Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gyógyszertári 'cseppentős'...

A gyógyszertári 'cseppentős' üvegeknél 1 ml folyadék hány cseppnek felel meg?

Figyelt kérdés
2011. márc. 3. 15:16
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon függ a folyadék tulajdonságaitól és a cseppentő száj kiképzésétől. Általában meg van adva, hogy az adott gyógyszerből az adott cseppentő mekkora térfogatot cseppent, de ez nem lesz igaz, ha másfajta folyadékot raksz ugyanabba az üvegbe.
2011. márc. 3. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszi!
2011. márc. 3. 15:38
 3/15 anonim válasza:
0%
Vízszerűeknél nagyjából 1 csepp=1 ml.
2011. márc. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Előző: Láttál már 1 ml-t? Vagy csak úgy magadtól beszélsz hülyeségeket?


Az előző hozzászólásán feldühödve kimentem a laborba megmérni a cseppet. Háromféle pipettával kicsöpögtettem háromféle folyadékból 1-1 ml-t, íme az eredmények.


A folyadékok: víz, tiszta alkohol és tömény mosogatószer, ez reprezentálná a víz jellegű, az alkoholos tinktúra jellegű és a sűrű olaj jellegű folyadékokat. Tudom, hogy a mosogatószer nem olaj, de ez volt kéznél.


1. Pipetta: műanyag, vékony nyílású. Mindhárom folyadék kb 70 cseppet adott az 1 ml-re, azaz csepp = 1/70 ml.


2. Pipetta: műanyag, vasag nyílású. Az 1 ml víz 20-25 cseppként jött ki belőle, az alkohol és a mosogatószer 45-50 cseppként. Csepp = 1/20 vagy 1/25 vagy 1/50 ml.


3. Pipetta: üveg, a nyílás kb az első kettő közötti. A vízől kb 25 csepp ad ki 1 ml-t, az alkoholból 60, a mosogatószerből 75. Vagyis csepp = 1/25 vagy 1/60 vagy 1/75 ml.


Az alkohol és a mosogatószer érdekes módon egészen hasonlóan viselkedtek, pedig az alkohol egy nagyon kevéssé viszkózus anyag, a mosogatószer viszkozitása elég nagy. Én a felületi feszültséggel magyarázom a dolgot.


Az is látszik, hogy a megfelelő hegykiképzés is sokat számít. A gyógyszertári cseppentők lehetnek üvegből, műanyagból, többféle hegyük is lehet, és látjuk fent, hogy mindez, és maga a folyadék jellege milyen sokat számít a cseppek számában.

2011. márc. 4. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
a "cseppentős" üvegek sokkal durvábbak mint a laboratóriumi pipetták,én pipettához nem tudok viszonyítani,de nálunk bürettából 0,3 ml egy csepp,és ennél nem sokkal kevesebb jön a gyógyszertári üvegeknél sem,persze ott is sokféle szabvány van.Szerencsére nem sok ilyen üveggel találkoztam eddig de amiket én láttam azoknál olyan 0.15-0.2 ml-re saccolnék egy cseppet
2011. márc. 4. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom milyen büretta lehet az, de nehéz lehet úgy titrálni, hogy 3 csepp 1 ml. Egy kövér esőcsepp kb 50 mikroliter. Ami bürettára én emlékszem, abban is ez a tartomány volt, ami egyébként megfelel az 1/20 ml-nek.


Megnéztem három itthon talált cseppentőt. A phlogosol egy műanyag "csőrben" végződő üveg (hasonlít a Béres csepphez, sajnos nem találok képet), ennek cseppjét olyan 25-30 mikroliteresre becsülöm, van egy gumis végű cseppentős üvegem, amiben orrcsepp volt (jellegében ilyesmi: [link] ), most denaturélt szeszes, ezt a cseppet szintén kb 25-30 mikroliterre becsülöm, és van gyógyszertári glicerinem (ilyen: [link] ) , ami gumis végű üvegcseppentővel cseppenthető, ez kb 40-50 mikroliter.


A becslést úgy végeztem, hogy eppendorf csőbe cseppentettem pár cseppet, és sokéves tapasztalatom alapján megbecsültem, hogy mennyi lehet a csőben. Ez nem túl precíz, de itthon ezt tudtam tenni. Viszont kb egy évtizees gyakorlatom van eppendorf csövekkel, szóval nagy tétet mernék tenni rá, hogy a mennyiségek kb ott vannak, ahova becsültem.

Ezen az ábrán kb 100 mikroliter piros folyadék van a cső alján:

[link]


Ilyesmihez kellett 4 a phlogosolból és a denszeszből, és kettő adott ki egy kicsit kevesebbet a glicerinből.

2011. márc. 5. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Möst jutott eszembe, hogy a bürettás kolléga esetleg eltévedt a ml becslésében, ami ugye a cm3-nek felel meg. Bürettákon egy osztás 0,1 cm3 (azaz 0,1 ml) szokott lenni, ami 2-3 csepp.
2011. márc. 5. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
szerintem 0.1 cm3-es a beosztása de nem tudom...hétfőn megyek laborba megfogom nézni és majd mesélek :D
2011. márc. 5. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
mármint 1cm3-s *
2011. márc. 5. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül kell megnézni.


Ha ilyen vagy hasonló a mérete, akkor a fő osztás 1 ml, a kis osztás 0,1 ml

[link]

2011. márc. 5. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!