkon vagyok kíváncsi. Mennyi idő alatt ér el a célhoz? Mondjuk legyen a táv 1 méter, és induljon először 1 m/s-mal. Egyáltalán el lehet ezt képzelni? Elvileg végtelen sebességre gyorsul fel, mert végtelenszer megfelezhető a maradék táv, de akkor mikor éri el a célt?
2010. nov. 10. 21:00
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
1 m és 1 m/s kezdősebesség esetén az első résztáv (1/2m ideje) 1/2 másodperc. Következő résztávok ideje mindig az előző negyede. Tehát mértani sorozatot alkotnak, a1=1/2, q=1/4. Tagok összegzése konvergens mértani sort alkot (q<1), az összes tag összege (az táv megtételéhez szükséges idő) 2/3 másodperc.
2010. nov. 10. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Nekem más otletem van... Mivel a végtelen sebességre való folgyorsulás során túllépi a fénysebességet, visszafelé kezd el utazni az idoben, így hamarabb megérkezik a célba, mint ahogy elindult. Ami ugye a tudomány mai állása szerint (szerintem teljességgel) lehetetlen :)
2010. nov. 10. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Az első a jó válasz, a második csak értelmetlen hablaty. Jó persze ha mechanikusan akarod kezelni a problémát, akkor ugye azt kapod, hogy a táv felénél duplázódsz, aztán annak a felénél ismét ismét ismét, de a nagyon nagy sebességekre csak nagyon kicsi táv fog jutni, a végtelen nagy sebességre például csak végtelen kicsi táv, amit végtelenül kicsi idő alatt fog megtenni.

Ami azt jelenti, hogy ki kell ugrani a mechanisztikus szemléletből (azaz abból, hogy a megtett út-idő-sebesség grafikont darabonként akarod megnézni), mert ezzel végtelen időt el fogsz tölteni, de a végtelen időt az út egy végtelenül kicsi és rövid ideig tartó részére fogod vesztegetni, mert az út első 99%-át gyakorlatilag 1 másodpercen belül, 3-4 sebességduplázással teszed meg.


Ilyenkor jön elő az a közelítés, amit az első is leírt.

2010. nov. 10. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
54%
Amit az első leírt, az nem közelítés, kedves utolsó. A mértani soroknak van egy konkrét képlete, és ebbe helyettesített be. Ennyi. Ez olyan, mint ha integrálta volna az idő-út (nem út-idő) grafikont. Csak speciális eset, ezért van rá egyszerűbb módszer is.
2010. nov. 11. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Kedves 23:22!


A kérdezo akarta, hogy tekintsunk el a fénysebességtol mint határsebességtol. Az ido még rovidebb torténetében Hawking leírta, hogy ha át tudnánk lépni a fénysebességet, akkor vissza tudnánk utazni az idoben. Ergo, ha a testnek nincs meghatározva egy felso sebességhatár (még fénysebesség alatt), akkor túllépi a fénysebességet, vagyis visszautazik az idoben. Amire te és a tobbiek válaszoltak, az nem teljesen a kérdés, mert ha nincs felso sebességkorlát, akkor az általam leírt szituáció valósul meg, vagyis az elindulása elott érkezik meg. Ha lenne korlát, akkor érkezne meg az alatt a 2/3 másodperc alatt.


Mi ezen az értelmetlen hablaty???

2010. nov. 11. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Az kedves utolsó, hogy mire egyáltalán a közelébe érne a fénysebességnek, annyira lecsökkennének a távolságok, hogy az már a planck távolsággal összemérhető lenne, és ezesetben nincs értelme további haladásról beszélni, innentől már ott van.
2010. nov. 11. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

10:58


„Amit az első leírt, az nem közelítés, kedves utolsó.”


Akkor mi? A problémának egyfajta közelítése, vagyis egyfajta megoldási módja. (Közelítés alatt nem azt értem, hogy kerekítés vagy hogy nem pontos az adat.) A mechanisztikus módszer az egyik közelítése a problémának, a határérték számítás a másik. Érted?


12:16


„A kérdezo akarta, hogy tekintsunk el a fénysebességtol mint határsebességtol. Az ido még rovidebb torténetében Hawking leírta, hogy ha át tudnánk lépni a fénysebességet, akkor vissza tudnánk utazni az idoben. Ergo, ha a testnek nincs meghatározva egy felso sebességhatár (még fénysebesség alatt), akkor túllépi a fénysebességet, vagyis visszautazik az idoben.”


Egy részről attól, hogy Hawking leírta, még nem biztos hogy úgy van. Ez mindössze egy elmélet.

Más részről az, hogy eltekintünk a fénysebességtől mint maximumtól, az azt is jelenti, hogy eltekintünk minden egyéb hatástól, amit a fénysebesség közelítése és elérése okozna, azaz eltekintünk az idődilatációtól, a tömegnövekedéstől, az időutazástól és minden egyébtől, ugyanis ezek egymásból következnek, és a feladat kiírója értelemszerűen (ha tudod mit jelent) egy ilyen absztrakcióval akart élni. Ezért értelmetlen hablaty, mert nem a feladatra válaszol, hanem okoskodik fölöslegesen.

2010. nov. 11. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Utolsónak: én nem tekintettem el a hatásoktól, mert a kérdezo ezt nem írta le. O csak azt írta, hogy ne vegyuk határsebességnek a fénysebességet.


A Planck-számosnak: a helyzet az, hogy elég hamar eléri a fénysebességet. Már a 29-ik sebességduplázás után túllépi (2^29 = 536 870 912 m/s), az elotte levo távolság pedig 0,000000001 m, ami még nagyon messze van a Planck-távolságtól, ami 1,616252*10^-35 m. Haladásról tehát még beszélhetunk.

2010. nov. 11. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
u.i. ha jól számoltam
2010. nov. 11. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
12:47 Ezt nem közelítésnek hívjuk, nem modellezésnek, vagy ahogy te akartad írni: megközelítésnek. A közelítés az pontosan azt jelenti, hogy nincs egzakt megoldás, ezért numerikus módszereket alkalmazunk.
2010. nov. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!