Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Felfedezték az összes elemet...

Felfedezték az összes elemet a periódusos rendszerből?

Figyelt kérdés
2009. márc. 12. 17:37
 1/9 A kérdező kommentje:
Hja, és amit nem fedeztek fel, annak mi a neve ?:D
2009. márc. 12. 17:37
 2/9 anonim ***** válasza:
93%

A periódusos rendszer nem egy véges valami, amiből mindent fel lehet fedezni, hanem a MÁR FELFEDEZETT elemek rendszere. Ugyanúgy, mint egy térképre nem tudod odarajzolni, amit még nem fedeztél fel, és előre el se tudod nevezni.


Ami tehát a periódusos rendszerben szerepel, azt mindet vagy már felfedezték a természetben, vagy pedig előállították mesterségesen, és nyilván csak ezután nevezték el őket. Azért sem lehetséges előre elnevezni, mert (1) az előállítónak van joga elnevezni, így senki nem stipistopizhat le egy elemet, hogy azt majd Kovácsgéziumnak hívják, ha egyszer majd felfedezik, (2) lehet, hogy az adott elemet lehetetlen előállítani, így addig nem is szabad létezőként leírni, míg valaki ténylegesen elő nem állította.


Bizonyos atomszám feletti elemek egyébként olyan instabilak, hogy a természetben nem is léteznek, de egy rövid időre elő tudják állítani őket. Ha egy új ilyet előállítanak, akkor elnevezik, beírják a periódusos rendszerbe, és örülnek.

2009. márc. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
85%
ha jól tudom a 218as elem max 1-2 nanoszekundumig marad meg normál körülmények között, és még nincs neve talán 2 éve fedezték fel
2009. márc. 12. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
89%

[link]


A periódusos rendszerben kizárólag elemek szerepelnek. Az elemek, mint olyanok, azonos protonszámú atomok halmazai. Az egy protont, tartalmazó atommag a hidrogén, a kettőt, a hélium, a hármat a lítium, stb. Mivel tört proton nem lehetséges, így nyilván nem fognak már 1,5 protont tartalmazó elemet felfedezni. A periódusos rendszerben már hiánytalanul benne vannak egytől száztizennyolcig az elemek, ezeket már felfedezték, nyilván itt újakat már nem találnak majd. Száztizennyolc fölött találhatnak még elemeket, ezeket általában gyorsítókban állítják elő, ám a keletkezésük után töredékmásodpercekkel már el is bomlanak. Nem tudni, különböző technikai megoldásokkal meddig lehet elmenni, mekkora az a legnagyobb atommag, ami még éppen létrehozható, így nem tudni hány elem lehetséges, de azok mind körülbelül ilyen könnyen bomlanak majd, gyakorlati jelentőségük csekély lesz.

2009. márc. 12. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
91%

Nem fedezték föl, és talán van olyan elem is benne, amit még nem lehetett előállítani.

A probléma hasonló ahhoz, hogy egy telerakott szekérre tudsz-e még rakni? Persze, hogy tudsz - de le fog dőlni, ahogy mész az úton. Minél többet raksz rá, annál hamarabb ledől. A mostani legújabb elemek már tényleg csak nanoszekundumokig maradnak meg - de mert ez a rendszer PERIODIKUS - ezért lehet, hogy találnak majd ennél stabilabb elemeket is.

2009. márc. 12. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Jó eltérő válaszok..:)

Tudom hogy nem nevezhetik el Kovácsgéziumnak előre, csak vicc volt :D..

Szóval akkor a lényeg megvan..

Azt, hogy tudod-e, hogy találni fogsz-e még?

én úgy hallottam, már mikor megvolt egy bizonyos mennyiség, tudták, hogy kelleni fog oda ennyi meg annyi, hogy kitöltse azokat, minthogy már látták a szabályszerűségét..

de akkor ezek szerint, már azok ki lettek töltve , köszi :)

"minden elem fel van fedezve a periódusos rendszerből, ami a periódusos rendszerben van" :D

2009. márc. 12. 18:47
 7/9 anonim ***** válasza:
73%
A Mengyelejev féle periódusos rendszerben valóban Mengyelejev megjósolt 3 elemet, de azóta max a nagyobb rendszámú elemekkel töltődik....
2009. márc. 12. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
71%
A periódusos rendszerből eddig összesen 118 elemet ismernek (nem 218-at)az utolsó elem az ununoctium. Egyenlőre megpróbálnak egy ennél is nagyobb rendszámú atomot előállítani de itt most arról is szó van hogyha még eggyel nagyobb atomot állítunk elő akkor a periódusos rendszerben egy sort vagy szakszerű néven egy új periódust kezdenénk ami azt jelentené hogy a keletkező atomnak a külső elektronhéján 1 atom lenne míg a mostani ununoctium-én nyolc van emiatt nemesgáz csoportba tartozik így a legkülső elektronhéjának szerkezete megegyezik például a neonéval ami ugyanúgy (emiatt) nemesgáz. A nemesgázok nem véletlenül tartalmazzák a nemes szót, jelen esetben ez azt jelenti hogy ők már elérték a természetben a lehető legkisebb energiaszintű állapotot azaz nem akarnak semmivel se reakcióba lépni átlagos körülmények között.(A természetben minden erre az energiaminimumra törekszik). Tehát ahhoz hogy egy ennél magasabb rendszámú (protonszámú) anyagot előállítsanak kellene ő maga mint nemesgáz és emellett még az is közrejátszik a dologban hogy hihetetlen kevés ideig nem bomlott szét más atomokra, így tehát a nagyon nagyon nehéz előállítás között is hihetetlenül nehéz előállítani ennél nagyobb rendszámú atomot.
2009. márc. 12. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
82%

Itt az eredeti Mengyelejev féle periódusos rendszer.

[link]


Látható, hogy valójában nem áll másból, mint az akkor ismert elemek egymás alá rendezése tömegszám szerint. (Akkoriban a rendszámot még nem ismerték, csak az egyes atomok tömegét tudták mérni.)


Ha jól megnézed, akkor a kálcium (Ca) alatt van egy kérdőjel 45-ös tömeggel, és a cink (Zn) alatt is van két kérdőjel 68 illetve 70 tömegekkel. A 45-ös az Sc jelű Szkandium, a 68 és 70 a Gallium és Germánium (Ga, Ge, valójában 70 és 72,6 tömegűek). Van még pár, amivel nem tudott mit kezdeni.


Hiányoznak a nemesgázok valamint például a periódusok is csúsznak, mivel a Ca és Mg nem egymás alá került.


Ami viszont szépen lűátszik: a halogének (F Cl Br I) szépen egymás mellé kerültek, az alkáli fémek (Li Na K Rb Cs) is egy sorban vannak, a bór-asztácium vonal is megvan, csak nem asztáciumra végződik, lévén még nem volt meg (B Si As Te At, abből az At hiányzik), széncsoport, oxigéncsoport megvan... szóval nagyon sok minden kijön belőle.

Van olyan is, amit azóta nem úgy hívnak, pl a Cd és a Sn (kadmium és ún ) közt ma In (indium) és nem Ur van.

2009. márc. 12. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!