Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy izzó: R=884 ohm U=230 V...

Egy izzó: R=884 ohm U=230 V I=0,26 A Mekkora lesz a lámpa teljesítménye, ha csak 115 V-ra kötjük?

Figyelt kérdés
Nekem 30 W jött ki, de a fizikatanár azt mondta h nem jó, majd öv. órán megbeszéljük, de én kíváncsi vok.El tudnátok magyarázni, h mennyi jön ki és miért?
2011. jan. 16. 10:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A negyede lesz az alap teljesítménynek. Eredetileg 59.8 W (60 W)-os a lámpa, de fél feszültségen az áram is csak feleakkora lesz (mivel az ellenállás nem változik), ezért negyede, azaz 15 W lesz a teljeítmény.
2011. jan. 16. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm:)))
2011. jan. 16. 10:16
 3/11 anonim ***** válasza:
A feszültség hajtja át az áramot az adott ellenáláson.Feleakkora feszültség feleakkora áramot hajt át ezért negyedelődik a teljesítmény
2011. jan. 16. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ezek elméletileg mind igazak, csakhogy (ez persze nincs a kérdésben), az izzó(szál) ellenállása erősen hőmérséklet függő, fél feszültségen az ellenállása kisebb lesz, így a felvett teljesítmény nagyobb lesz a negyednél.

Csak a pontos információ kedvéért...

2011. jan. 16. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Figyu nem úgy van hogy minél nagyobb a hőmérséklete a vezetőnek annál kisebb az ellenállása, annál könnyebben megy benne az áram?


Sztem úgy van

2011. jan. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Bocsika igazad van! Nagyobb hőmérséklet nagyobb ellenállás.

Utánanéztem. csak ezt régen mindig kevertem.Legalább mostmár tutira tudom

2011. jan. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Előzőnek.. Ok, ha utánagondolsz, hogy emelkedő hőmérsékletnél csökken az ellenállás.. nagyobb áram.. magasabb hőmérséklet.. még kisebb ellenállás, még nagyobb áram.. láncreakció.. kiég.
2011. jan. 16. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Jah az mind szép és jó hogy láncreakció. De nem attól nem ég ki az égő mert megnő. az ellenállása. A hőmérséklet növekedésével való ellenállásnövekedés lineáris. A hőmérséklet növekedtével való hőveszteség pedig logaritmikus.

Tehát mindkét görbe növekvő, de a hőveszteség görbe ami számottevő. Amúgy a két görbe összege számít.


Azaz attól nem ég ki az égő hogy egy bizonyos hőmérséklet felett akkora a kisugárzott veszteséghő, hogy az égő szála jobban nem melegszik. na jó egy picit az is belejátszik hogy nő az ellenállása. De ha nem nőne akkor sem égne ki.ű


Próbáld ki! Tekerd be az égőt valami hőszigetelő anyagba. majdnem azonnal kiég.


Pedig ha az ellenállásnövekedés miatt állna be az egyensúly akkor nem ez lenne. Hanem az hogy nagyobb hőmérséklet nagyobb ellenállás, tehát nem nőne tovább a hőmérséklet. Azaz nem attól függ!!!!


Cső

2011. jan. 16. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"Figyu nem úgy van hogy minél nagyobb a hőmérséklete a vezetőnek annál kisebb az ellenállása, annál könnyebben megy benne az áram? "


A melegedéssel a fém atomjai rezegnek egyre gyorsabban és egyre nagyobb amplitúdóval és akadályozzák az elektronok áramlását egyre jobban.

2011. jan. 16. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

,,Bocsika igazad van! Nagyobb hőmérséklet nagyobb az ellenállás."


Kösz a magyarázatot

2011. jan. 16. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!