Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudom megállaptíani,...

Honnan tudom megállaptíani, hogy mennyi pí és mennyi szigma kötés van egy vegyületben?

Figyelt kérdés
2010. nov. 17. 20:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

sigmát meg lehet állapítani könnyen :D

Ha 1 db kov. kötés van, akkor az szigma. Minden több kötés esetében ugyanúgy CSAK EGY szigma kötés lehetséges, a többi mind kisebb energiájú PÍ. Ok: A szigma kötés van az atommagokhoz a legközelebb, ennek a legnagyobb az energiaszintje. A Pí kötések a térrész más részeibe távolodnak az e- -ok taszítása miatt.

2010. nov. 17. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Jaj, lehet, hogy nagyon hülye vagyok, de nem értem még mindig. :S
2010. nov. 17. 21:50
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak meg akarod számolni az elméleti háttér nélkül:

1. számold meg a kötéseket (többszöröseket is egynek számolva), ennyi szigma-kötés lesz a molekulában

2. nézd meg, melyik milyen (egyszeres-többszörös)

Többszörös kötéseknél, mivel csak az első tud szigma lenni, a többi pí, azaz az elsőn túli kötések száma lesz a pí-kötések száma


Pl.: van egy molekulában 3 kötés, ebből egy egyszeres, egy kétszeres, egy háromszoros (nem túl valószerű, de mind1:P)

Ekkor lesz 3 szigma, és 1+2=3 pí kötés a molekulában.

2010. nov. 17. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

[link]


Tehát akkor itt van 6 szigma és 6 pí?

Jaj, bocsi, ha még mindig nem értem,de totál hülye vagyok kémiából.


És köszönöm neked is!

2010. nov. 17. 22:41
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Két atom között maximum háromszoros kovalens kötés alakulhat ki. A kovalens kötést több féle képpen is csoportosíthatjuk, az egyik lehetőség, hogy szimmetria szerint tesszük: e szerint van (kötés)tengely szimmetrikus, ezt hívjuk szigma kötésnek. Ekkor a kötés (elektronpár) a két atommag KÖZÖTT helyezkedik el, ez a legstabulabb állapot (legalacsonyabb energiaszint). A második és harmadik kötést pi kötésnek hívjuk. Ezeknek már nincs hely a két atommag között ezért ők egy feljebb lévő térrészre (molekulapálya) kényszerülnek. Ezek nyilvánvalóan messzebb vannak az atommagtól, magasabb az energiájuk, tehát kevésbé stabilak. A három kötés (térben) merőleges egymásra (tehát a szigma és a második pi azok párhuzamosak egymással, de NEM ugyanott vannak, hiszen a pi ugye egy "feljebb", magasabban lévőm molekula pályán helyezkedik már el.


Tehát az első kötés mindíg szigma, a többi (max kettő) pi.

2010. nov. 17. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Jaj, köszönöm neked is, de most már végképp nem értem. Azt hiszem akkor az alapokkal van a gondom, előkeresem a volt tankönyveimet.

Bocsi, hogy itt törtétek magatokat, én meg ennyire hülye vagyok, hogy nem értem meg.

De valaki másnak azért hátha hasznos lesz a válaszotok. :)

2010. nov. 17. 22:53
 7/12 A kérdező kommentje:
Jaj, és kaptatok zöld kezecskéket, bár nem tudom, hogy mennyire érdekel benneteket.
2010. nov. 17. 22:53
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Az egyszeres kötés mindig szigma. Az egyszeres kötés, ha két atom között egy vonal van.

A kétszeres kötés közül az egyik (és csak az egyik) szigam, a másik pí.

A háromszoros kötés közül az egyik szigam, a másik kettő pí.


Több lehetőség nincs.


Pár példa:


[link]


A kék a pí, a piros szigma.

2010. nov. 17. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

23:25:

Szerintem fordítva szeretted volna írni: kék a szigma, piros a pi. :D

Amúgy tényleg nem bonyolult. C-C=C=C (H-atomokat direkt nem írok) esetén 3 szigma kötés van, és két pi, mert két kettős kötés van, és a kettős kötések második kötése mindig pi.

2010. nov. 17. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Jaj, így már érteeeeem! :D :D :D

Köszönöm szépen mindkettőtöknek (vagy hármótoknak, nem tudom). :D

2010. nov. 17. 23:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!