Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitózis és meiózis. Nem...

Mitózis és meiózis. Nem teljesen világos, válaszolsz a kérdéseimre?

Figyelt kérdés

Szóval a mitózis és meiózis nem magát a szaporodási módot jelenti (ivaros vagy ivartalan), hanem azon belül a kettéosztódás módját? És az ivartalan szaporodás az 1 db "mitózisból áll", míg az ivaros lehet csak meiózisból álló (pl. a kutyánál), de lehet meiózisból+mitózisból álló is (pl. mohák, fenyők, állábasok)?

Jaj, tudom, hogy valamit nagyon nem értek, csak nem tudom, hogy mit. Segítsetek légyszíves!


2011. márc. 21. 15:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A mitózis a számtartó, a meiózis a számfelező osztódás.

Mitózissal diploidból diploid, haploidból haploid sejtek születnek. Meiózissal diploid sejtekből haploidok lesznek.

Egyes élőlényeknél diploid és haploid nemzedékek váltakoznak, másoknál csak az ivarsejtek haploidok.

2011. márc. 21. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Szia, köszönöm a választ, de ezt eddig is tudtam, csak vmiért nem értem. :S

Ha tudnál/tudnátok válaszolni a kérdéseimre, az viszont nagyon sokat segítene, talán világossá válna minden.

2011. márc. 21. 16:29
 3/13 anonim ***** válasza:

Szia! Eme témával én is szenvedgetek, eléggé bonyolúlt! Nekema Wikipédia sokat segített:


Mitózis [link]

Meiózis [link]



Am. milyen szakra készülsz? GOndolom érdekel a természettudomány!

2011. márc. 21. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Az, hogy ivaros vagy ivartalan, az attól függ, hogy megelőzi-e a sejtosztódást az ivarsejtek egyesülése.

Pl. embernél ugye kell egy hímivarsejt és egy petesejt, abból lesz a zigóta. Ez az ivaros szaporodás.

De pl. a baktériumoknál nem kell hozzá két egyed, két ivarsejt, csak fogja magát és kettéosztódik, ez ivartalan szaporodás.

2011. márc. 21. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Kedves utolsó válaszoló!

De nem úgy van, hogy az ivarosnál 2 egyed genetikai állománya keveredik? Baktériumoknál van ivaros meg ivartalan is, nem? Ivartalannál kettéosztódnak, ivarosnál meg plazmahíddal vagy mivel összekapcsolódnak és kicserélik a genetikai állományukat, ami aztán összeolvad. Vagy vmi ilyesmi... vagy mégsem?


Utolsó előtti válaszoló!

Köszi a linket, de ehhez most nincs erőm. :D De holnap megnézem. :)

Egyébként biológiából emelt érettségit teszek és ki kellene ezt dolgozni egy tételen belül, csak így nehéz, hogy nem értem.


Köszönöm még egyszer mindkettőtök válaszát!

2011. márc. 21. 23:55
 6/13 A kérdező kommentje:
Ja, hogy milyen szakra? Orvosi...
2011. márc. 21. 23:57
 7/13 anonim ***** válasza:

A baktériumok ivaros szaporodása kicsit más tészta. Mert az nem igazi ivaros szaporodás. Én úgy tudom, hogy ivaroshoz két ivarsejt egyesülése szükséges.

A baktériumok csak kicsit felfrissítik a genetikai állományukat, csereberélnek kicsit:)

Aztán ugyanúgy kettéosztódnak.

Szóval az picit más:)

2011. márc. 21. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Áhám...köszi ismét! :D

Csak akkor a francnak írják úgy a könyvek..na mindegy, kezdek megnyugodni, hogy akkor mégsem csak a szövegértéssel vannak a gondjaim. :)

2011. márc. 21. 23:59
 9/13 A kérdező kommentje:
-csak
2011. márc. 21. 23:59
 10/13 anonim ***** válasza:
Amikor plazmahidakkal összekapcsolódnak, akkor nem cserélik ki teljesen a genetikai állományukat, és nem is minbdegyik. Az adja át a genetikai állományát, aki a hidat képezi (legyen ez a hím-stílusú :D), és a másik (legyen nőstény-típusú) pedig befogadja, és beépíti a sajátjába. De ő nem ad az elsőnek. Ez nem nevezhető ivaros szaporodásnak, csak olyan "mégis jobb mint a semmi" alapú (semmi értsd az ivartalan)
2011. júl. 7. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!