Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a kromoszóma,...

Mi a különbség a kromoszóma, kromatida, és DNS között?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ezt már valamilyen formában kérdezték, de szeretném magam feltenni a kérdést....

Szóval: Akkor a DNS hogyan "csomagolódik" be a kromoszómába? Mi a különbség a kromoszóma és kromatida között? Akkor 23 kromoszómánk van?

Ne haragudjatok, lehet hülyeségeket kérdezek, ilyen kommenteket nem kérnék. Ha lehetne, akkor valaki hosszasabban fejtse ki légyszíves.... (Tudom, google, wiki, de azt szeretném hogy egy hozzáértő elmagyarázza, nem a sablon szöveget.)

Előre is köszönöm a válaszokat!


2011. jan. 27. 20:49
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
94%

A DNS egy jóóó hosszú "fonál". Sejtosztódáskor eléggé macerás lenne ezt a fonalat mozgatni, ezért ilyenkor a DNS kompaktálódik. Sokszorosan feltekeredik fehérjékre és kromoszómákat alkot.

Egy kromoszóma két kromatidából áll. (A kromatida pálcika alakú, a kromoszóma pedig X -illetve Y- alakú).

A két összekapcsoló kromatida tulajdonképpen teljesen egyforma, mivel a DNS a sejtosztódás során megkettőződik.


Tehát DNS-->kromatida-->kromoszóma

2011. jan. 27. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Egy darab DNS szál az egy irtózatosan hosszú molekula. Ugye a molekula azt jelenti, amikor atomok kovalens kötéssel egymáshoz kapcsolódnak, persze nem mindenki mindenkihez, hanem az egyik a másikhoz, ahhoz a harmadik, ahhoz a negyedik, stb. A DNS-szálban több millió atom kapcsolódik össze egy olyan egyenes csík formájban, amiről oldalt karok lógnak ki.


Maga a duplaszálú DNS, vagyis a kettős spirál két ilyen hosszú csíkból áll, de az egyik a másiknak a negatívja. Ahol az egyiken csúcs van, a másikon gödör és fordítva. Olyan, mintha lenne egy olyan könyved, amiben a szövegek fehér alapon feketével, és fekete alapon fehérrel is ki vannak nyomtatva, de attól még nem két eltérő könyv. Na a DNS kettős spirál pont ilyen.


Az emberben 23 féle ilyen kettős spirál van, de minden sejtben mind a 23-ból van két olyan, ami kicsit különbözik.


A DNS az ember "tervrajza", de olyan tervrajz, amin a konkrét részek kicsit eltérnek. Pl az egyik tervrajzon kék szem szerepel, a másikon barna, ez úgy lehetséges, hogy maga a két DNS nem teljesen egyforma. Azt, hogy hogy dől el, hogy ha többféle tervrajzot kapsz, akkor milyen leszel, a genetika tárgyalja.


Namost ez a 23 + 23 fonál minden sejtosztódás előtt megduplázódik, hogy mindenkinek jusson mindenből. Eddig mindenből volt 1 amit anyukádtól örököltél és 1 amit apukádtól, most már mindenből 2-2 van. De az nagyon fontos, hogy az osztódáskor, mikor egy sejtből kettő lesz, mindkét sejtbe jusson egy apai és egy anyai. Tehát valahogy a sejtnek meg kell jegyeznie azt, hogy melyik melyik volt, mert ha minden megkettőződött DNS szál csak úgy véletlenszerűen úszkálna, akkor szinte biztos, hogy valamelyik sejtbe valamelyik kromoszómából csak az anyai, a másikba csak az apai jutna.

A sejt úgy jegyzi ezt meg, hogy mikor a DNS-t megkettőzi, akkor együtt is tartja őket, a közepüknél fogva összekapcsolva. Ez olyan, mintha fognál két cipőfűzüt, és a közepüknél fogva összegumiznád őket, akkor ilyen X-szerűséget kapnál. Az X valójában két független valami.


Persze ilyenkor a DNS jól össze van csomagolva.


Mivel eredetileg 23 + 23 DNS-ünk volt, a kettőződés után 46 + 46 lett. Minden DNS egy cipőfűző, de mivel a cipőfűzők össze vannak kötve X alakba, ezért csak 23 + 23 ilyen X-et látunk. Osztódáskor a két sejtbe jut minden X egyik és másik fele, ezzel biztosítva, hogy mindenhol legyen mindenből.


A kromatida nem más mint az egyik cipőfűző. Azt megbeszltük, hogy a cipőfűző az tulajdonképpen egy darab jól feltekert DNS-spirál, azaz végülis a kromatida az egy látható állapotba tekert DNS (persze nem csak a DNS-t látod hanem azt a dolgot is, ami feltekeri, sőt, valójában a DNS belül van). Két cipőfűző, azaz kromatida ad ki egy X-et, azaz kromoszómát.

2011. jan. 28. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
24%
Nem értem minek emelted ki a kérdést. Valamire nem kaptál választ? Akkor egy "köszönöm" (amúgy se esne le tőle a kezed) és egy további kérdés/tisztázás többet segítene.
2011. jan. 31. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
58%
Nah az ilyet én is utálom. Arra nem vagy képes, hogy egy köszönömöt vagy vmi reakciót ideböffents, de azért kiemeled a kérdést...
2011. jan. 31. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

1) Az én dolgom, hogy miért emelem ki a kérdést!

2) Akkor szoktam megköszönni, amikor már nincsen több válasz (a ti hozzászólásaitokat nem nevezném válasznak...).

Amúgy meg honnan tudod, hogy nem köszöntem meg az illetőnek privát e-mailben (a szép hosszú és kifejtett válaszáért)?? Kötelező nekem itt megköszönnöm?!

2011. febr. 1. 21:17
 6/15 anonim ***** válasza:

Onnan tudom, hogy én írtam a választ, és nem jött ilyen e-mail.


Azt pedig, hogy jön-e még válasz, csak akkor tudod meg, ha a világ végéig vársz.

2011. febr. 1. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Nekem megvan egy idő, ha ami alatt nem kapok választ, "lezártnak" tekintem, és megköszönöm a válaszokat. Ez kb egy kiemelés utáni 4-5 nap maximum (inkább 3-4)....
2011. febr. 1. 21:33
 8/15 A kérdező kommentje:
De akkor a türelmetlenség kedvéért: Köszönöm szépen a válaszokat legfőképpen az éjfél utáni írónak, mert szép hosszú érthető magyarázatot kaptam!
2011. febr. 1. 21:34
 9/15 anonim ***** válasza:
81%
Nagyon szívesen, remélem segítettem.
2011. febr. 1. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
30%

Ha nem tűnt volna fel, azok panaszkodtak a köszönet hiánya miatt, akik időt szakítottak a kérdésedre, és megírták az első két választ.

Én is onnan tudom, hogy nem írtál e-mailt, hogy én írtam az elsőt.

De mindegy...

2011. febr. 1. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!