Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan csináljam meg a CuSO4...

Hogyan csináljam meg a CuSO4 oldat elektrolízisét?

Figyelt kérdés

Van egy kis minilaborom itthon, és a tanárnő meg szokott kérni néhány kísérlet elvégzésére. Most a réz-szulfát elektrolízisét kaptam.

A következőképpen csináltam: Kis kristályosító csészébe tettem CuSO4 oldatot. Elektródként félbetörtem egy szénpálcát ( ilyen rajzolósat) majd rákötöttem őket a 9 V-os elem két pólusára. Amikor beletettem őket az oldatba, egy pillanatra pezsegni kezdett és lehetett hallani az áram búgását (?). Majd most otthagytam, időnként ellenőrzöm univerzál indikátorpapírral a kémhatást, lesve a keletkező kénsavat.

Jól csináltam mindezt? Ha igen, mennyi időre van szüksége a folyamatnak?


Köszönöm a válaszokat!


2011. márc. 11. 21:12
 1/9 Silber ***** válasza:
Elvileg jó. Viszont a 9V-os elem gyengülni fog, mivel nem hálózatról táplálod. Ámbár mivel kicsi az oldat térfogata, így lehetséges, hogy előbb ki tudod mutatni a H2SO4 keletkezését, minthogy lemerítsd. Folytasd!
2011. márc. 11. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Most dolgozgat :) A katódon már kezd réz megjelenni, viszont az oldat kémhatásában (észrevehető) változás nem történt.
2011. márc. 11. 21:31
 3/9 A kérdező kommentje:
Még azzal van gondom, ha a szén elektródokat megmozdítom, darabok válnak le belőle, és az oldat már tele van ilyenekkel. Esetleg nincs ötleted, hogy milyen más elektródot lehetne használni?
2011. márc. 11. 21:33
 4/9 anonim ***** válasza:

http://www.youtube.com/watch?v=Q62UfP-ZADY

Rengeteg kisérlet van a YOUtUBE-on. A linken éppen olyan van, ahol két grafit elektróddal végzik a kisérletet. A katódon réz válik ki, viszont úgy írja hogy az anódon oxigén válik ki buborékok formájában. A komplett reakció terméke valószínűleg a kénsav is:

2CuSO4 + 2 H20 = 2 Cu+ 2 H2SO4 + O2

Azt hiszem jól csinálod. Ha az oldat elszíntelenedik, akkor ment végbe teljesen a reakció.

2011. márc. 11. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Igen, ezt mi is így írtuk fel, csak a kénsavat ionok formájában, de lényegében ugyanaz. Viszont elég lassan megy nálam ez az egész. Ott lehet a bibi hogy elemről működtetem?
2011. márc. 11. 22:21
 6/9 Silber ***** válasza:

Azért lassú, mert kicsi az áramerősség. Egy 9V-os elem nem képes hosszú ideig nagyot biztosítani, ez folyamatosan csökkenni fog. A darabkák pedig azért válnak le, mert a frissen kivált réz porózus, nem túl erős az egyes rétegek közti vonzóerő, tehát "gyenge". Nagyon vékony a réteg, így sérülékeny. Hagyd csak dolgozgatni reggelig, remélhetőleg teljesen be fogja vonni a grafitot.

Otthon más elektródot nemigen tudnál beszerezni. Elektrolízist jellemzően inertfémelektródokkal szoktak végezni (Platina, Arany, esetleg ezüst, egyes esetekben higany) nagyobb mennyiség esetén.

2011. márc. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
Kössél össze párhuzamosan néhány téglaelemet, azzal már kicsit aktívabb lesz. Nekem 6B-s ceruza belével egész korrektül ment.
2011. márc. 12. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Hát eljött a reggel, de különösebb változás nem tapasztalható. Lehet, hogy ennyit bírt az elem, majd kell beszereznem valami normálisabb áramforrást. Valószínűleg már az elején észrevehettem volna, mert mikor az elektródokat behelyeztem az anódnál heves pezsgés indult meg (oxigén), a katódon meg valószínűleg még akkor vált ki az a kevés réz.


Ja még annyi, hogy nem a réz válik le a szénről, hanem maga a szén morzsolódik szét.

2011. márc. 12. 08:12
 9/9 anonim ***** válasza:
tedd egymáshoz közelebb a két elektródát, úgy nagyobb lesz az átfolyó áram
2011. márc. 12. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!