Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikával kapcsolatos egyszerű...

Fizikával kapcsolatos egyszerű kérdések. A leírt problémákat kell elemezni?

Figyelt kérdés

1. Levegő-üreg: Szívószállal folyadék felszínére fújunk, a felszín „behorpad”. Vizsgáld meg, milyen paraméterektől függ a kialakult üreg alakja, mérete, mélysége.

2. Cseppek sora: Ködös, párás időben megfigyelhető, hogy a vízszintes korláton, csöveken vízcseppek alakulnak ki egymás mellett. (Hasonló cseppek jelennek meg a pókhálókon is.) Vizsgáld meg, milyen paraméterektől függ a kialakuló vízcseppek mérete!

3. Gélesedés: A forró zselatin hűlés közben gélesedik. Tanulmányozd a zselatin hűlése közben az anyag elektromos vezetőképességének a hőmérséklettől való függését. Magyarázd meg a tapasztaltakat!

4. Régi gyermekjáték: Egy gomb két lyukán fűzz át egy fonalat. Két kezeddel ütemesen megfeszítve a fonalat, a gomb forgásba jön. A fonal úgy viselkedik, mint egy rugalmas szál. Értelmezd a jelenséget! Milyen paraméterek befolyásolják a feszítés ütemét?



5.Lassú leszállás Tervezz és készíts el egy olyan eszközt, ami egy lap A4-es, 80 g/m2, papírból áll és a leghosszabb ideig esik le a földre 2,5 m függőleges magasságból (Egy kisebb mennyiségű ragasztó felhasználható). Vizsgáld meg a lényeges paraméterek hatását!


2011. ápr. 13. 14:08
 1/6 anonim ***** válasza:

jesszus!

Ezeket milyen suliban/szakon kérdezik manapság?

2011. ápr. 13. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

1. A levegő sebességétől, a szívószál végének a vízfelszíntől mért távolságától, és a szívószál átmérőjétől függ.


2. A kialakuló cseppecskék mérete függ a kicsapósás sebességétől, a levegő relatív páratartalmától, a levegő hőmérsékletétől, nyomásától és a felület minőségétől.


3. Ezt passzolnám...


4. Ha nem feltétel a függőleges vagy közel függőleges esés, a megoldás egy olyan aerodinamikai test (repülő), aminek a lehető legnagyobb a siklószáma. Ha feltétel a függőleges, avagy közel függőleges süllyedés, akkor egy "ejtőernyőt" kell készíteni a lehető legnagyobb felülettel, ügyelve az ernyőből kiáramló levegő egyenletességére (stabilizáló nyílás(ok)). Ilyenkor a lényegesebb paraméterek a felületi terhelés, és a légellenállási tényező. nyilvánvalóan a felületi terhelés csökkenése a süllyedési sebességet csökkentően hat és a légellenállási tényező növelése is az esés idejét fogja a kívánalmaknak megfelelően növelni.


maci

2011. ápr. 13. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

az a 4. az az 5.


A 4. pedig a cérna feltekeredése miatti rövidülés miatt működik úgy, ahogy. A feszítés ütemét a feszítő erő nagysága, a cérna vastagsága és minősége, a gomblyukak egymástól mért távolsága, és a gomb tömege befolyásolja


A feszítő erő növelése gyorsítja, a cérna vastagságának növelése lassítja, a gomb tömegének növekedése szintén lassítja a jelenséget. A Lyukak távolsága illetve a cérna minőségének hatása erősen függ a többi paraméter változatlanságán! Alapvetően a lyukak távolságának növelése gyorsítja az eseményt, de a minőség hatása bármilyen lehet.


maci

2011. ápr. 13. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az 5. pontot kissé átgondolva, ha nem lehet repülőt hajtogatni, akkor nem az ejtőernyős forma a legjobb. Ugyanis azt, csupán egy lapból nehéz megvalósítani. Keresni kell egy olyan alakot aminek a lehető legnagyobb a légellenállási tényezője, és a lehető legkisebb a felületi terhelése. A legnagyobb légellenállása a kivájt félgömbnek van (ez lenne ugye az ejtőernyő forma), de ezt nehéz megvalósítani, és a zuhanás egyenletességét biztosítandó kellenek még kiegészítő dolgok (terhelés, zsinórozás). Jó megoldás lenne a lap változatlanul hagyása is, de egy ilyen "eszköz" oldalra "megcsúszva" számunkra kedvezőtlenül könnyen a föld felé fordítaná az élek valamelyikét. A megoldás egy kúpközeli alakzat kialakítása. A légellenállási tényezője nem a legnagyobb, viszont a süllyedési stabilitást tekintve meglátásom szerint talán ez a legkivitelezhetőbb (a repülőtől most tekintsünk el). Tehát a teendő: a lap középpontjából a hosszabbik lap közepéhez egy ollóval bevágni, majd kialakítva egy kúpszerű testet, és a ragasztóval átlapolva rögzíteni. A kialakított test stabilitás szempontjából nagyon érzékeny a kúp szögére, ezt kísérleti úton kell próbálgatással meghatározni. Nyilván a szög növelése a légellenállást növeli és a süllyedés sebességét csökkenti, viszont a stabilitását csökkenti.


Jó kísérletezgetést :)


maci

2011. ápr. 13. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Jön a nyifff? :)
2011. ápr. 13. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Gábormaci válaszához még hozzátenném az 1. esetében: és a szívószál milyen szögben van a vízfelülethez képest.
2011. ápr. 15. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!