Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nehéz fizika feladat. Segítesz?

Nehéz fizika feladat. Segítesz?

Figyelt kérdés
Van egy Béta hajlásszögű lejtőnk, ami felett H magasságból ráejtünk egy testet. Mekkora utat tesz meg miután leért a lejtőre, pattant és visszaért?
2011. okt. 24. 23:27
 1/5 A kérdező kommentje:
úgy értem a lejtőn mennyi utat tesz meg. Szóval leér a lejtőre ahonnan visszapattan, és újra leérkezik. A 2 leérkezés között kéne
2011. okt. 24. 23:29
 2/5 anonim ***** válasza:
Rugalmasan ütközik? Ha teljesen rugalmasan ütközik, és az ütközés időtartamát nullának veszed, akkor csak egy függőleges meg egy ferde hajításból áll a feladat (mondjuk a ferde kicsit macerásabb, mint a szokásos, mert nem vízszintes, hanem ferde felülettel kell metszéspontot számolni). De azért mindjárt kiszámolom :)
2011. okt. 25. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Mekkora sebességgel ért a lejtőre?

mgH = 0.5mvv

v = ...

Ha rugalmas és pillanatszerű volt az ütközés, akkor ugyanezzel a sebességnagysággal pattant vissza. Milyen irányban?

d = 90-2b (Ezt lerajzoltam és kigeometriáztam. Az a lényeg, hogy úgy pattan vissza, mint a fény a tükörről: beesési szög = visszaverődési szög).

Tehát van egy v kezdősebességű, d szög alatti ferde hajításunk. Hogy fog kinézni a helyvektor az idő (t) függvényében?

r(t) = v*t + 0.5*g*t*t (vigyázat, v nem függ az időtől, ő a hajítás kezdősebessége, amit inkább v0-lal szoktunk jelölni, de nem akartam annyit írni).

r, v és g vektorok. A test a t=0 időpillanatban az első becsapódás helyén van, az r vektor az onnét történt elmozdulást adja meg. Namármost, a test akkor ér vissza a lejtőre, amikor r x és y komponense az alábbi egyenletet teljesíti:

ry(t)/rx(t) = tg(b)

(Ezt is lerajzoltam és kigeometriáztam.)

Átrendezve:

ry(t) = tg(b)*rx(t)

Szedjük szét r-t vízszintes és függőleges komponensekre!

rx(t) = vx*t

ry(t) = vy*t + 0.5*g*t*t

(v-nek ismerjük a szögét és a nagyságát, csak fel kell bontani, ahogy az erőket szoktuk, tudod, szinusz-koszinusz...)


Ezeket az előző egyenletbe behelyettesítve:

vy*t + 0.5*g*t*t = vx*t * tg(b)


Ez egy darab másodfokú egyenlet, csak a t az ismeretlen (v-t fent már kiszámítottuk). Két gyöke lesz, az egyik az első becsapódás (t=0), a másikat ki kell számítani, az lesz a második becsapódás ideje.

2011. okt. 25. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Hm, újraolvastam a feladatot... valóban az út hosszát akarja megtudni a feladat, vagy elég az elmozdulás is? Utóbbit, ha az idő a fenti módszerrel megvan, könnyű kiszámolni. A fizikai része az útnak sem nehezebb, a matematikai annál inkább. Ki lehet integrálni, de nagyon nem triviális.
2011. okt. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod! Igen, valójában a test mozgásának a pályájának a vetülete a lejtőre a kérdés, de jó hogy leírtad az időt, mert azt nem tudtam volna így kiszámolni.
2011. okt. 29. 13:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!