Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A DNS kromoszómákból áll? A...

A DNS kromoszómákból áll? A kromoszómák pedig kromatidából? És a DNS vagy a sejt tartalmaz 23 pár kromoszómát az embernél?

Figyelt kérdés

Sziasztok, valaki elmagyarázná pontosan ezt az egészet?

Szóval nem értem, hogy ez az egész hogy épül fel. Tudom, hogy elvileg a sejtmagban van a DNS, de úgy tudom, hogy a mitokondriumban is van. És a kromoszómák most akkor a kromatidállományból állnak? De hol vannak a kromoszómák?


2011. jan. 21. 11:51
 1/8 hollófernyiges ***** válasza:
A sejtmagban van 23 pár kromoszóma. A kromoszómák 1-1 darab nagyon hosszú, nagyon összetekert DNS-molekulákból állnak + a rátapadt fehérjékből amelyek feltekeredve tartják a DNS-t, meg az átírását végzik. Az a kromoszóma amit a képeken a jellegzetes X-alakban lehet látni már sejtosztódás előtti állapotban van és meg van kettőződve, két egyforma szál DNS van benne. Ezenkívül a mitokondriumban (és a kloroplasztiszban a növényekben) is van egy jóval rövidebb kör alakú DNS molekula is.
2011. jan. 21. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 poiu ***** válasza:
Csatlakozom az előttem szólóhoz és ami kimaradt: a jellegzetes X alakú kromoszómákat sejtosztódás előtt lehet látni. Ilyenkor a DNS megkettőződik, a két rész egy ponton össze van ragasztva, és a két részt hívják kromatídáknak. Tehát kromoszóma > kromatída > DNS.
2011. jan. 21. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Igazából mikor a sejt nem osztódik, akkor a DNS állomány a sejtmagban széttekeredve van. Mint egy széttekert gombolyag:D

Csak osztódáskor alkot kromatidákat, hogy könnyebb legyen mozgatni:) A kromatidák pálcika alakúak, megkettőződve lesznek belőlük a kromoszómák (X alakúak).

2011. jan. 21. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

És akkor ugye a nőknek XX, a férfiaknak pedig XY a 23. kromoszómapárjuk. Most lehet, hogy nagyon nagy hülyeséget kérdezek, de akkor a nők/férfiak minden sejtjében XX/XY a 23. kromoszómapár?

És honnan függ, hogy fiú vagy lány lesz a kisbaba? Anno úgy tanultuk, hogy az apától függ, mégpedig, hogy X vagy Y kromoszómát örökít-e. De ezt akkor sem értettem, ez olyan semmilyen magyarázat.

2011. jan. 21. 13:01
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm neked is, a te válaszod még nem láttam!

Akkor ezt most már értem. :)

És akkor a férfiaknál Y kromoszóma az ugyanolya, mint az összes többi X, csak ilyen féloldalasan tekeredik fel, vagy mi? Jaj, sejtem, hogy ez hülyeség, de nem tudom elképzelni... :)

2011. jan. 21. 13:03
 6/8 anonim ***** válasza:

Igen, minden sejtjükben (már amelyikben van sejtmag:D), a 23. pár kromoszóma nemi kromoszóma.

Férfiakban XY, nőkben XX.


Nos..

Az ivarsejtek kialakulása során (hímivarsejtek és petesejtek) HAPLOID sejtek alakulnak ki. Ez azt jelenti, hogy nem 23 PÁR kromoszóma van bennük, csak 23 DARAB.

Így az utolsó kromoszóma nőkben csak X lehet, férfiakban viszont vagy X vagy Y. Teljesen véletlenszerű, hogy férfiaknál az X vagy az Y kromoszóma kerül bele az ivarsejtbe.

És ugye attól függően, hogy melyik kerül bele, lány vagy fiú lesz az utód.

(A megtermékenyítésnél a két haploid ivarsejt összeolvad, és így diploid sejt lesz, tehát 23 PÁR kromoszóma lesz benne).

2011. jan. 21. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

És igazából egyik kromoszóma sem ugyanolyan, mint a többi:)

Mindegyiken meghatározott gének vannak.

2011. jan. 21. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 poiu ***** válasza:
Azok a hímivarsejtek, amik lányokat csinálnak (X kromoszóma) picit lassabban úsznak és kicsit tovább élnek, mint az Y kromoszómát tartalmazók. Ha valaki közvetlenül az ovuláció előtt szeretkezik inkább lánya, ha peteéréskor, akkor inkább fia lesz. Az "inkább" nagyon pici különbséget jelent, garanciát nem vállalok a gyerek neméért :-)
2011. jan. 22. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!