Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan veszik, hogy a világegy...

Honnan veszik, hogy a világegyetem egy zárt rendszer?

Figyelt kérdés
Gondolom definíció szerint. De ha zárt rendszernek tekintjük, akkor abban minden anyag és energia örök, nem?
2011. márc. 10. 13:57
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
De
2011. márc. 10. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

És az ősrobbanásban az öröktől létező valami robbant fel, vagy a semmi lett valamivé?


És ha a világegyetemet zárt rendszernek tekintjük, akkor Isten (mint a rendszeren kívüli tényező) definíció szerint nem létezik?

2011. márc. 10. 14:20
 3/15 Silber ***** válasza:

Zárt az a rendszer, aminek határait pontosan definiálni tudjuk (minden oldalról merev fal veszi körül), és azon anyag nem lép át (a rendszer definíciója macerásabb, maradjunk annál, hogy a rendszer egy adott térrészt jelöl ezesetben). Az anyagmegmaradás törvénye sántikál (a tömegdefektus nevű jelenség miatt), ezért helyesebb az energiamegmaradás törvényéről beszélnünk. Viszont zárt rendszer határán átléphet pl. hő, és így annak energiája nem feltétlenül állandó. Viszont ha izolált rendszert veszünk (minden oldalról zárt, merev, impermeábilis fal veszi körül), akkor ezen rendszer energiatartalma állandó.

Tegyük fel, hogy az univerzum egy ilyen izolált rendszer. Tehát mivel a "túloldalán" (rendszerhatárán kívül) nem létezik semmi, így összenergiája állandó

Ezt azért mondhatjuk, mert ez egy ún. modell, amivel megpróbáljuk leírni az univerzumot, mert nincsenek információink a rendszerhatárról és azon túl található helyekről.

Összefoglalva: onnan, hogy nem tudjuk biztosan, de így kezelni tudjuk (még).

2011. márc. 10. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

"És az ősrobbanásban az öröktől létező valami robbant fel, vagy a semmi lett valamivé?"


Na ez az amire még nem tudjuk a választ, de keressük. (CERN)

2011. márc. 10. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

"És az ősrobbanásban az öröktől létező valami robbant fel, vagy a semmi lett valamivé?"


Maga a rendszer keletkezett akkor. De ez tényleg egy aktuális kutatási téma.


"És ha a világegyetemet zárt rendszernek tekintjük, akkor Isten (mint a rendszeren kívüli tényező) definíció szerint nem létezik?"


Vagy csak nincs hatással a rendszeren belüli eseményekre. Ebben az esetben nem is lát minket, mert azzal már befolyásolna.

2011. márc. 10. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Talán ostobán hangzik a kérdés, de egy számítógépes program zárt rendszert alkot?
2011. márc. 10. 21:56
 7/15 anonim ***** válasza:

Egy számítógépes program akkor tekinthető zártnak, ha abba nem juttatunk el (be) adatokat. Vagyis nincsenek olyan bemenő adatok, amik a program működését (de méginkább a kimenetelét) befolyásolnák.


maci

2011. márc. 11. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim válasza:

Kérdező kommentje 21:56

Igen, van mértékegysége, saját nyelvrendszere, stbstb.

De ez paradoxon. Nincs rá válasz...

Én momentán a féreglyuk-elvet támogatom.

)˙( ----> a "˙" jelenti az ismert és nem ismert terünk...

de erről oldalakat lehetne írni, és hosszú az este :D

2011. márc. 12. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Az ősrobbanás nem általában vélt robbanás volt. Nem ugy történt,hogy üldögélt egy atom a sötétben ami gondolt egyet és egy "nagyot robbant". Az "ősrobbanás" előtt minden pont,a tér öszes pontja egy végtelen sűrűségű pontban(szingularitásban) volt jelen majd ez a pont elkezdett tágulni és a pontok távolodni egymástól.(úgy mint amikor fújsz fel egy lufit). Az,hogy a világegyetem örökké tágulni fog vagy nem,az két erő arányától függ. ha a gravitáció nagyobb v. egyenlő mint a robbanáskor keletkezett tágító energia ami miatt távolodik minden "égitest" egymástól és a világegyetem központjától akkor a világegyetem tágulása egyszer véget ér és "magába esik össze", de ha kisebb akkor a gravitáció veszt és örökké tágulni fog a világegyetem. Jelenleg azt még nem tudjuk,hogy mi lesz mert ez olyan dolgoktól is függ amiknek még nem ismerjük a pontos hatását (pl.fekete energia mennyisége). (Nagy vonalakban kicsit pontatlan kifejezésekkel.) Azt,hogy véges a világegyetem,sokan azért hiszik,mert nincs még konkrét,alátámasztott bizonyíték az ellenkezőjére.:)
2011. márc. 14. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
És tér és egyéb más dolgok (most azt mondjuk,azt fogadjuk el,hogy)az ősrobbanás előtt nem létezett.nem volt tér se idő Vagy ugye együtt a kettő)se semmi de ha mégis az számunkra nem "érdekes" mert a robbanás pillanatában minden azelőtt létező dolog elvesztette a jelentőségét.
2011. márc. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!