Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem tudjuk a pupillánkat...

Miért nem tudjuk a pupillánkat mozgatni?

Figyelt kérdés

Szerintem jó lenne, ha tudnánk. Ha hirtelen elmenne az áram, vagy hasonló, akkor csak kitágítanánk egyből, és egyből jobban látnánk...

Nem lenne jobb?


2010. dec. 3. 22:35
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha hirtelen sötét lesz, azonnal kitágul a pupillád, és rögtön jobban látsz.
2010. dec. 3. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ez így is automatikusan működik.
2010. dec. 3. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Azonnal? Úgy tudtam kell vagy 30 perc, mire a szem teljesen hozzá szokik a sötéthez. Ha kimész a világos szobából a sötét erdőbe rögtön, akkor sok ideig alig látsz rendesen...
2010. dec. 3. 23:14
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
igen, aztán véletlen nappal kinyitnád max állásra, és már meg is vakultál, vagy látássérült lettél. Még jó, hogy csak elmélet ez. A szervezet nem h*lye, ezért vezérli ő. Ilyent nem bíz rád.
2010. dec. 3. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Egy részről gyorsabban vezérli a reflex, mint ahogy tudatosan vezérelnéd.


Más részről a szem adaptációja nem csak a pupillával történik, ezért hiába gyorsítanád a pipullát, az adaptáció nem lenne gyorsabb.


Harmadszor nem kell fél óra, csak pár perc.

2010. dec. 4. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem a pupilla "hibájából" adaptálódik lassan a szem. A csapok és pálcikák fényérzékeny pigmentjei sötétben frissülnek fel újra, ehhez kell idő, illetve ahhoz, hogy a fényhez adaptált szem, ahol a sejtek megszokták, hogy sok a fény, némelyike még aktív marad a fény megszűnése után is. Hasonló okból van az is, ha sokáig nézel egy színt, aztán becsukod a szemed, a komplementerét látod. (Pl ezen a képen is: [link] )

Világosban főleg a csapok működnek, de az ő működésükhöz több foton kell, mint a pálcikákéhoz. Amíg a lecseng a csapok aktivitása, kissé elnyomják a pálcikák működését, hiszen pálcikából a sárga folton alig van, az éleslátást túlnyomó többségben a csapok adják. A pálcikák csak fekete-fehérben látnak, főleg a perifériás látásban van feladatuk.

2010. dec. 4. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szabó Gizella Réka válasza:
Én tudom. Ha akarom kisebb, ha akarom nagyobb. Ha akarom váltakozik gyorsan. Csak gyakorlás kérdése, szerintem bárki képes rá.
2018. aug. 1. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!