Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan oldanátok meg ezt a...

Hogyan oldanátok meg ezt a fizika feladatot, illetve mit ronthatok el?

Figyelt kérdés

nem házi, önszorgalomból készítettem volna.így szól a feladat:


egy focista büntetőt rúg a 11-es pontról.mekkora sebességgel kell elrúgnia a labdát valamelyik sarok felé, hogy a kapus ne érhesse el?a kapu 7,3 méter széles.a kapus reakciójához és vetődéséhez szükséges idő legalább 0,5 sec.a közegellenállást úgy vegyük figyelembe, hogy a labda útja során egyenletesen lassulva elveszti sebességének 5%-át.



én úgy gondolkodtam, hogy kiszámítottam az utat, amit a labda megtesz, pitagorasz-tétel segítségével.ez lett ugye 11,589 m.

ezt az utat a labdának kevesebb mint 0,5 sec alatt kell megtennie, de 0,5 seccel gondoltam a számítást, így ami sebességéet kapok annál nagyobb kezdősebességgel kell megrúgja a ladbát, hogy a kapus ne érje el.

meghatároztam a-t , mégpedig úgy hogy megrúgja a labdát x seb-el amiből a 11,589 méter végén x-0,05x, tehát 0,95x lesz.ebből ugye delta x=0.05 és ezt behelyettesítve az a=v/t képletbe a=0.05/0.5=0,1.

na igen de itt elakadtam, hiszen az s=(0,5a*t*t)/2+Vo*t képlet itt nem alkalmazható szerintem, hiszen állóhelyzetből indul a labda, tehát Vo=0.vagy mégis felírható ez a képlet?előre is ksözönöm a segítséget és bocs ha hosszú lett.



A MEGOLDÓKULCS SZERINT A VÉGEREDMÉNY 85,5 km/h , tehát ez a helyes megoldás de enegem az ehhez vezető út érdekelne.köszönöm


2011. ápr. 28. 18:05
 1/9 anonim ***** válasza:

Négyzetes úttörvényt kell használni. Legyen V0=x.


s=xt-0,5*a*t^2. at=deltaV=0,05x

s=xt-0,5*0,05*x*t

s=x(t-0,5*0,05*t).


s-et helyesen számoltad ki, csak picit rosszul kerekítettél, pontosabban 11,59m. t=0,5m. innen megvan a kezdősebesség m/s-ban, már csak át kell váltani.


remélem érthető

2011. ápr. 28. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

s=(a/2)*(dt)^2


a=dv/dt=ß*v0/dt

------------------

s=ßv0*t/2+v0*t=v0((ßt/2)+t)=v0t(1+ß/2)


---> v0=s/(t(1+ß/2)=11,59m/(0,5sec(1+0,025))


v0=22,61 m/sec=81,41 km/h

-------------------------

-------------

--------------

2011. ápr. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

villanykörte, a négyzetes úttörvénynek nézz utána!


s=v0t+0,5*a*t^2. amit te írsz az csak v0=0 esetben igaz.

2011. ápr. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ja, jogos, helyesen:


s=-(a/2)*(dt)^2 +v0*dt


a=dv/dt=ß*v0/dt

------

s=-ßv0*t/2+v0*t=v0((-ßt/2)+t)=v0t(1-ß/2)


---> v0=s/(t(1+ß/2)=11,59m/(0,5sec(1-0,025))


v0=23,77 m/sec=85,59 km/h

------

------

------

2011. ápr. 28. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat az első válaszadónak:miért kivonást használt a képletben?különben én a négyzetes úttörvényt azért gondoltam hogy itt nem jó, mivel állóhelyzetből indul a labda, és végül is ez még most sincs letisztázva bennem igazán..
2011. ápr. 28. 19:18
 6/9 anonim ***** válasza:

azért használtam kivonást, mert a labda ugye lassul, tehát negatív a gyorsulása. lehet ezt plusszal is felírni, csak akkor a deltaV=-0,05x, de a végeredmény ugyanaz.


a labda pedig nem nulla sebességgel indul, hanem egy kezdősebességgel, amit a rúgó játékostól 'kap'. valójában ez is egy gyorsuló mozgás az elején, de a feladat erről semmit sem ír, ezért úgy kell tekinteni, mintha amikor a játékos hozzáér a lábával, akkor az egyből X sebességgel mozog. (ugyanígy a kapust is pontszerűnek tekintettük, a labdát is..)

2011. ápr. 28. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Persze, kezdetben állt. De azért jött mozgásba, mert belerúgtál, azaz v0 - kezdősebességet adtál a labdának.


Használható a négyzetes uttörvény, miért ne.


s= -(a/2)*t^2+v0*t


Azért szerepel negatív előjel, mert most lassul a labda (gördülési ellenállás miatt).

Ha úgy tetszik, a gyorsulása negatív. (Ezért néha lassulásnak is szokás nevezni, gátolja a mozgást.


v0*t természetesen pozitiv, mert az elősegíti a mozgást.

2011. ápr. 28. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"gördülési ellenállás miatt"


Tizenegyest azért nem gurítani szokták. :) Inkább a légellenállás miatt lassul.

2011. ápr. 28. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ja, hát számtalan külső hatás van.
2011. ápr. 28. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!