Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell kiszámolni ezt...

Hogyan kell kiszámolni ezt MOSZAT GÁZCSERÉJÉVEL kapcsolatos feladatot? (NAGYON FONTOS)

Figyelt kérdés

Mennyi energiát használt fel a békanyál 1 nap alatt az O2-termeléssel kapcsolatos folyamatokban, ha ezek teljes hatásfoka 2%? (1 g glukóz elégését 16 kJ energia felszabadulása kíséri. A glukóz moláris tömege 180 g/mól.)


Megvan adva, h:

0,48 g O2-t termelt (1 nap alatt)


Ez a megoldás: /AMIT NEM TELJESEN ÉRTEK, EBBEN KÉNE A SEGÍTSÉG/


A 0,48 g oxigén megfelel 0,015 mólnak.

A fotoszintézis reakcióegyenletéből látható, hogy eközben 0,015/6=0,0025 mól glukóz képződik, ami megfelel 0,45 g-nak.(1 pont)

Ez összesen 0,45 x 16:0,02 kJ = 360 kJ fényenergia felhasználását jelenti.


A fotoszintézis reakcióegyenletének melyik rész, és , hogyan illik rá erre a feladatra?


Részletesebben, a reakcióegyenletet is részletesebben belevéve, kérlek magyarázzátok el, hogyan kell kiszámolni, ezt a feladatot.


Köszönöm, ha veszed a fáradságot.

Nagyon sokat segítesz vele, szerintem nem csak nekem.


2011. ápr. 13. 16:52
 1/3 anonim ***** válasza:

A fotoszintézis egyenlete:


6 CO2 + 6 H2O = C6H12O6 + 6 O2


Világosan látszik, hogy molárisan 6-szor annyi oxigén keletkezik, mint cukor. Vagyis ha a megfigyelt keletkező oxigén 0,015 mól, akkor nyilván 0,015/6 = 0,0025 mól cukor keletkezik. Amiből meg vissza lehet számolni a keletkező cukor tömegét, 0,0025 * 180 = 0,45 gramm.


Tudjuk, hogy amikor a növény a cukrot elhasználja, akkor minden gramm cukorból 16 kJ energia keletkezik. A 0,45 gramm cukorból tehát 0,45 * 16 = 7,2 kJ energia lesz, nevezzük ezt el, legyen ez a "hasznos energia".


A 2% fotoszintézis hatásfok azt jelenti, hogy 100 kJ teljes fényenergiából a növény 2 kJ "hasznos energát" képes csinálni. Vagyis megfordítva, ahhoz hogy a növény 2 kJ hasznos energiához jusson, 100 kJ napenergiát kell a leveleire sugározni. Úgy is mondhatjkuk, hogy 50-szer annyi fényenergiát kell kapnia, mint amennyi hasznos energiája van. (A megoldókulcs az 50-nel való szorzást 0,02-vel való osztásként adja meg, de az ugye ekvivalens.)


Most már ismerjük a hasznos energia mennyiségét: 7,2 kJ, ebből megkaphatjuk a szükséges fényenegia mennyiségét: 7,2 * 50 = 360 kJ.

2011. ápr. 13. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Persze a békanyálnak nincsenek levelei, én írás közben elfelejtettem, hogy moszatról van szó, és általános növényként írtam róla. De a megoldás attól még ez.
2011. ápr. 13. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi :)

Isten vagy.

Teljesen érthető!

2011. ápr. 13. 17:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!