Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy csináljam meg ezt a...

Hogy csináljam meg ezt a kémiai feladatot?

Figyelt kérdés

Üdv,a 9. évfolyamnak írt Curie Kémia versenyben ez a kérdés van amit nem tudom hogy csináljak meg:

A bórnak két izotópja van, melyek relatív atomtömege 10,013 és 11,009. Hány %-ban tartalmazza ezeket az elemi bór,ha annak relatív atomtömege 10,811.


Előre is köszönöm a válaszokat.


2010. nov. 18. 18:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Meg kell mérned. Veszel a Vegyszerboltban 1 mól bórt, a Vaterán egy 0.1mg felbontású mérleget, kidolgozol egy egyszerű, de nagyszerű módszert a bórizotópok szétválasztására, erre építesz egy készüléket, betöltöd a bórodat a készülékbe, a két kimenete alá beteszel egy-egy gondosan tárázott kémcsövet, és bekapcsolod. Ha a készülék jelzi, hogy mind az 1 mól bórt feldolgozta, a kémcsöveket leméred, az összegük a 100%, ebből, és a két kémcső tömegéből kétismeretlenes egyenletrendszerrel kiszámolod a megoldást.


Na de mondok egy jóval bonyolultabbat, ami megy a KFKI fizikusai nélkül is: a 10.811 a 10.013 és a 11.009 súlyozott átlaga. Te a súlyozásra vagy kíváncsi. Tehát:


10.013*a+11.009*b=10.811


A két "súly" együtt a teljes anyagmennyiséget adja, tehát


a+b=1


(Írhattam volna 100-at is, akkor egyből százalékban kapnád az eredményt, de g*ci vagyok, és mérnök. :P)

Mondjuk kifejezem b-t: b=1-a


Behelyettesítve, és a zárójelet felbontva:

10.013*a+11.009-11.009*a=10.811


Összevonva, és rendezve:


-0.996*a=-0.198


Osztva, kerekítve:


a=0.199, amiből b=0.801.


Azaz a fent említett relatív atomtömegű bór 19.9%-a 10.013-as tömegszámú, 80.1%-a pedig 11.009-es tömegszámú. (Remélem, nem számoltam el magam. :))

(Egyébként az ember, ha ránéz a számokra, kb. érzi is, hogy a nagyobb tömegszámú izotópból jóval többnek kell benne lenni.)


Házi feladat: keresd ki a szénre azt, hogy milyen izotópokból áll, és számítsd ki a százalékos arányukat. Ha meg tudod csinálni, megértetted, amit leírtam, és nem dolgoztam hiába.

2010. nov. 18. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi

de neked ebből: -0.996*a=-0.198

hogy jött ki hogy mennyi az egyik és a másik?:D

2010. nov. 18. 20:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!