Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért volt annyira fejletlen...

Miért volt annyira fejletlen Amerika mikor felfedezték?

Figyelt kérdés
azon gondolkodtam hogy abban az időszakban hogy lehet ez és mitől hogy Európa ilyen fejlett volt, Amerika pedig olyan primitív hogy még indiánok népesítették be. Európának hogy sikerült ugyanaerre az időszakra sokkal fejletebbé válnia?
2009. máj. 7. 20:25
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem volt fejletlen. A majáknak vagy az inkáknak elég fejlett kultúrájuk volt, nézz utána neten mindkettőnek. Az Észak-Amerikai indiánok sem voltak olyan hülyék, mint ahogy azt a filmekben látod.
2009. máj. 7. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

"Amerika pedig olyan primitív hogy még indiánok népesítették be"


Kinek kellett volna benépesítenie? Ez egy elég csúnya mondat.

2009. máj. 7. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
köszi második hogy a helyesírásom feszegeted, arra gondoltam primitívek az európai népekhez képest. technikailag pl. (ezek sem helyes mondatok biztosra veszem, előre szólok már, míg bele nem kötnek)
2009. máj. 7. 20:49
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem tudom. Én tavaly és tavaly előtt jártam Mexikóban és csak ámultam a maják kulturáján. Annyi mindent tudtak és sokkal jobban már akkor, mint az európaiak ugyanabban az időben. A naptárjukat a mai napig hasznáják és működik.

És az indiánoknak is hihetelen gazdag a kultúrájuk, műveltségük. Szerintem nem voltak fejletlenebbek, mint Európa. Sőt!

2009. máj. 7. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

én második


Nem a helyesírásoddal volt problémám, a stílussal, ahogy az indiánokról beszéltél.

Nem voltak fejletlenebbek az európaiaknál (matematikából, geometriából, csillagászatból messze megelőzték Európát, más dolgokban (kerék) Európa volt előrébb.

2009. máj. 7. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%
Inkább fegyverkezési szempontból voltak fejletlenebbek. Egyébként igen fejlett kultúrák voltak, amit a hódítók elpusztítottak.
2009. máj. 7. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim válasza:
100%
Én értem mit mond a második:) Ha csúcstechnológiájú műszereik, járműveik, akár űrhajójuk lett volna, akkor is indián az indián:P Ez olyan mintha azt mondanád, miért ilyen fejletlen teszem azt etiópia, hogy még mindig etiópok laknak ott:) Egyébként semmi rosszindulat senki felé:)
2009. máj. 7. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Na jó, én értem a kérdést, a stílust feszegetik elegen, úgyhogy nézzük a tényeket.


Az európai kultúra viszonylag sok embernek az eltartását igényelte viszonylag kicsi helyen, emiatt folyamatos fejlesztési kényszer alatt állt. Általában a technológiai fejlődés a letelepedett kultúrákra jellemző, mert itt kezdhet el kialakulni a munkamegosztás ami elvezet oda, hogy egyes emberek egész életükben mondjuk csak mondjuk kocsikereket gyártanak, így egyre jobbak lesznek benne. A tanoncának már a mester a fejlesztett tudást adja át, így a tanonc onnan kezdi a gyakorlást. A nem letelepedett népek tagjai általában mindenhez értenek egy kicsit, mert szükségük van arra, hogy egyedül képesek legyenek ellátni magukat.

Eleve a letelepedésre ott van kényszer, ahol kicsi a hely. Vagyis amíg van hely vándorlni, addig az ember nem adja fel a vándorlást. Nyilván vándorolva nehéz írásbeliséget fejleszteni (pl viszik a könyvtárakat?), ami nem azt jelenti, hogy az indiánoknak (vagy pl az ómagyaroknak) nem volt kultúrájuk vagy írásuk.

A vándornépek kultúrája jellemzően a szellemvilággal és atermészettel való kommunikáció nagyon sokrétűvé válásából áll, azaz egy hitélet és közösségi élet beli fejlődés. (Ha megnézed, Európában csak korcsosult a vallásosság, minden megújítási szándék ellenére, a közösségek pedig fokozatosan a városiasodás felé és a szétesés felé mentek. A természettel való összhangról meg ne is beszéljünk. Ez volna a "fejlettség"?)


Ugyanez a letelepedett - vándorló felosztás működik bármely imsert nagy kultúrára (egyiptomi, sumér, maja, kínai), míg a vándorló kultúrák jellegzetességeit az indiánon kívül pl a mongolok vagy az ősi magyarok figyelheted meg.

2009. máj. 7. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim válasza:
100%
Fejletlen??? Hallottál már az inkákról?
2009. máj. 8. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

"Hallottál már a gonoszról? A csúf és kopasz Hókuszpókról?" :D

Na de hogy a kérdésnél maradjunk:

Szerintem mindig volt és mindig lesz különbség az egyes kultúrák között. Még azt sem mondanám, hogy fejletlen az egyik és fejlett a másik.

Egyszerűen csak máshogy, más ütemben és más irányban fejlődtek.

Valamiben az európaiak voltak fejlettek, valamiben pedig az inkák, vagy sziúk, vagy akárkik.

Különben az csak egy dolog, hogy Kolombusz fedezte föl Amerikát. Történhetett volna fordítva is, hogy onnan jut el valaki Európába. Sőt, mi bizonyítja, hogy ez nem történt meg?

Nem is lehet összehasonlítani a két kultúrát, valahogy ma is teljesen eltérőek egymástól az egyes népcsoportok. Gondolj csak a Távol-Keletre, vagy Afrikára... Amit mondasz az egyiknek, nem érti a másik. Minden nép más is más, ettől olyan szép ez a világ.

Lehet, hogy az európaiaknak nagyobb szükségük volt arra, hogy bizonyos dolgokban, területeken jobban fejlődjenek, lehet, hogy az indiánoknak nem volt szükségük arra, hogy teszem azt orvosuk legyen, mert akkor, ott máshogy gyógyítottak.

Vagy nem is tudom, konkrétan mikre gondolsz, de szerintem nem is érdemes összehasonlítani a kettőt egymással.

Valamit mi vittünk oda, valamit onnan hoztunk ide. (Mi=európaiak) :)

2009. máj. 8. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!