Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná nekem...

Valaki elmagyarázná nekem érthetően, részletesen a kettős megtermékenyítést?

Figyelt kérdés
2011. jan. 12. 18:02
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Milyen szinten kell tudnod?

Középiskolában elég (sőt! :) )annyit tudnod, hogy a pollen egy ivaros nemzedék előtelep, ivarszerv. Mikor a bibére ér, akkor osztódik, két ivarsejt alakul ki belőle. Ezek a bibe szövetében tömlőt hajtanak, azaz "leássák magukat" a magházig.

A magház 8 sejtből áll, három ellenlábas sejt "felül", egy központi sejt (ami két másik sejtből olvadt össze, ezért kromoszómaszáma kétszeres), "alul" pedig egy petesejt és két szinergida sejt, azaz segítő sejtek. Itt a magház maga az előtelep és az ivarszerv.

A bejutó hímivarsejtek egyike először a központi sejttel egyesül, a másik pedig a petesejttel. A petesejtből így zigóta lesz, ebből fejlődik az új növény. A központi sejt és hímivarsejt pedig a növényi embrió táplálószövetét fogja kialakítani.

Az érdekesség az egészben az, hogy a virágos növényeknél a virág ivartalan, spórát termő nemzedék, ún. sporofiton. Így mind a pollen, mind a magházat kialakító sejt tulajdonképpen egy-egy spóra, és mint a páfrányoknál, itt is előtelepet képeznek, csak itt az előtelepek nagyon redukáltak már. A spórák ún. redukciós osztódással jönnek létre, azaz számfelező osztódással, a diploid (2n) növénynek haploid (n) spórája lesz. Az előtelepek (ivaros nemzedék) fognak ivarsejteket létrehozni, az ivarsejtek tulajdonsága, hogy egyesülni képesek. Két haploid ivarsejt egyesülésével újra diploid növény jön létre, azonban írtam, hogy a központi sejt két sejtből egyesül, így az már eleve 2n. A megtermékenyítés után 3n-é, triploiddá válik, így a mag táplálószövete tulajdonképpen triploid. Ez azonban a korai egyedfejlődés során eltűnik. Olyan, mint a madaraknál a szikanyag.

2011. jan. 13. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, pont ilyen szinten kellene tudnom:D Nagyon hálás vagyok, köszi:).
2011. jan. 13. 16:01
 3/5 A kérdező kommentje:

Ja és még annyi, hogy a füzetemben van egy ilyen:

embriózsák anyasejt ->(meiózis)->embriózsák->(3 mitózis)->8 sejt


Akkor ez azt jelenti hogy az embriószákból lesz az a 8 sejt? Akkor hogy lesz a központi sejtből és a hímivarsejtből az embrió?

És megtennéd, hogy még egyszer leírod, hogy mi haploid, diploid meg triploid?

2011. jan. 13. 16:31
 4/5 anonim ***** válasza:

Gondolom azt tudod, hogy a meiózis a számfelező osztódás (2n --> n), a mitózis pedig a számtartó osztódás (2n --> 2n). Ha van egy embriózsák anyasejted, ami 2n, akkor az meiózissal, majd három mitózissal létre hoz 8 sejtet, amelyek hapolidok (n).

Mivel azonban ebből a 8 sejtből a két központi sejt egyesül, ezért n+n=2n, újra diploid lesz, de csak az egyetlen központi sejt. Ehhez ha jön egy hímivarsejt, akkor az már 2n+n=3n, azaz triploid lesz. És nem ebből alakul ki az embrió, ebből a tápláló szövete lesz. Az embrió a megtermékenyített petesejtből lesz. Mivel a központi sejten kívül minden haploid volt, így a petesejt is, ezért ha ehhez jön egy hímivarsejt, az n+n=2n azaz diploid zigóta (zigóta=megtermékenyített petesejt) lesz, amiből kialakul a diploid embrió, majd növény.

2011. jan. 13. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Így már teljesen világos. Köszönöm szépen :)
2011. jan. 17. 19:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!