Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért keletkezik a bőrön...

Miért keletkezik a bőrön "dudor" rovarcsípés után?

Figyelt kérdés
2011. márc. 20. 16:25
 1/4 anonim ***** válasza:

"Ahhoz, hogy gondtalanul tudjon táplálkozni és emészteni, a szúnyog nyálával antikoaguláns anyagot juttat a szúrás helyére (mintegy beleköpi a sebbe), ami megakadályozza, hogy a vér megalvadjon szívás közben.

Immunrendszerünk felismeri a szervezetünkbe jutott szúnyognyálban lévő idegen fehérjéket, és úgynevezett 1. típusú vagy azonnali túlérzékenységi reakció jön létre. A reakció lényege a „betolakodó”, vagyis az idegen fehérje mielőbbi eliminálása. Ebben főszerepet játszik a szöveti hízósejtekből felszabaduló hisztamin nevű anyag.

A hisztamin elősegíti az erek tágulását és a fehérvérsejtek megjelenését a csípés (szúrás) területén, ami az idegen fehérje gyorsabb eltávolítását szolgálja. Mindemellett a hisztamin erős szövetizgató hatással is bír, az érfal áteresztőbbé válása miatt az érpályából folyadék áramlik ki a szúrás helyén, ez vezet duzzanathoz, a bőrben lévő idegvégződések ingerlése pedig viszketést eredményez. A bőr kipirosodásáért a környező erek tágulata felelős, ami szintén a hisztamin számlájára írható."


15 másodperc google a "szúnyog" szóval.

2011. márc. 20. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
röviden: gyulladásos reakció lép fel, melynek eredménye a szövetbeli folyadék felszaporodása, azaz a duzzanat. (az erek falának áteresztőképessége megnő, így több folyadék lép ki belőlük a szövetbe)
2011. márc. 20. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Azt én értem, hogy a szúnyogcsípésnél például ez történik (vagy történhet), de engem az érdekelne, hogy általánosságban is így van-e?

A másodiknak köszönöm a tömör és érthető magyarázatot.

Ezzel kapcsolatban még egy kérdés felvetült bennem: mi történik, ha ezt a folyadékot "leszívnánk", mondjuk egy tűvel? Pótlódna?

2011. márc. 20. 17:02
 4/4 anonim ***** válasza:
Pótlódna (már ha sikerülne leszívni), hiszen nem "hermetikusan elzárt hólyag", hanem folyadékgyülem. Az okot (érfal áteresztőképességének megnövekedése) nem szüntetnéd meg vele.
2011. márc. 20. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!