Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kinek mi a véleménye? (Csak...

Kinek mi a véleménye? (Csak olyan írjon aki képben van, ez lehet érdeklődő laikus is)

Figyelt kérdés

A jelen is visszahatással lehet a múltra, amit úgy élünk meg mintha az úgy lett volna mindig?

Erre példa a (double-slit) kétrés kísérletet.

Vagy az idő az csak illúzió, vagy a fizikai valóságot leíró modellben egy interpretáció?


Butaságnak hangzik hétköznapi józan paraszt ésszel, de a - tudomány az nagyon eltér a hétköznapi, gondolkodás módtól - lehet ha nem nézünk oda, nem kamerázzuk stb. pl.: a szekrény belsejét akkor nincs ott semmi vagy a piros tigris van bent vagy valami más?


2011. máj. 16. 16:39
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Az idővel lehet számolni, mint egy normál dimenzióval (na jó, nem pont, de majdnem). Nyílvánvaló, hogy az idő "múlása" csak a tudat számára létező dolog, viszont a fizikai folyamatokat úgy határoztuk meg (olyan modellt adtunk rájuk), hogy mindig a tudat szerinti időben előrefelé hatnak. Azaz a kérdés értelmetlen, ha máshogy határozzuk meg, mi a fizikai folyamat, akkor másik irányba, netán merőlegesen rá fog hatni.
2011. máj. 16. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

"Az idővel lehet számolni, mint egy normál dimenzióval (na jó, nem pont, de majdnem)."

Igen.


"Nyílvánvaló, hogy az idő "múlása" csak a tudat számára létező dolog, viszont a fizikai folyamatokat úgy határoztuk meg (olyan modellt adtunk rájuk), hogy mindig a tudat szerinti időben előrefelé hatnak."


Pont hogy a "tudat szerinti időben" időben visszahatás van (a múltba) a kétrés kísérletben, vagy valami olyasmi amit nagyon nem ismerünk.

2011. máj. 16. 17:19
 3/15 anonim ***** válasza:

nem tudom mennyire értem jól a kérdést, de adnék egy választ én is.


szóval úgy néz ki a dolog, hogy valójában csak a jelen van, ami mindig módosul, változik, ez ellen nem lehet mit tenni...ezt nevezzük időnek. a kétrés kísérlet, ha jól tudom azt példázza, hogy az anyag fizikai megjelenése csak a mi érzékünkkel(akár kamera felvétel) való megfigyelés miatt áll össze formába, de valójában egyszerre történik minden, azaz egy örökké tartó "most" van. mondhatni az anyag teljes formában(minden egyszerre megjelenve kontraszt nélkül) létező, de ezt nekünk a fizikai testen keresztül szerzett tudomás csak részleteiben mutatja meg, vagyis korlátozottan, hiányosan, ezért észlelünk egymásutániságot(időt). tehát amikor nem figyelünk valamire személy szerint, akkor az fizikailag tényleg semmi, de ez a semmi azért az, mert ahogyan említettem, egyszerre van minden jelen, így a viszonyítottság nem jön létre, amit az érzékek biztosítanak...szóval nevezhetjük mindennek is akár...az idő tehát tényleg csak illúzió, a tudat illúziója, mivel az végzi a megfigyelést, az tapasztal igazából, se nem a test, mivel az csak közvetít.


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. máj. 16. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

20:06

Vagyis akkor "azóta" (azért raktam idézőjelbe mert, ha az idő csupán illúzió akkor máshogy értendő ez a szó) van fizikai valóság amióta tudat van? Vagyis a tudat teremtette meg a fizikai valóságot? Úgy értem, hogy (nem feltétlen csak a Földön létezhetnek tudattal rendelkező lények, de egyszerűség kedvéért így írom) A Földön 4,5 éve van élet ezóta van tudat az ősrobbanás 20 milliárd évvel ezelőtt történt. Akkor 4,5 milliárd évnél régebben nem volt tudat(semmi nem volt) , akkor az ősrobbanás meg sem történt csak a tudat generált egy ilyen 20-4,5 milliárd évvel ezelőtti múltat illetve egy ilyen múlt eseményláncolat mellékhatást mintha megtörtént volna?

2011. máj. 16. 21:10
 5/15 anonim ***** válasza:
Ne olvasgasd betépve az Élet és Tudományt!
2011. máj. 16. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Vree ***** válasza:
Az időhöz konkrétan vajmi kevés köze a kétrés-kísérletnek, max annyi hogy megmutatja hogy nagyobb űr van a valós világ és gondolkodásunk között mint gondoltuk. Ebbe bele lehet magyarázni hogy az idő is a mi észlelésünkön alapul, csakhogy a kétrés-kísérletben nem az a lényeg hogy az emberi megfigyelés változtat a dolgokon, hanem hogy bármilyen "megfigyelő" amit a rendszerbe juttatnak, befolyásolja az eredményt, de nem lehet tudni hogy hol az ok-okozati viszony, amire a kísérlet reagál. Emiatt mondják néha úgy mintha a kísérlet "tudná" hogy figyelik, de ezt a "tudást" nem hétköznapi értelemben kell venni, és a kvantummechanika nem állítja hogy az ember tudata van valamilyen hatással a valóságra.
2011. máj. 16. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

"Az időhöz konkrétan vajmi kevés köze a kétrés-kísérletnek, max annyi hogy megmutatja hogy nagyobb űr van a valós világ és gondolkodásunk között mint gondoltuk."


Kevés köze az időhöz?

www.idokep.hu/hirek/quantum-radar-delayed-choice-eraser

A kétrés kísérlet kozmikus méretekben is működik:

Idézet

Intergalaktikus késleltetett-választásos kvantumradír alcím alatt

..."A következtetés elkerülhetetlen - döntésünkkel ezen több milliárd év történetét írhatjuk újra, vagy változtathatjuk meg, esetleg alakíthatjuk ki, értelmezés szerint."...


"kvantummechanika nem állítja hogy az ember tudata van valamilyen hatással a valóságra."

Schrödinger macskája híres kvantum fizikai gondolatkísérlet nem pont arra utal, hogy az ember tudata hatással van a valóságra?

2011. máj. 16. 23:05
 8/15 Vree ***** válasza:

Jááj miért kell kvantummechanikát magyaráznom mikor nem is értek hozzá xD (Szerencsére más sem csak max az a pár tudós aki gyűri de a műküdését még ők se értik)


Szóval az a szegény Schrödinger nem azt akarta mondani a macskás példával hogy igen így működik a világ hanem azt hogy nem NEM működhet így, és ez bizonyítja hogy a kvantumelmélet a jelen formájában nem teljes. Ugye arról van szó hogy egy mikroszkópikus eseményt (lebomlik e egy radioaktív izotóp vagy nem) összekapcsol egy makro eseménnyel (meghal e a macska vagy nem). Az egésznek aza lényege hogy a makro és mikro események nem létezhetnek függetlenül egymástól, és mivel a mikroeseményeket leíró kvantummechanika a szubatomikus részecskéknek megengedi hogy egyszerre létezzenek két állapotban de makro szinten ugyanez hihetetlennek tűnik, ezért a Koppenhágai értelmezés nem lehet a végleges verzió. Az egész gondolatkísérlet csak azt szolgálja, hogy ok-okozati összefüggést állítson fel a mikro- és a makrouniverzum között.


A kvantumkísérletek eredményét pedig nem a mi tudásunk változtatja meg, hanem a mérés ténye. A mérőeszköz az az embertől független és a változást ennek a jelenléte okozza. Ezt - szerintem - nem szabad összekeverni a jó öreg "Ha senki nem hallja, ad hangot?"-rejtvénnyel.

2011. máj. 17. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

"Ne olvasgasd betépve az Élet és Tudományt!"

Nem olvasom betépve, nem vagyok őrült sem, én csak kérdéseket tettem fel, nem azt jelenti hogy úgy gondolom, csak kérdeztem, direkt picit provokatívan kérdeztem.


Vree

Én is ezt az álláspontot preferálom, egész jól fogalmazol ahhoz képest hogy laikus vagy.


Írhat más is.

2011. máj. 17. 12:07
 10/15 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező.


Ez egy kissé összetettebb dolog, de ne úgy kezeld, hogy a tudat létrejött...mivel ez esetben a tudat az, ami alkot, de nyilvánvalóan nem az ember személyi tudata, ami a fizikai testen keresztül tapasztal, hiszen az korlátozott.


Belefonva Vree válaszát is a következő a helyzet.

Kvantumszinten egyértelműen valószínűségekről beszélhetünk...x valószínűséggel összeállnak az atomok, aztán a molekulák, aztán a sejtek, és így tovább, s végül az emberi agy...Tehát amikor megfigyel két ember valamit, akkor a két valószínűségből csak egy nagyobb valószínűség lesz, viszont mi mégis konkrét eseményt élünk meg. Lehetséges, hogy nem alulról kéne építkezni...hanem inkább felülről, s megnevezni egy osztatlan tudatot(Kvantumtudat), amit már pár kvantumfizikus elméletbe vett, az egyik ilyen Amit Goswami nevezetű, ha érdekel keress rá. S Vree szavait továbbvíve a kettős rés kísérlet folyamán nem a mérés az, ami összeomlassza az interferenciát, hanem az ami megfigyeli a mérést, a történést...ugyanis tapasztaló hiányában nincsen értelme mérésről sem beszélni, nemhogy anyagról. Ugye azt tudjuk, hogy a mérőeszköz nem felállítása végett(ugye amikor nem nézzük, hogy melyik lyukon megy keresztül az elektron) kapjuk a hullámtermészetet...ha megtesszük lesz adott szituációnk...:)


Tehát az Ősrobbanás lezajlott esemény minekünk, akik az események egymásutániságát észleljük az érzékeink miatt..méghozzá a Kvantumtudat által koncentrált eseményként, egy bizonyos okból természetesen, de ez nem a kérdéshez tartozik.


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. máj. 17. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!