Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vöröseltolódás? Ha innen a...

Vöröseltolódás? Ha innen a Földről nézve látjuk a "vöröset", akkor nem arra kéne következtetnünk, hogy a Föld a "világ közepe", minden a Földtől távolodik?

Figyelt kérdés
A világegyetem tágulását elvileg a vöröseltolódásból "tapasztalhatjuk", mivel akkor látunk vöröset ha az adott dolog (galaxis, stb) távolodik.(Tudom, hogy a tágulás és távolodás nem ugyanaz-de mondjuk akkor meg miért ezzel magyarázzák az univerzum tágulását?)DE ha innen a Földről nézve látjuk a "vöröset", akkor nem arra kéne következtetnünk, hogy a Föld a "világ közepe", minden a Földtől távolodik?:) (Én nem hiszem egyébként,hogy így lenne, csak emiatt zavarodtam össze ebben a vöröseltolódásos dologban..Bocs a hülye fogalmazásért, ennél értelmesebben nem megy de remélem értitek :)Vagy a tér tágulása, nyúlása miatt a Földdel "egy irányba tartó" galaxisok is távolodnak a Földtől (és egymástól persze)?
2011. jan. 22. 15:19
 1/10 anonim ***** válasza:
48%
Kékeltolódást is látunk, ami meg azt jelenti, hogy valami felénk közelít. Pl. az Androméda-galaxis.
2011. jan. 22. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Oké, de akkor mégkevésbé értem a dolgot.. :)
2011. jan. 22. 15:56
 3/10 anonim ***** válasza:

Hát szimuláld le :)


Fogj egy rakat golyót. Jelölj ki egyet középre (ez az ősrobbanás iránya) majd szépen ettől a középpontól kezd el kifelé tolni a golyókat. Jelölj ki egyet: ez a Föld.


És szépen nézd meg: a Földhöz képest távolodik a többi golyó? :)


Egyszerű modellje a táguló világegyetemnek :D

2011. jan. 22. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Képzelj el egy pöttyös lufit!

Állj oda bármelyik pontjára a felszínén és nézz körül: ugye pöttyök vannak mindenfelé.

Most fújd fel! De érdekes: mindenfelé egyformán távolodnak a pöttök! Minél messzebb vannak, annál gyorsabban!

Akkor most te vagy a lufi közepe?


Ugyanezt látod, bárhová is álltál a lufin. Ezért gondoljuk úgy, hogy a világunknak NINCSEN közepe (ill. ha van is, az nem a világunkban van).

2011. jan. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ha egy adott fényforrás prizmás színképét nézzük,akkor a színkép spektrumában eltolódások vannak, annak megfelelően..

hogy : a fény forrás közeledik-e(kékeltolódás) felénk.

vagy : a fény forrása távolodik-e(vöröseltolódás) tőlünk.

Azaz ezen a színskálán.... vagy az ibolyából,...vagy a vörösből... lesz kicsivel több,az egyik látható szín véglet irányból,ha a fényforrás távolodik,vagy közeledik felénk.

2011. jan. 22. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy vöröset látunk, azt jelenti, hogy távolodnak tőlünk a dolgok. Ez jelenthetné azt is, hogy minden a Földtől távolodik és az a középpontja az Univerzumnak, de valójában azt jelenti, hogy minden távolodik mindentől (persze ez csak amolyan trend, van amik közelednek egymáshoz)
2011. jan. 23. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszi, mind hasznos válasz volt! De azt még mindig nem értem, mi a magyarázat akkor arra, amit az első válaszadó írt, hogy némelyik pedig közeledik?
2011. jan. 24. 14:17
 8/10 A kérdező kommentje:
Ja, különben ez a lufis példa nagyon jó volt! Én megy eleve gömbölyűnek képzelem az univerzumot, hogy nincs elej, nincs vége, mert ha a végére érnénk újra az elejéről indulnánk...Mint ahogy a Földnek sincs "vége" nem tudunk a szélére menni, mert megyünk megyünk, de egy idő után ugyanott vagyunk ahonnan indultunk, és végtelennek tűnik. Lehetséges, hogy ilyen az űr is? Vannak hivatalos elméletek erre vonatkozóan? És ha lehetséges mi lehet "belül" és mi lehet körülötte?
2011. jan. 24. 14:26
 9/10 anonim ***** válasza:

Wikipédián nézd meg a húrelméletet. Érdekes válaszokat ad az univerzum határáról, és a keletkezéséről is :)


(ha jól tudsz angolul, inkább úgy nézd: string-theory)

2011. jan. 24. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"eleve gömbölyűnek képzelem az univerzumot"

Igen - de 4 dimenziós gömbre gondolj, annak a felszíne az univerzum. Azt meg nem lehet elképzelni, még ábrázolni sem (a vetített képe gömb, de ez nem mond semmit. Úgy szokták ábrázolni, hogy rárajzolnak valamit és azt vetítik).

2011. jan. 24. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!