Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » GPS koordinátáknál van valami...

GPS koordinátáknál van valami nemzetközi jelzés a Szélességre és Hosszúságra?

Figyelt kérdés

A földrajzi szélesség és hosszúságnál tudom.


φ a földrajzi szélesség.

λ a földrajzi hosszúság.


De amikor GPS koordinátákról van szó, hogy lehet röviden és egyértelműen jelölni, amit bárhol a világon megértenek?


Előre is köszönöm a választ.


2011. jan. 5. 08:47
 1/5 anonim ***** válasza:

A GPS koordinátáknál is a szélességet és hosszúságot adnak meg fokba, szóval nem értem... Ez a világon mindenhol ugyanúgy megy. Röviden egyértelműen: előbb van a szélesség, aztán a hosszúság. Maximum az északi-déli, keleti-nyugati szélesség és hosszúságot nem jelölik, de valószinűleg a legtöbb GPS nem is arra van kitalálva, hogy menjen Európában, és Dél-Amerikában. Amelyik meg igen, az jelzi :)


(Például a túra GPS, ami csak koordinátát ad, az jelzi melyik szél.-hossz. fokra érti)

2011. jan. 5. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ha elolvastad, a kérdés a jelzésre vonatkozik.


Példa legyen a Keleti pályaudvar,

Földrajzi szélesség 47.5002778° (ezt tudom jelölni egyetlen betűvel - φ)

Földrajzi hosszúság 19.0838889° (ezt is tudom jelölni egyetlen betűvel - λ)


Ha ugyanezt GPS koordinátákkal nézem:

Szélesség 47°30´1´´

Hosszúság 19°5´2´´


Itt nem arról van szó, hogy ne lenne mindkettő fokban megadva.

Amit én szeretnék, az egy rövid JELÖLÉS, JELZÉS.

Erről szól a kérdés.


Tehát ahogy földrajzi szélességet tudok röviden φ-jelölni, hogy tudnék a GPS által megadott szélességre ugyanígy jelzéssel hivatkozni, ami rövid?



Ettől függetlenül jó szándékkal próbáltál válaszolni, szóval köszönöm. :-)

Csak ez nem válasz a kérdésre.

2011. jan. 5. 09:13
 3/5 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, én sem igazán értem, mire gondolsz. Először is: nincs olyan, hogy GPS koordináta. Vannak különböző földrajzi vetületi rendszerek, amik szerint meg lehet állapítani térbeli pontok koordinátáit. A GPS alkalmas arra, hogy kiszámolja neked a pozíciójának a koordinátáit a megadott vetületi rendszer szerint. A legelterjedtebben használt rendszer a WGS 84 rendszer, ez van felrajzolva a földgömbre, de pl. Magyarországon belül az EOV rendszert praktikusabb használni. A két példád ("földrajzi" és "GPS" koordináta) között a különbség csak a számformátumban van, 48°30'00" azonos 48.5000°-al! Ha a GPS-edet átállítod, akkor más formátumban is ki fogja írni a koordinátákat.

A problémád tisztázása érdekben megírnád pontosabban, hogy mit szeretnél csinálni ezekkel a jelölésekkel, miért csak az egyiket lehet (szerinted) úgy jelölni?

2011. jan. 5. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ja, talán erre gondolsz:


N 47.5002778°

E 19.0838889°


Ebből többnyire értik, hogy az egyik az északi szélesség, a másik a keleti hosszúság.

2011. jan. 5. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Igen, pontosan ezt kerestem ahogy írtam is, rövid jelölést.

Köszönöm! :-)

2011. jan. 5. 11:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!