Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elmagyarázná valaki a kolloidk...

Elmagyarázná valaki a kolloidkémiai alapjait?

Figyelt kérdés
Nem nagyon vagyok képbe.Addig még megvan hogy vannak homogén kolloid és heterogén rendszerek meg hogy ezeket részecskeméret alapján szelektáljuk.De mi az a részecskeméret?A por a levegőben ha jól emlékszem kolloid rendszer,de a kolloid rendszer részecskéit nem lehet látni szabad szemmel.Akkor meg mihez viszonyítjuk a méreteket?Molekulák méretét nézzük,vagy magát az egész anyaghalmazt?
2011. márc. 7. 18:35
 1/9 anonim ***** válasza:
A kolloidok akkor jönnek létre ha a részecskehalmazok súlya olyan hogy nem tudnak leülepedni a folyadékrészecskék mozgása miatt annyi energiát kapnak állandóan hogy lebegnek mivel a folyadékrészecskék lökdösik őket.Ezért nem a részecskék nagysága döntő egy kolloidban hanem a tömege.
2011. márc. 7. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Akkor meg miért nanométer szerint osztályozzák a rendszereket?
2011. márc. 7. 19:01
 3/9 anonim ***** válasza:

Az előző nem jót mond.


A kolloid az egy méret tartomány, definíció szerint, mégpedig 1-500 nm. Ez szabad szemmel nem látszik.


A szemcsék (részecskék) méretét nézzük, annak nincs értelme, hogy "az egész anyaghalmazt". A részecske az a bigyó, ami az egységet képezi, azaz nem (könnyen) esik szét kisebb bigyókra. A vízben a vízmolekulák az egységek, egy halom fakockában pedig egy darab fakocka az egység, hiába áll sok molekulából. Sem a víz, sem a fakocka nem kolloid rendszer, mert az egységek vagy túl kicsik (víz) vagy túl nagyok (fakockák). A kolloid szemcse is állhat több molekulából, ha ezek a molekulák stabilan összetapadnak, ezáltal egy szemcsét vagy valami hasonlót hoznak létre. Az is lehet, hogy egy óriási nagy molekula alkot egy kolloid méretű szemcsét.


A kolloid rendszer nem minden eleme kolloid méretű. A vízben lebegő kolloid szemcsék kolloid méretűek, a víz molekulái továbbra sem azok.


A porban vannak kolloid méretű szemcsék, meg nagyobbak is. A nagyobbakat látjuk. A kolloidok károsabbak. :)


A kolloid meghatározásnál nem lényeges az, hogy vízben legyen oldva a dolog, kolloid méretű szemcsék lebeghetnek a levegőben is, vagy nem víz alapú folyékony oldószerben. A kolloid rendszerek elég stabilak, de nem örök életűek, a szemcsék idővel kiválhatnak az oldatból, de ha nem tapadnak össze, akkor egy kis rázással újra kialakul a kolloid rendszer.

2011. márc. 7. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

" kolloid az egy méret tartomány, definíció szerint, mégpedig 1-500 nm"


Nem igaz! Fogalmad nincs a kolloidokról!Nem azt írják hogy minden kolloid 1-500nm nagyságú szemcsékből áll!Egy arany kolloid szemcséje nyilván kisebb jóval mint egy Al szemcséje. Én vegyész vagyok és vizsgáztam kolloidikából!

Érthetően leírtam hogy a folyadék mozgó szemcséi tartják mozgásban a szilárd alkotót. Mit nem lehet ezen érteni? Egy 300nm nagyságú szemcse soha nem marad lebegve!

2011. márc. 7. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Egy 300nm nagyságú Au szemcse nem marad lebegve.
2011. márc. 7. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Annyit meg illő volna tudni hogy a folyadékok molekulái nem ülepednek le állandó mozgásban vannak pont ez a folyadékok jellemzője!És az energiájukat adják át a szilárd fázisnak, ettől lesz kolloid. A gázmolekulák ugyanígy mozgatják a közötte levő szilárd anyagot ha a súlya olyan hogy nem tud leülepedni.
2011. márc. 7. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én is vizsgáztam kolloidikából. Nálunk megfelelt a hagyományos definíció, bár nálunk a kolloidszemcséket mint méret/felszín arányban speciális jellemzőkkel bíró rendszereket tárgyaltuk. Nyilván egy arany szemcse nem fog megmaradni oldatban, de ugyanakkor a kolloidok egy másik nagyon jellemző tulajdonságát, a mérethez viszonyított nagy felszínt egy ilyen szemcse is tudja.
2011. márc. 7. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az arany kolloid szemcséi nyilván kisebbek mint egy kisebb sűrűségű anyagé. Ezért írják hogy a kolloidok 1-500nm nagyságúakm mert a sűrűségtől függ.
2011. márc. 7. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"A kolloid az egy méret tartomány, definíció szerint"


A kolloid nem mérettől függ hanem súlytól ahogy jól írták!Nagy marhaság volna ilyet írni hogy a folyadékban 400nm-es részecskék vannak tehát kolloid!

2012. jan. 20. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!