Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy tudom megszámolni egy...

Hogy tudom megszámolni egy vegyületben a protonok és elektronok számát?

Figyelt kérdés
2010. nov. 18. 08:32
 1/6 A kérdező kommentje:
Pl. a H2SO4-ben 42 proton és 56 elektron van? Jól számoltam?
2010. nov. 18. 08:41
 2/6 A kérdező kommentje:
Légyszi valaki! Fontos lenne.
2010. nov. 18. 09:31
 3/6 anonim ***** válasza:

Először is, egy vegyületben ugyanannyi proton van, mint elektron, ezért nem összetettion, hanem vegyület. Tehát nincsen töltése.

Egy atomban a protonok száma megegyezik az elektronok számával, ugyanez igaz a vegyületekre is. Az adott elem protonjainak száma megegyezik az adott elem rendszámával. (A protonok és neutronok összege pedig a tömegszám, de ez most nem tartozik ide.)

Ha egy vegyület protonjainak számára vagy kiváncsi, (ami ugye megegyezik az elektronok számával is), akkor nincs más dolgod, mint megkeresni a vegyületet felépítő elemek rendszámát, és a megfelelő együtthatókkal beszorozni.


Példák: H2SO4 rendszámok: H:1 O:8 S:16 protonok száma=2x1+1x16+4x8=50


CO2 rendszámok: C:6 O:8 protonszám=1x6+2x8=18

2010. nov. 18. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :)

De akkor a CO2-ben nem 24 proton van?


És ha a neutronok számára vagyok kíváncsi, akkor tömegszámokból kivonom a rendszámot?

2010. nov. 18. 10:35
 5/6 anonim ***** válasza:

Na persze az sem árt, ha az ember tud számolni is :-D 6+2x8=22 nem pedig 18....


Előző voltam.

2010. nov. 18. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Ja, igen, akkor nekem sem megy. :D
2010. nov. 18. 10:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!