Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy fekete színű kandurt...

Ha egy fekete színű kandurt keresztezünk egy nőstény fehérrel, akkor foltos macsekunk lesz? És miért, ha igen?

Figyelt kérdés
Pontosan nem értem ezt, de azt tudom, hogy ha foltos a macsek, akkor az csak nőnemű lehet, de először a kommenteket várom!
2011. febr. 3. 19:13
1 2
 1/13 anonim válasza:
meg kellene nézni a két macska felmenőit is, meg hogy melyik színű bunda a dominánsabb abban a fajtában..
2011. febr. 3. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
A teknőctarka foltos macska a biztosan nőstény. A fekete-fehér foltosra nem hiszem, hogy igaz az állítás.
2011. febr. 3. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Macska-dalmata lesz!
2011. febr. 3. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Foltos pont nem lesz. A fehér emlékeim szerint a domináns, tehát ha a nőstény homozigta volt, akkor fehér kölykök lesznek, ha heterozigóta, akkor lehet fekete.

A foltosság, így a fekete-fehér foltosság is szinte mindíg a KIT nevezetű génekhez, de legalábbis regulátor génekhez köthető. Nekünk ilyen létéről ebben példában nincs információk, akkor pedig nem kell vele számolni.

A teknőctarka macska pedig a Barr-testekhez köthető, az valóban szinte mindíg nőstény, nagyon ritkán steril hím.

2011. febr. 3. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Bocs az off-ért...


A teknőctarka valóban csak nőstény lehet, a fekete-fehér foltos vígan lehet kisfiú (már csak azért is mert az egyetlen általam ismert foltos kandúr cica.)


ON


A fekete színért felelős gén egyébként domináns, tehát ha az apukának csak ilyenje van, akkor tudtommal fekete lesz.


A fehér az egy vicces szín cicáknál, mert 3 féle képpen is lehet fehér:

1. albínó - ez egy recesszív tulajdonság, szóval a kölyök nagy valószínűséggel nem lesz fehér

2. Foltos - bármilyen színnel keveredhet az a tulajdonság, hogy a macskán (az "alap szín" mellett) fehér foltok jelennek meg... és egyes esetekben ez a tulajdonság elnyomja magát a színt... tehát az ilyen macska lényegében egy hatalmas fehér folt :D:D

Ez a tulajdonásg egyébként domináns, tehát ha ilyen cicád van, és foltos gént ad tovább, (az apa cica meg fekete gént) akkor fekete cicáid lesznek... amik foltosak.


3. Végül létezik a valóban fehér cica (általában nagyon kék szemekkel)... neki tényleg ez a színe, viszont sajnos ennél az esetnél gőzöm sincs, hogy melyik a domináns a fekete vagy a fehér :D



Összegezve: az apuka fekete ami azt jelenti, hogy van egy fekete génje meg egy bármi más... az anyuka meg fehér ami azt jelenti, hogy lehet, hogy van fehér génje, lehet, hogy van foltos génje, lehet, hogy albínó.. és lehet még gyakorlatilag bármilyen más génje amit a foltosság vagy a fehérség elnyom.... Tehát a végeredmény nagyjából BÁRMILYEN cica lehet :D

2011. febr. 4. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

* bocs... a fekete gén domináns részt rosszul írtam, csak elég bonyolult a dolog.


Szóval a macskák színét nem egy gén határozza meg abból a bzizonyos "gén típusból" ami a feketeségért felelős... abból a fekete üt mindent... de van ugye egy másik gén amitől lehet vörös, van amitől lehet fehér foltos, meg teljesen fehér... ezek mind felülírhatják a feketét... de szerointem ennyire mélyrehatóan téged sem érdekel... meg én se vagyok genetikus... úgyhogy félek, hogy hülyeséget mondok...


ha mégis érdekel, szólj és leírom amit tudok :)

2011. febr. 4. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszia fáradozásod, hogy leírtad, igen, érdekelne, ha így felajánlottad, te biológiát tanulsz?És ha igen, akkor hol? :) (én is bioszra akarok menni, csak azért kérdem! :) )



Oké, de vegyük példának egy Fullos fekete aput, és egy fullos fehér anyut, amit keresztezünk (ezt P, azaz Parents-nek fogom most hívni), tudomásom szerint a fekete szín mindegyik szín fölött Dominál!!

Szal mert domináns, akkor az F1 nemzedékben nem fekete színű szőrzete lesz?

Ez a genetika tényleg elég bonyolúlt, az alapokat jobban kellene tudnom! :)

Jah, meg tud. szerint a szőrzetért két nem allél domináns alléljei felel, amelyek a pigmentet, és a szőrzet eloszlását tartalmazzák! Még lesz egy-két kérdésem, csak nem akarom most ezt bekavarni, előbb válaszolj, előre is egy nagy köszönöm!


Üdvözlettel: Dave

2011. febr. 4. 14:37
 8/13 anonim ***** válasza:

:) Nem, sajnos nem vagyok biológus, még csak nagyon hasonló sem (fizikus vagyok), csak utána olvastam a dolgoknak, mert érdekeltek engem is. :) Ezért is írtam, hogy nem szeretnék hülyeségeket írni... no de leírom ahogy én tudom, csak ne vedd szentírásnak.



Tehát a fekete valóban domináns szín, de a fehér ilyen értelemben nem macska "szín"... ennél jóval bonyolultabb a helyzet


Szóval a macsekok szőrzetéért több gén felelős:


1. A melaninszintézisért felelős gén - ez határozza meg a macska színét, lehet fekete (domináns), kék és csokoládé (recesszív), ha kék és csoki találkozik akkor un. lila ciccmiricc lesz.


DE ezen kívül még van pár gén ami befolyásolja a dolgot


2. A cica hordozhatja az un. orange gént, aminek a különlegessége, hogy x kromoszómához kötődik.

Ha ilyen orange génje van a cicának, akkor ez úgymond felülírja a rendes színét és narancssárga lesz.


HA lány cica (tehát két x kromoszómája van), egyiken van orange, másikon nincs, akkor ezek "keverednek" és ebből lesznek a félig vörös foltos, félig "rendes" színű cicák (=teknőctarka) ezért van, hogy ezek csak lány cicák lehetnek, hisz csak nekik lehet egyszerre két féle x kormoszómájuk. :)



3. A fehér foltosságért felelős gén. Ez szabályozza, hogy a bőr bizonyos részein foltokban nem nő színes szőr, hanem fehér foltos lesz.


4. Az un. aguti gén ami a cirmosságért felelős (ez is domináns és az un. melaninszintézist szabályozza... a lényege, hogy "gyengíti" a pigmentképződést... ) Lefordítva: a hétköznapi cirmos cicák valójában feketék, csak hordozzák ezt a gént, így szőrnövekedés közben néha csökken a pigmentképződés és így a szőrszál hol fekete, hol világos lesz...


5. A domináns fehér gén... nna ez az amiben nem vagyok biztos! Azt hiszem ez a gén, ha jelen van, akkor minden egyéb információt felülír és kékszemű fehér ciccmiricek jönnek létre... valószínűleg azért nem terjedt el mégsem (holott minden más színt üt), mert az ilyen cicák nagyon nagy része süketen jön világra.



...

Összegezve:

Ha van egy totál fekete cicád, akkor annak biztosan nincs vörös génje, nincs cirmos génje, nincs fehér foltos génje (mivel ezek mind dominánsak, ezért megjelennének, ha lenne)


A fehér cica - ha feltünően, egyértelműen kék szeme van, akkor lehet, hogy rendelkezik egy domináns fehér génnel...


Ha ezt tovább adja, akkor fehér cica lesz.


Ha nem adja tovább, akkor viszont szinte bármi lehet, hiszen

lehet, hogy van cirmos génje, (ami nem látszik a fehér szőrön)

lehet hogy van foltos génje (ami nem látszik a fehér szőrön)

lehet vörös génje, mert ezt is felülírja a domináns fehér gén...


És akkor még nem beszéltünk arról, ha a cica albínó, vagy foltos cica, amelyiknek olyan sok a foltja, hogy már fehér :D:D ... ezek megint csak hordozhatnak cirmos, folots, vörös géneket....



Huhh... hát így hirtelen ennyi :)

2011. febr. 4. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Huhh, köszi a választ!Fizikát tanulsz?És merre? :)
2011. febr. 5. 10:52
 10/13 anonim ***** válasza:
Eltén tanultam, de már végeztem két éve. :)
2011. febr. 5. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!